Skocz do zawartości
visvamitra

Fuyu-Gaki - Pilot Iroshizuku

Ankieta  

11 użytkowników zagłosowało

 1. 1. Czy podoba ci się ten kolor?Polecane posty

W grudniu 2007 roku Pilot wprowadzil na rynek serię dopracowanych w każdym szczególe atramentów. Serię tę nazwano iroshizuku, co oznacza  kropla koloru (色彩 kolor,  kropla) .Uwagę użytkowników piór na całym świecie zwróciły ciekawe kolory i elegancki kałamarz. 

 

Pomysłodawczynią kolorów byla Kiyomi Hasegawa, która pracując przez piętnascie lat w sklepie papierniczym, słuchała uważnie Klientów i doszła do wniosku, że wbrew pozorom nie wszyscy użytkownicy piór wiecznych chcą pisać na czarno i na niebiesko. Mądra kobieta.

 

Serię atramentów Iroshizuku tworzą dwadzieścia cztery kolory. Dodatkowo na japońskim rynku pojawiły się na chwilę trzy atramenty z serii limitowanej: Edo-Murasaki, Fukagawa-Nezu and Shimbashi-Iro. Skany tych kolorów można znaleźć w internecie i, prawdę mówiąc, wyglądają rewelacyjnie. Dziwię się, że nie weszły do obecnie produkowanej linii. Edo - Murasaki wygląda wspaniale, podczas gdy Murasaki-Shikibu wygląda bezpłciowo. Mimo że lubię Fuyu-Syogun, Fukagawa-Nezu wygląda ciekawiej.

 

Z tego, co wiem, Pilot nie planuje poszerzenia serii. Przyjrzyjmy się więc temu, co można kupić.

 

lYAayJ.jpg

 

Z czasem postaram się zrecenzować całą linię. Część atramentów zrecenzowałem kiedyś, ale obecnie staram się ujednolić format recenzji i recenzje planuję powtórzyć. 

 

Gdyby ktoś chciał podrzucić mi próbkę któregoś z Iroshizuku (mam Asa-Gao, Yu-yake, Fuyu-Gaki, Yama-Budo, Tsukushi, Chiku-Rin, Ina-Ho), nie będę się wzbraniał.

 

 1. Ajisai
 2. Ama-Iro
 3. Asa-Gao
 4. Chiku-Rin
 5. Fuyu-Gaki
 6. Fuyu-Syogun
 7. Ina-Ho
 8. Kiri-Same
 9. Kon-Peki
 10. Kosumosu
 11. Ku-Jaku
 12. Momiji
 13. Murasaki-Shikibu
 14. Shin-Kai
 15. Shin-Ryoku
 16. Syo-Ro
 17. Take-Sumi
 18. Tsuki-Yo
 19. Tsukushi
 20. Tsutsuji
 21. Tsuyu-Kusa
 22. Yama-Budo
 23. Yama-Guri
 24. Yu-Yake

 

Fuyu-gaki to jeden z moich ulubionych atramentów. Kolor jest trudny do opisania i bardzo trudny do zeskanowania, dlatego wrzucę zdjęcia. Fuyu-gaki (persymona, szaron, kaki)

 

persimmon-frozen.jpg

http://www.mydiet.pl/naujiena/pomaranczowy-kod-zdrowia-persymona

 

łączy w sobie czerwień, żółty, widać i pomarańcz i róż. Świetny jest.

 

Kałamarz

 

uKumn0.jpg

 

Ekspresjonizm abstrakcyjny

 

drJBBh.jpg

 

Krople atramentu na ręczniku kuchennym

 

PILb4s.jpg

 

Chromatografia

 

oic15b.jpg

 

SOFTWARE ID

 

 

vr6RZR.jpg

 

Zakres koloru

 
GvfNzr.jpg
 

 

Oxford - Kaweco Sport Classic, b

 

QvcQNn.jpg

 

 

 

 

zxflJe.jpg

 

 

 

byUJcH.jpg

 

Poljet 80 g

 

v5DlCb.jpg


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Andrew

Panowie, idźcie na jakieś piwo czy coś. Mi tam się ten pomarańczowo-czerwony podoba :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@iAndrew - nie wiem, czy zwróciłeś uwagę na to, że Akszugor wpada ostatnio na forum głównie po to, żeby komuś dowalić? Chyba po prostu go zbanuję i tyle.


