Skocz do zawartości

Gdzie kupić pióro i wybór pierszego pióra i ołówka


StachuC

Polecane posty

Witam ponownie

Od dość długiego czasu chodził mi po głowie zamysł powrotu do pisania piórem, aż w końcu przyszedł ten dzień że jestem na ten zakup gotowy. I tu leży pies pogrzebany bo potrzebuje Waszej pomocy której mam nadzieje  że nie poskąpicie. Pomocy potrzebuje w kilku kwestach które postaram się uporządkować według podpunktów

1) Wybór Pióra

Tak jak mówiłem pragnę po dość długiej przerwie prawie ośmioletniej wrócić do pisania piórem i tu rodzi się problem założenia są następujące:

-Pióro ma mi służyć jako wół roboczy czyli będę go: używać w pracy do pisania notatek, podpisów, pisania swoich przemyśleń i innej twórczości itp..

-Budżet do około 200 zł

-Nie zależy mi na czasie wysyłki

-Fajnie by było jakby się w miarę dobrze prezentowało :) Styl raczej klasyczny

-Stalówka typu F

-Parkery nie wchodzą w grę zraziłem się do tej firmy po doświadczeniach z modelami Vector i jotter

- Było w miarę ekonomiczne w użytkowaniu  ;)

Żeby nie być gołosłowny zrobiłem już wstępną selekcje i moje propozycje to

a) Waterman Hemisphere: bardzo mi podoba wyglondn tego pióra a na dodatek pasował by mi do długopisu z tej serii; tak zdradziłem pióra na długopis :)  

b) Sheaffer Gift 100: kolejne pióro które bardzo mi się podoba

c) Pilot 78g: Lubie wyroby braci mniejszych samochody i zegarki. Tak na marginesie nie sądzicie że zarówno zegarki jak i wieczne pióra wiele łączy?

d) Lamy Safari/ All Star: Tu mam problem bo z jednej strony  za safari przemawia cena(o czym jeszcze za chwile) ale razi mnie ten plastik, a w all star niby metalowy ale nie podoba mi się wyglond tego pióra za tą cene

e) wasze propozycje

2) Gdzie kupić

Tu rodzi się się pytanie gdzie kupować by było jak najtaniej i by były to oryginały a nie podróbki.

A) sklepy stacjonarne odpadają bo w mojej okolicy zadnego porządnego nie ma, a papiernicze które są to posiadają tylko parkery

B) Polskie sklepy internetowej. Z tego co tu czytałem niby spoko ale lepiej ściągnąć z zagranicy bo bardziej się opłaca. 

C) Skoro nie polski sklep to zagrani ale pytanie co i gdzie polecacie e bay alliexpres.

na przykład

https://pl.aliexpress.com/item/PILOT-78g-pen-Iridium-fountain-pen-students-practice-calligraphy-pen-Ink-pen-point-B-nib/32480988000.html?spm=a2g17.search0104.3.11.42313682yJ22ey&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10065_10068_10843_10546_10059_10884_10548_10887_312_10696_100031_10084_10083_10103_10618_10304_10307_10820_449_528,searchweb201603_60,ppcSwitch_3&algo_expid=7b192b62-e9e1-4a53-9dc0-4073b0b8e32e-1&algo_pvid=7b192b62-e9e1-4a53-9dc0-4073b0b8e32e&priceBeautifyAB=0

czy pióra z tej oferty są oryginalnej czy to chińska podróbka pilota.

3) Jeszcze raz pieniądze 

A może tak naciągnąć troche budżet i kupić dwa tańsze pióra powiedzmy do 100-120 zamiast jednego droższego

4 Wybór ołówka automatycznego

Potrzebuje też ołówka automatycznego 

wstępnie myślę nad parkerem jotter lub rotring tikky. Co lepsze który z nich wybrać? Przy czym bardzie kusi mnie ten drugi, chyba że macie inne propozycje.

Z góry dziękuje za poświęcony mi czas na czytanie tych wypocin, i udzieleniu mi rad przy wyborze pierwszego pióra.

P.S. Tak na marginesie czy do ołówków automatycznych da się dokupić dodatkowe gumki do mazania

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę polecić Watermany, jednak nowego Hemisphere (po liftingu) bym nie kupował, gdyż w porównaniu do starszego jest za bardzo filigranowy do dłoni mężczyzny. Radziłbym się do niego przymierzyć. Experty są fajne, można upolować nowe w niskich cenach na znanych portalach.

Pilota 78G raczej bym sobie odpuścił za tą cenę, gdyż od momentu zakończenia produkcji ceny mocno odleciały w górę. Pilot MR to dobry wybór, jeżeli  nie przeszkadzałby ci spory uskok pomiędzy sekcją a korpusem.

