Jump to content

Jak zmierzyć szerokość linii?


Recommended Posts

Problem jest następujący:

Mam sobie pióro Pilot Plumix o rozmiarze stalówki F, ale jako że stalówka ta jest dość cienka i nie widać dobrze tej zmiany szerokości linii (pióro to ma ściętą płasko stalówkę), to postanowiłem kupić sobie następnego Plumixa, tylko z większym rozmiarem. Jest tylko problem: jaki rozmiar stalówki wziąć aby dalej można było używać tego pióra do szybkich notatek w zeszycie w kratkę? Pomyślałem sobie że przecież mam stalówkę do obsadki która też jest płasko ścięta i o małym rozmiarze i że może sobie właśnie nią popiszę trochę i dowiem się czy takim rozmiarem pisze mi się jeszcze komfortowo, czy może trzeba wziąć coś mniejszego.

Problem zrobił się dopiero kiedy chciałem sobie zobaczyć jak grubą kreskę ma ta moja maczanka. Wziąłem więc suwmiarkę i zmierzyłem szerokość stalówki. Innym razem zmierzyłem grubość linii na papierze. Tylko że wg. moich pomiarów to ta stalówka to przynajmniej 1mm, a wg. strony na której kupowałem ten rozmiar to powinien być 0,85.

Sklep się myli, czy ja coś źle robie?

Link to comment
Share on other sites

Zmierzyłeś po bokach, a one są zaokrąglone. Wymiar stykający się z papierem jest mniejszy.

Ogólnie rzecz biorąc, dla tego samego oznaczenia stalówki grubość linii różni się pomiędzy różnymi markami, a także zmienia się pod wpływem różnych czynników: stylu pisania, atramentu, papieru, przepływu pióra itd. Bardzo ciężko to zobiektywizować. Najlepiej jak ktoś Ci zrobi porównawcze zdjęcie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...