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Andrew

@visvamitra ja tam nie wnikam kto komu, ale jeśli macie coś do siebie, to najfajniej wyjaśnić przy piwku (zwłaszcza z browaru Kormoran) ;)

@Akszugor wiem, że nam Olsztyn rozkopali, korki są, a do tego śniegiem zasypało, ale luz - nie spinajmy się :)

 

drinks.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, uspokójcie się. 

@Akszugor - poproś Łukasza o próbkę z tego konkretnego kałamarza, zrecenzuj, porównajcie. 


You have been placed on moderator queue. This means that all content you submit will need to be approved by a moderator before it will be shown.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@iAndrew - nie wiem, czy zwróciłeś uwagę na to, że Akszugor wpada ostatnio na forum głównie po to, żeby komuś dowalić? Chyba po prostu go zbanuję i tyle.

 

Chcesz wzbudzić litość u ludzi czy wyjść na męczennika? :blink:

 

Staram się by recenzje były rzetelne i zawsze robię je dla ludzi, a także w taki sposób by były powtarzalne. Ty sam powiedziałeś mi na spotkaniu, że ludzie Cię nie interesują, robisz to dla siebie.

A ponieważ ludzie się zachwycają kolorami, które prezentujesz chciałbym ich wyprowadzić z błędu, jakie niekiedy się u Ciebie pojawiają (a to pomylisz nazwy, obrazki, kolor jest inny, ale prosisz by nie zwracać na to uwagę bo to tylko poglądowy skan itd.).

 

Popatrz na recenzję poł roku temu Fuyu-Syogun, a obecną. Wyobraź sobie, że kupi ktoś po takiej recenzji atrament i stwiedzi: kurcze, to nie ten kolor, co on wypisywał w swej recenzji, a tyle osób się tym kolorem zachwycało!

W recenzjach zawiera się wiele subiektywnych odczuć i refleksji, ale kolor powinien być oddany w mairę prawidłowo.

 

Powiedziałem Ci, że niektóre recenzje poprawię, ale tylko dlatego, że robię je teraz tylko jednym piórem. Kolor się nie zmienia! Mam dwie wersje atramentu Iroshizuku Yama-Budo. Pomimo zmiany pióra kolor jest ten sam.

A nie tak jak u Ciebie przy Fuyu-Syogun. Dwie recenzje, dwa kolory. W teorii można założyć, że za pół roku dodasz trzecią wersję, z jeszcze innym odcieniem.

 

I nie czepiam się wszystkich Twych recenzji, tylko tych w których coś ewidentnie nie gra. Przewertuj ostatnie swe testy i sprawdź, czy aż tak Ci dokuczam.

 

Zapraszałem Cię też do porównania kart testowych. I co? Okazało się, że wyrzucasz. Nie ma śladu.

Jak wiesz, a także wielue osób, które pojawiają się na spotkaniach, ja zawsze mam przy sobie karty testowe i z wielką radością porównam je z innymi osobami.

I obiecuję, jak tylko pokażesz powyższą kartę do porównania z moją i będzie taka sama (lub zbliżona) - publicznie odszczekam swe oskarżenia i Cię przeproszę.

 

A na razie twierdzę, że za dużo w tym czerwieni. Albo za mocno obrabiałeś fotki, albo nie obrabiałeś i uwierzyłeś aparatowi.

Kolor jest ceglasto dyniowaty. I to z tych jaśnijszych cegieł ;)

 

Swoją próbkę mam ze spotkania z Pilotem na FPD. Test zrobiłem już jakiś czas temu. Jest identyczny jak te, które można znaleźć w Internecie, np. fpgeeks.com

 

DSCN0535.jpg

 

DSCN0538.jpg

 

i z innej strony (jakiś japoński sklep)

 

iroshizuku-sample-fg.gif


Powieki Bodhidharmy. Kolorowy świat herbaty.

