Skocz do zawartości

Porady baronowej Nadine de Rothschild w kwestii pisania...


MarcinEck

Polecane posty

http://espaceecriture.canalblog.com/archives/2019/01/13/37013612.html

O radości pisania czarnym atramentem.
Wyjątki z książki "Radość uwodzenia, sztuka sukcesu".

Atrament powinien być niebieski, czarny lub niebiesko-czarny, wyjaśnia Nadine de Rothschild: "Należy unikać atramentów kolorowych, nawet fioletowych [1]. Oficjalny list powinien być napisany czarnym atramentem. Nawet entuzjaści Agaty Christie nie napiszą listu atramentem sympatycznym. Czasy gęsich piór, rondówek czy stalówek Sergent-Major [2] dawno minęły. Pióro wieczne zostało zdetronizowane przez długopis i pisak. Szkoda, bo tylko metalowa stalówka potrafi oddać w pełni odpowiedni kształt litery i kreślić linie na przemian grubsze i cieńsze ".
"Miej pióro, które ci odpowiada."
"Dobre pióro to połowa przyjemności z pisania", powiedział André Gide. "Miej pióro, które ci odpowiada" - wyjaśnia Nadine de Rothschild. List pisany do kogoś z rodziny, jakiejś osobistości, przełożonego czy osoby starszej, musiał być napisany odręcznie. "Taka była zasada." Teraz przyjmuje się, że ci, których pismo odręczne jest nieczytelne, nawet listy osobiste mogą pisać  na komputerze.
"Przez trzydzieści siedem lat próbowałam odcyfrowywać to, co pisał do mnie mój mąż. Pamiętam, że podczas naszych zaręczyn zmuszona byłam uciec się do pomocy jego sekretarki. Ta dyskretna pani użyła swojego profesjonalnego głosu, aby przeczytać mi tekst, który jako żywo nie przypominał raportu bankowego. "Jeśli używasz edytora tekstu, to słowa powitania, typu  "Droga Janko" lub "Szanowny Panie", a także końcowe formuły grzecznościowe: " Z wyrazami poważania " itp., koniecznie muszą być napisane odręcznie, tak samo jak i sam podpis piszącego (czytelny) powinien być odręczny. Jeśli jednak piszą Państwo we własnym języku do zagranicznego przyjaciela, to nawet jeśli Państwa pismo jest płynne jak woda źródlana, to baronowa sugeruje, aby opatrzyć list uwagą typu: "Piszę do Ciebie na komputerze, abyś mógł mnie łatwiej odczytać”.
Są jednak takie okoliczności, w których list obowiązkowo musi być napisany odręcznie..... Na przykład kiedy piszą Państwo gratulacje lub kondolencje. "Poświęcając odrobinę czasu i cierpliwości, możemy stawiać wyraźniejsze i kształtniejsze samogłoski i spółgłoski, staranne umieszczając poprzeczki na literze t i stawiając kropki nad i." wyjaśnia Nadine de Rothschild w swoim nowym „podręczniku”...

Artykuł autorstwa Philippe’a Colombet opublikowany w czasopiśmie le STYLOGRAPHE n° 1 z lutego 2002 r.
Tłumaczenie MarcinEck (R) Tous droits réservés
Wybór fragmentów i skróty - tłumacz.
==============================================================================================================================================
1. Do lat 60. XX w. we francuskich szkołach używano fioletowego atramentu. przyp. tłum.
2. Typowa stalówka do obsadek używana przez francuskich uczniów do lat 60. XX w. produkowana przez firmy Gilbert & Blanzy-Poure. przyp. tłum.[/size]

Edytowano przez MarcinEck
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...