Skocz do zawartości

Ultra cienkie


Mosak

Polecane posty

Można zaryzykować z Baoer 801 lub innymi podobnymi wariantami. Kupiłem kilka na próbę i porównanie. Na pewno należą do segmentu "cieńszych" (pytanie co kto rozumie jako "ultracienkie", bo cóż może się mierzyć z piórem Sailor Chalana?). Wg mojej oceny wszystkie 801 miały gładką stalówkę. Do minusów należy to, że raczej podsychają: dałem w prezencie rodzinie, żeby zobaczyli jak im się podobają pióra; używają, ale żalą się że "trzeba rozpisać". (Choć nie jestem pewien, czy do końca chodzi o rozpisanie, czy po prostu szybko wypisują konwerter i muszą dotankować...) Poza tym miały spory rozrzut w szerokości stalówki (tzn. stalówki nie są jakieś złe tylko loteria jaką szerokość się trafi).

Z tego co się orientuję, ten model Baoera jest "podróbką" pióra Parker Vector (niektórzy twierdzą, że bardziej udaną niż oryginał), więc być może ono ma podobną cienkość.

Waterman Hemisphere również wliczałbym w "cienkie"; jest bardziej "cygarowaty" niż ten Baoer, więc na środku troszkę grubszy, za to na końcach ciut węższy. Cena z tego co widzę troszkę wyższa niż Twój budżet; można spróbować poszukać używanych? Ja spodziewam się mieć na sprzedaż mojego na Pen Show w sobotę, możemy ponegocjować. Przy czym stalówka moim zdaniem mniej gładka niż w Baoerach.

Wyraźnie cieńszym piórem jest Pilot Cavalier. Wg mojej oceny bardzo gładka stalówka. Najpierw mi się to super podobało, teraz się odchyliłem w stronę "skrobiących" stalówek Platinum i jest dla mnie osobiście zbyt gładka. Minusem dla Ciebie tutaj może być cena: osobiście kupowałem go z USA (nie znalazłem w UE), koszt całkowity z dodatkiem konwertera + VAT i cło (~ +30%) wyniósł bodajże ~300-400 zł (nie pamiętam dokładnie; będę musiał sprawdzić przed Pen Show, bo też chcę go udostępnić do kupienia jeśli będą na to warunki).

Na powyższym zdjęciu (z telefonu, przepraszam za jakość!) w kolejności:

  1. Pilot Kakuno — dla porównania
  2. Kaweco Sport — dla porównania
  3. jakiś Baoer (albo Jinhao?) inny, nie pamiętam modelu, też cienki; optycznie bardziej, bo dłuższy; fizycznie albo taki sam albo cieńszy niż Baoer 801.
  4. Pilot Cavalier
  5. Baoer 801
  6. Waterman Hemisphere
  7. Platinum PTL-5000A (nazewnictwo tego modelu jest bałaganiarskie i niekonsekwentne; w Polsce bywa dostępny jako Vicoh, ale inne modele też występują jako Vicoh...) — dla porównania; moja obecna miłość ;)
Edytowano przez akavel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze kilka zdań o wspomnianym piórze Baoer 801. W chwili obecnej mamy dwie wersje tego pióra, bardziej znana kopia(może za dużo powiedziane) Parkera Rialto poprzednika Vectora i druga wersja ze stalówką krytą, znaną z piór Hero 3xx,6xx pióro to ogólnie wygląda bardzo podobnie, nieco zmienione jest wykończenie skuwki i rzecz jasna sekcji. Starsza wersja 801 z klasyczną stalówką jak już wspomniano powyżej cechuję różnorodność pod względem jakości, powtarzalności. Pióra te potrafią pisać bardzo dobrze i cienko, najczęstszym problemem występującym w tych piórach jest "suchość". Stalówka jest malutka i często ma zbyt mocno ściśnięte połówki ziarna, pióro ma problemy ze startem, przepływ atramentu jest troszkę utrudniony. To drobiazg łatwy do skorygowania ale dla mniej obeznanych może sprawiać trudności. Tu pomoże atrament o dobrym przepływie, pióro będzie dobrze pisało i cienko, z czasem połówki ziarna rozejdą się. Nowszy model to klasyka, znane stalówki, ogólnie jak to tanie, Chińskie pióra, można dostać super piszące i takie sobie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, przepraszam, mogłem źle zrozumieć pytanie Mosaka: myślałem, że chodzi o pióra o cienkiej obudowie, a zaczynam rozumieć, że być może chodzi po prostu o cienką linię. Jeśli chodzi o linię, to wycofuję mojego poprzedniego posta, zupełnie nie brałem w nim pod uwagę grubości linii!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, akavel napisał:

Aj, przepraszam, mogłem źle zrozumieć pytanie Mosaka: myślałem, że chodzi o pióra o cienkiej obudowie, a zaczynam rozumieć, że być może chodzi po prostu o cienką linię.

No w sumie to nie wiadomo, pytanie nie jest precyzyjne :) 

Też się zaczynam zastanawiać bo w sumie to ma być cienkie pióro, które nie drapie. O grubości linii ani słowa...

Edytowano przez TopikSH
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...