Atramentopedia. Każdy atrament ma swojego kleksa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie, uspokójcie się. 

@Akszugor - poproś Łukasza o próbkę z tego konkretnego kałamarza, zrecenzuj, porównajcie. 

świetny pomysł. Łukaszu, skoro posiadasz kałamarz, mogłabym poprosić na spotkanie próbeczkę? poł ml wystarczy


W niebie mnie nie chcą, w piekle się mnie boją...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kasiasemba - jasne, że tak.

 

@Akszugor - nawet nie wiem, od czego zacząć.

 

Zacznijmy od koloru. To w końcu on wzbudził tyle emocji. Brawa dla Kiyomi Hasegawy. Udało jej się stworzyć kolory, które żadnego recenzenta nie pozostawią obojętnym.

 

Moja reakcja na twoje zdjęcie jest taka jak twoja reakcja na moje zdjęcie: To nie jest ten kolor. Po prostu. Używam fuyu-gaki nieprzerwanie od kilku miesięcy i wiem, że pióro ma duży wpływ na to, co widać na kartce i że kolor ten bardzo trudno oddać na zdjęciu / skanie. Niemniej to, co przedstawiłeś odbiega od koloru płynu, który znajduje się w moim kałamarzu.

 

Zobaczmy co mówią internety - niemal tyle kolorów, co skanów / zdjęć:

 

vBGDtZ.jpg

 

http://peninkcillin.blogspot.com/2013/10/pilot-iroshizuku-fuyu-gaki-winter.html

 

ZEsb4T.jpg

http://edjelley.com/2013/11/21/iroshizuku-fuyu-gaki/

 

bfiZx9.jpg

 

 

 

Jak wiadomo na kolor ma również wpływ barwa swiatła - zrób eksperyment - spójrz na tę kartkę w świetle dziennym i żarowym. Ustaw w aparacie ręcznie balans bieli i zrób zdjęcie w świetle dziennym i żarowym. Efekt będzie się mocno różnił. Obstawiam, że zdjęcie znalezione w internecie zostało zrobione w świetle żarowym i wówczas faktycznie kolor zachacza o te rejony.

 

Sprawa druga - nie robię z siebie męczennika, nic nie musisz "odszczekiwać". Nie w tym rzecz. Myslę jednak, że mógłbyś popracować nad sposobem komunikacji i dyskusje prowadzić w sposób mniej kąśliwy.

 

Sprawa trzecia - nie lubię, kiedy wkłada mi się w usta słowa, których nie powiedziałem albo się je przekręca. Ty to robisz. Fakt, bardziej od użyteczności recenzji, interesuje mnie to, żebym mógł się w nich pobawić atramentem, co odpręża mnie po, średnio, trzynasto, czternastogodzinnym dniu pracy. Ale nie w tym rzecz - cokolwiek powiedziałem ci w czasie naszej krótkiej i sympatycznej rozmowy na FPD było skierowane do ciebie. Wyłącznie. Kropka.

 

Co do recenzji - ostatnio wszystkie gromadzę w notatnikach oxford, jeśli komuś bardzo zależy, będzie mógł je przejrzeć. Starych recenzji nie mam - wyrzucałem je na bieżąco. 

 

Co do moich obecnych recenzji - obróbka w programie graficznym jest sprowadzona do minimum - poprawiam jedynie histogramy.

 

Co do fuyu-syogun - próbka odlana od koleżanki z pracy, która dała się przekabacić na pióra wygląda tak, jak ją przedstawiłem. Nie przypomina tej sprzed x miesięcy (nie pamiętam, kiedy to było). 


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję. czy kłos zboża (nie pamiętam nazwy) też posiadasz?

 

dodam, że jeśli chodzi o mnie, sprawdzając kolory atramentów w necie od dawna traktuję je jako poglądowe, wielokrotnie natykam się na zupełnie różne wersje tych samych kolorów i nigdy nie oczekuję, że atrament który kupiłam będzie identyczny z tym ze zdjęć w necie. dziękuję za uwagę.