Co do ołówka Jottera to powiem, że świetnie wygląda i sam miałem go zamiar kupić, jednak po dogłębnych przemyśleniach zdecydowałem się na ściągnięcie Pentel Graphgear 500 z którego jestem bardzo zadowolony i jedyne czego żałuje to tego, że nie kupiłem go 6 lat temu ;) Zgodzę się z Pawłem, Rotringi to chyba najlepszy wybór w tej cenie i są powszechnie dostępne. Wielu moich kolegów je ma i sobie chwalą, ja jednak wolałem coś bardziej rzadszego no i rzeczywiście były ochy i achy 😁

Gumki produkuje min. Faber-Castell ale nie wiem czy pasują do innych ołówków automatycznych.

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobne kryteria wyboru pióra jak Ty. Szedłem do sklepu "przymierzyć" się do następujących modeli: Hemisphere, Traveller, Esteem, Scheaffer 100 i 300 oraz jeszcze kilka innych (idąc do sklepu miałem całą listę, teraz nawet nie pamiętam wszystkich). Po wypróbowaniu na żywo (jak jest wygodne w trzymaniu, w pisaniu) kupiłem to które sprawiało mi najwięcej frajdy czyli...model który zaproponował sprzedawca (żaden z mojej listy!) a na którego wcześniej nie zwróciłem uwagi. Kaweco Student. Czy Ci go polecam? Nie, bo to Twoja sprawa co wybierzesz. Polecam natomiast iść do dobrego sklepu gdzie można uzyskać pomoc w wyborze, jest możliwość wypróbowania na żywo itd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, StachuC said:

... wstępnie myślę nad parkerem jotter lub rotring tikky. Co lepsze który z nich wybrać?

No tutaj to chyba brakuje kluczowej informacji - jak gruby ma byc ten olowek, wiesz?
Nie wiem jakie masz potrzeby, ale moze wczesniej sprobuj przetestowac, bo np. dla mnie osobiscie 0,5mm to juz byl za gruby grafit.

Rotring Tikky na pewno wystepuje w 4 wersjach (0,3. 0,5. 0,7 i 1mm), zas co do Parkera, to nie wiem, czy tam przypadkiem nie jest tylko jeden rozmiar...

Ze swojej strony, zasugerowalbym moze jeszcze, aby przyjrzal sie Staedtler Mars Micro - IMO bardzo udany model.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Pawel. napisał:

Waterman by był fajnym wyborem, ale nie wiem, czy znajdziesz go w zakładanej cenie. Co do ołówka, to zdecydowanie polecam Rotringa. Jest wygodny i wytrzymały.

Czy ja wiem czy to taki problem ;). Pierwsze z brzegu wyszukiwanie

https://www.ceneo.pl/10739091 wiec jak widać za 200 zł da się go kupić

21 godzin temu, oskar2905 napisał:

Jak już bierzesz aliexpress pod uwagę to równie dobrze można kupić wagonik Chińczyków typu jinhao, baoer czy hero w tej cenie niekoniecznie gorzej piszących ;).

Biorę pod uwagę różne opcje. Dlatego próbuje się was spytać jakie sklepy polecacie by kupić dobrze i nie przepłacić, lub nie kupić podróby. Sam zresztą na tym forum wyczytałem że zagranicą i necie taniej :P

Co do chińskich wyrobów na kartony to podziękuje, wole jedno a solidne, niż 50 z czego nadaje się może 6 :P

20 godzin temu, dawid.w napisał:

 Polecam natomiast iść do dobrego sklepu gdzie można uzyskać pomoc w wyborze, jest możliwość wypróbowania na żywo itd. 

I tu leży pies pogrzebany że do dobrego papiernika to mam ze 100 km minimum

10 godzin temu, Abore napisał:

No tutaj to chyba brakuje kluczowej informacji - jak gruby ma byc ten olowek, wiesz?

W sumie masz racje muszę ale myślę że 0,5 mm powinno być ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, StachuC napisał:

Co do chińskich wyrobów na kartony to podziękuje, wole jedno a solidne, niż 50 z czego nadaje się może 6 :P

To jak już kupisz to takie solidne budżetowe pióro znanej marki za te kilka stówek to potem kup z allegro jinhao, baoera czy hero za 15zł :) . Wystarczy wejść w dział recenzji na forum i zobaczysz że recenzji chińczyków jest sporo. Gdyby były złe to by nie było zainteresowania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po pierwsze pióro naprawdę warto wybrać sie do dobrego sklepu.

