Skocz do zawartości

Duke 116 Carbon Fibre recenzja


Tales

Polecane posty

Przedmiotem dzisiejszej recenzji będzie pióro wieczne Duke 116 w wykończeniu Carbon Fibre w kolorze czarnym. Zostało ono zapakowane w bardzo ciekawe, plastikowe pudełko, którego powierzchnia ma imitować skórę. Jedyną rzeczą, która mi się w tym pudełku nie podoba to nalepka z nazwą producenta, którą można bardzo łatwo odkleić.

O8AePSV.jpg

8fA5By6.jpg

Pióro to jest wyrobem bardzo ciekawym. Z jednej strony jest to wyrób w pełni chiński (jak wiadomo marka Duke jest marką chińską podającą się za niemiecką), ale wykonanie jest całkiem niezłe. Nic nie trzeszczy, nic się nie rusza ani nie chybocze. Karbon, z którego został wykonany korpus, według mnie, mocno poprawia ogólny wygląd pióra (nie ukrywam, że to on głównie decydował o decyzji jego zakupu). Nie jest on tylko płaskim nadrukiem, ale patrząc pod różnymi kątami ma się wrażenie głębi. Ogólnie kształt pióra przypomina mi trochę Pelikana M405 na sterydach. Pomimo, że zamknięte jest od niego dużo większe, to już otwarrte jest mniejsze. Jeśli ktoś woli coś większego od M400/M200, to należy brać to pod uwagę. Z tyłu korpusu jest zatrzask, który służy do pewnego zakładania skuwki na tył. Osobiście nie robię tego, bo mam już pewne doświadczenie z innym, dużo tańszym piórem, gdzie ta część po prostu została w środku skuwki.

ul1nyLI.jpg

mcSUhzT.jpg

L5L98KE.jpg

Kiedy otworzymy pióro jedyną rzeczą, która mi przeszkadza, poza ogromną stalówką, jest sekcja, a konkretnie jej wielkość. Jest ona podobnej wielkości, co w Pelikanie M200, ale tam okienko podglądu i gwint także są czarne, więc ogólne proporcje wizualne są zachowane i wszystko gra. Tutaj zaś sekcja jest krótka, a nad nią jest srebrny pierścień, który wizualnie odgradza ją od reszty korpusu, więc grip wydaje się nieproporcjonalnie krótki.

08vhTVF.jpg

IDADrkE.jpg

xBpAivr.jpg

Skuwka jest szczelna. Rzekłbym, że nawet za bardzo, bo mój egzemplarz przy zalaniu go Pelikanem Smoky Quartz potrafi upuścić kroplę przy otwieraniu – trzeba otwierać ostrożnie. Przy zastosowaniu gęściejszych atramentów ten problem nie występuje. Klips jest umiarkowanie elastyczny – nie za bardzo, nie za mało. Mi osobiście trochę przeszkadza okrągły emblemat z logiem na nim, ale to kwestia gustu. Zamykana jest na zatrzask chodzący pewnie i zamykający pióro mocno. Przy nakładaniu skuwki słychać donośny klik. Ja to lubię.

Stalówka to duża, stalowa łopata. Dla mnie nawet za duża. Według mnie proporcje byłyby bardziej zachowane, gdyby była mniejsza. Jej wielkość bardzo utrudnia napełnianie z butelki, w której atramentu jest mało. Nie ma w sobie ani krzty elastyczności, ale jest dobrze wyregulowana. Przy gęściejszych atramentach może mieć problemy ze startem, ale poza tym jest raczej uniwersalna. Jest bardzo gładka, ale nie maślana. Na śliskim papierze mamy wrażenie pisania miekkim ołówkiem, które to nie zmienia się zanadto w zależności od typu papieru (przynajmniej na podstawie tych, ktorych używam). Określiłbym ją jako umiarkowanie suchą. Mój konkretny egzemplarz ma według sklepu grubość M, ale nie jest to nigdzie napisane. Bliżej mu raczej do F lub do japońskiego M, ale nie będę się sprzeczał. Zresztą mi to nie przeszkadza, lubię taką grubość stalówek. Na próbce pisma nie pokażę jej wariacji linii ze względu na pogłoski, że potrafi się ona rozjechać po pewnym czasie.

1j76xul.jpg

System napełniania to oczywiście naboje lub konwerter. Dodatkowym atutem jest fakt, że konwerter dostajemy w zestawie i jest on całkiem niezłej jakości. Łatwo go rozebrać co ułatwia czyszczenie, a wśrodku znajduje się sprężynka, która rozbija napięcie powierzchniowe przez co atrament nie przykleja się do ścianek. Niestety powoduje ona także gruchotanie wewnątrz pióra przy potrząsaniu, co niektórych może doprowadzać do szewskiej pasji (na szczęście nie należę do tej grupy osób), ale i tak grzechotanie w tym przypadku jest mniejsze niż przy zastosowaniu standardowej kulki.

 

Wartości liczbowe:

 

Wymiary:

zamknięte – 13,5 cm

otwarte ze skuwką – 15,4 cm

otwarte bez skuwki – 11,4 cm

 

Waga:

Jest wykonane w 100% z metalu, więc czuć je trochę w łapie, ale bez przesady. Zamknięte waży 33g, otwarte 19g.

 

Ogólnie uważam ten egzemplarz za udany wół roboczy, który potrafi też całkiem ładnie wyglądać nie przyciągając zanadto spojrzeń osób postronnych.

rqZKovz.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja, bardzo fajnie napisana. Pióro dla mnie wydaję się dziwne, na zdjęciach prezentuje taki przerost formy, pewnie inaczej to wygląda i zyskuję w realu. Ogólnie dla mnie super recenzja :clap1:pióro ciekawe :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, syrius napisał:

Świetna recenzja, bardzo fajnie napisana. Pióro dla mnie wydaję się dziwne, na zdjęciach prezentuje taki przerost formy, pewnie inaczej to wygląda i zyskuję w realu. Ogólnie dla mnie super recenzja :clap1:pióro ciekawe :)

Dziękuję za opinię. Czy ja wiem, czy to jest przerost formy nad treścią. Na pewno nie bardziej niż niektóre inne pióra tego producenta.

W pewnym sensie każde pióro, które nie jest zrobione w stylu bauhausu jest przerostem formy nad treścią.

Właśnie podoba mi się, że z jednej strony zaciekawia innych, a z drugiej nie krzyczy,,patrzcie na mnie".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację, na podstawie zdjęć trudno coś sensownego napisać. Dla mnie pióro na pewno zwraca uwagę i jednak trochę "krzyczy patrzcie na mnie" ;) Już tak bardzo subiektywnie, sekcja bardzo krótka, może pasuję do zakończenia korpusu ale oba te elementy są dla mnie trochę przekombinowane, wciśnięte jakby na siłę dla uzyskania efektownego wyglądu. Jest to efektowne ale w oczach pragmatyka i minimalisty jest trochę tym przerostem formy nad treścią. W sumie nie ważne, grunt że Tobie podoba się, dobrze pisze a reszta jest bez znaczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...