W niebie mnie nie chcą, w piekle się mnie boją...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Jak wiadomo na kolor ma również wpływ barwa swiatła - zrób eksperyment - spójrz na tę kartkę w świetle dziennym i żarowym. Ustaw w aparacie ręcznie balans bieli i zrób zdjęcie w świetle dziennym i żarowym. Efekt będzie się mocno różnił. Obstawiam, że zdjęcie znalezione w internecie zostało zrobione w świetle żarowym i wówczas faktycznie kolor zachacza o te rejony.

 

 

 

Przepraszam że się wtrącam do dyskusji, na tym forum mało się udzielam więc można mnie traktować jako amatora - nowicjusza, natomiast jeżeli chodzi o fotografię to tutaj sprawa jest nieco odmienna, bo jest to moja dziedzina.

Z tego co napisałeś powyżej, wynika ze brak Ci zrozumienia czym jest balans bieli jest w swojej istocie o dlaczego go się w ogóle ustawia. Zacznijmy od tego że nie ustawia się go w aparacie (można, ale nie robi się tego, nawet w aparatach za 30+ tysięcy złotych). A nie robi się tego z prostego powodu - zdjęcia robi się w formacie RAW, a balans bieli ustawia w post procesie, co można zrobić o wiele dokładniej.

 

Druga sprawa, o wiele ważniejsza, i meritum mojego wtrącania się: po to się balans bieli ustawia, żeby kolory zawsze wyglądały tak samo. A ustawia się go każdorazowo dla danego oświetlenia, czyli BB należy ustawić na inna wartość temperatury przy świetle dziennym a inną przy żarowym, aby kolor był taki sam na obu zdjęciach. I nie ma możliwości aby przy poprawnie ustawionym balansie bieli dany kolor był inny przy różnym oświetleniu. To że człowiek widzi dany kolor inaczej przy różnym oświetleniu to prawda, ale aparat fotograficzny, przy poprawnie ustawionym balansie bieli pokaże mam idealnie białą kartę i poprawnie oddany kolor atramentu nawet przy oświetleniu świeczką.

 

PS. Ja mam ten atrament, piszę nim na codzień....to co pokazujesz to nie ten kolor. Owszem, mogę taki uzyskać w Photoshop jak dość mocno podkręcę vibrance i staturation. 

Edytowano przez m.a.g

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie ci się kiedys chciało, zrób zdjęcie, widać, że znasz się na rzeczy. Fajnie byłoby zobaczyć fuyu-gaki w Twoim wydaniu.


You can't stop the waves but you can learn how to surf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w internecie 90% efektu zależy od monitora oglądającego i tego czy ma poprawnie skalibrowany profil ics w swoim komputerze  :)

Większość ludzi na forum fotograficznym wydaje na to majątek, nie wiem jak jest tutaj, więc nie będę się rzucał na głęboką wodę.

Dla mnie poprawne zdjęcie jest takie które pokazuje Amazon, gdzie zresztą ten atrament kupuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, m.a.g., za ten post - zawsze mam wielkie problemy z oddawaniem koloru na zdjęciu takim, jakim jest naprawdę. 

 

Edit: 

 

Problem w tym, że w internecie 90% efektu zależy od monitora oglądającego i tego czy ma poprawnie skalibrowany profil ics w swoim komputerze   :)

 

A. No to także tego :D

 

Jeśli będzie ci się kiedys chciało, zrób zdjęcie, widać, że znasz się na rzeczy. Fajnie byłoby zobaczyć fuyu-gaki w Twoim wydaniu.

 

O! Dobry to pomysł. Przyłączam się do prośby.

Edytowano przez bosa

Inkoholiczka. Duże ilości naraz słów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli i ja cos dodac moge. nie wiem, jak to wyglada od strony technicznej, ale mysle, ze nie jest to mozliwe by w danej recenzji dokladnie odwzorowac dany kolor. tym bardziej, ze nawet na roznych ekranach komputera kolor moze wygladac zupelnie inaczej. ja teraz sprawdzilam, ze na jednym komputerze kolor wydaje sie kolorem intensywnie pomaranczowym, na drugim wrecz wpada w kolor rozowy. jakkolwiek by nie bylo, mysle, ze takie recenzje maja charakter pogladowy i jaki kolor naprawde jest, trzeba po prostu sprawdzic piszac swoim piorem.

kupilam sobie niedawno diamine peach haze zachecona jakas recenzja na niemieckim forum piorowym. w domu atrament okazal sie zupelnie innym kolorem. tez bardzo ciekawym, jednak innym.

wydaje mi sie, ze najwazniejsze jest, ze sa osoby, ktore zadaja sobie trud, by innym przyblizyc kolory atramentow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, m.a.g., za ten post - zawsze mam wielkie problemy z oddawaniem koloru na zdjęciu takim, jakim jest naprawdę.

 

O! Dobry to pomysł. Przyłączam się do prośby.

Ja tez proszę jeśli to możliwe o fotkę, która na Twoim monitorze wyglada tak, jak powinna.

Ciekawy jestem porównania z tymi, które juz są w tym wątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli i ja cos dodac moge. nie wiem, jak to wyglada od strony technicznej, ale mysle, ze nie jest to mozliwe by w danej recenzji dokladnie odwzorowac dany kolor. tym bardziej, ze nawet na roznych ekranach komputera kolor moze wygladac zupelnie inaczej. ja teraz sprawdzilam, ze na jednym komputerze kolor wydaje sie kolorem intensywnie pomaranczowym, na drugim wrecz wpada w kolor rozowy. 

Jest to możliwe jak najbardziej, trzeba tylko znać się na rzeczy i mieć poprawnie skalibrowany monitor, z tego co piszesz w Twoim przypadku co najmniej jeden (a przypuszczam że obydwa) są źle lub w ogóle nie skalibrowane. Nie można nadawcy sygnału winić za kiepską jakość odbiornika :-)

 

 

Ja tez proszę jeśli to możliwe o fotkę, która na Twoim monitorze wyglada tak, jak powinna.

Ciekawy jestem porównania z tymi, które juz są w tym wątku.

 

Skoro tak, to zgoda, ale proszę o cierpliwość, jutro ekipa budowlana wchodzi mi na posesje w celu upiększenia łazienki zgodnie z życzeniem mojej lepszej połowy, tak więc przez najbliższy tydzień nie będę miał czasu aby się tym zająć :huh: 

Za to za około dwa tygodnie powinienem otrzymać Jinhao 41 ze stalówką B kuponie na EBay - miałem zamiar zrobić parę zdjęć na forum - będzie przy okazji możliwość pokazania tego atramentu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to zgoda, ale proszę o cierpliwość, jutro ekipa budowlana wchodzi mi na posesje w celu upiększenia łazienki zgodnie z życzeniem mojej lepszej połowy, tak więc przez najbliższy tydzień nie będę miał czasu aby się tym zająć :huh:

 

Spokojnie, poczekamy  ;)


Inkoholiczka. Duże ilości naraz słów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe jak najbardziej, trzeba tylko znać się na rzeczy i mieć poprawnie skalibrowany monitor, z tego co piszesz w Twoim przypadku co najmniej jeden (a przypuszczam że obydwa) są źle lub w ogóle nie skalibrowane. Nie można nadawcy sygnału winić za kiepską jakość odbiornika :-)

 

 

 

Skoro tak, to zgoda, ale proszę o cierpliwość, jutro ekipa budowlana wchodzi mi na posesje w celu upiększenia łazienki zgodnie z życzeniem mojej lepszej połowy, tak więc przez najbliższy tydzień nie będę miał czasu aby się tym zająć :huh:

Za to za około dwa tygodnie powinienem otrzymać Jinhao 41 ze stalówką B kuponie na EBay - miałem zamiar zrobić parę zdjęć na forum - będzie przy okazji możliwość pokazania tego atramentu.

nie trzeba sie na wszystkim znac.. i srednio mnie interesuje szczerze mowiac, czy mam idealnie skalibrowany monitor. chodzilo mi jedynie o to, ze nie warto wieszac na kims psow, skoro i tak wszystkiemu na dobre sprawe winna jest technika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
 • Utwórz nowe...