Trzeba najzwyczajniej w świecie popróbować co jest wygodne, a co nie. Zanim nie wziełam do ręki Lamy to je odrzucałam ze względu na wygląd. Kaweco sport bardzo mi się podobało i opis zdawał się do mnie przemawiać, ale gdy wzięłam je do ręki i zaczęłam pisać odpadło jako pierwsze (z notatką mentalną - za krótkie i zbyt niewygodne bym mogła tym czymś pisać). Upewniłam się, że Watermian Hemisphere to jest to coś. Wtedy pierwszy raz sprzedawca wspomniał o Pelikan M200 - jako piórze pasującym do moich wymagań, nie byłam zainteresowana ze wzgledu na wygląd i cenę. Miał rację po czasie mogłam sobie pozwolić na dwa egzemplarze.  Popróbowałam kilku piór i nie kupiłam żadnego - nie było interesującego mnie koloru, ale dogadałam się ze sprzedawcą, że ściągnie dla mnie to co mi się podoba i dośle pocztą. Później wyczekiwałam promocji i okazji by kupić sobie prezent i nabywałam kolejne - wiedziałam już, które pióra mnie interesują.

Najmniej jestem zadowolona z piór, kórych przed zakupem nie miałam w rękach, wiem że niby są zgodne z moimi oczekiwaniami, jednak mają wady które by je zdyskwalifikowały podczas próby. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 a) i b) nie wiem, więc się nie wypowiem. Nigdy nie rozważałam, nigdy się szczególnie nie interesowałam.

c) Według mnie całkiem fajna opcja. Nie miałam na własność, bawiłam się tylko cudzym, ale naprawdę dobrze leżało mi w ręku. Pamiętam, że któregoś razu pomyślałam, że jakieś trochę mokre, ale okazało się, że było nieodpowiednio wciśnięte... Lekkie, to mi się podobało, ale jednocześnie jakieś takie za zwykłe mi się wydało, więc nie leży w mojej szufladzie ;)

d) Według mnie świetny wybór, szczerze mówiąc to w moim odczuciu było mniej plastikowe od powyższego Pilota, ale z czasem pewnie i dlatego, że zyskało moją wielką sympatię. Stalówka F jest dla mnie odpowiednia, choć lubię cieniasy i mogłaby ciut schudnąć. W Al starach może i mogą być po czasie zarysowania, ale ja rozważałam zawsze tylko wersje matowe, a te naprawdę dobrze się trzymają. Jeśli kupisz tłoczek (albo zamówisz z jakimś chińczykiem z ali i od razu powiększysz kolekcję!), to już w ogóle cud. Okienko podglądowe według mnie genialne.

2) Ja lubię EFki, a te są rzadziej sprowadzane do nas, więc sprawdzam też zawsze Gouletów, TwojePióro, Pióromaniaka, calligraphers.eu, tinta dla plastyków, tigerpens (choć oni ostatnio gdzieś się ulotnili...) - musisz przeliczyć ceny i zobaczyć, czy z przesyłką nie wyjdzie ci taniej zza oceanu. Większe zakupy robiłam u Gouletów oraz w tigerze i opłacało się bardziej niż w jakimkolwiek sklepie w kraju. Lamy akurat u nas nie wychodzą najdrożej, więc można śmiało brać u naszych :)

Na ali widziałam różne zonki. Możliwe, że to faktycznie oryginał, bo wyższa cena by na to wskazywała, ale tak naprawdę nigdy nie ma pewności. Później wystawiają takie Piloty na OLX, niby z gwarancją, ale nowe pióro bez opakowania w zaklejony woreczek... Tam, na twoim miejscu, szukałabym jakichś budżetowych ciekawostek.

3) Nie jest to głupi pomysł. Jeśli wygląd nie jest super ważny, to obok np. Lamy, albo innego pióra za stówkę, możesz sobie wziąć Kaweco Sport - całkiem fajne, trochę męczyłam jeden egzemplarz i stalówka nie umarła, a to naprawdę dobry znak, bo ja neutralizuję wszystko! A do tego np. Platinum preppy  i Pilota Plumixa, tak dla odmiany. Może twórczość własna pisana stubem wyda ci się jeszcze lepsza.

4) Parker Jotter naprawdę mi się podoba, ale niestety tylko raz miałam w ręku. Wydał mi się zbyt śliski, stwierdziłam, że chyba nie mogłabym nim robić dokładnych rysunków, planów od linijki itd. Choć może po prostu przy zetknięciu z takim cacuszkiem ręce mi się spociły ze strachu, kto wie? Mam rotringa tickky i... Irytuje mnie, że wkład nie sięga wystarczająco daleko (już gdzieś na forum o tym jęczałam, możesz poszukać, jeśli poważnie rozważasz tego malca). Mówiąc dokładniej - większość złamanych wkładów, albo takich, które zużyły się do ok 1/3 po prostu wypada, albo nie sięga do otworu wyjścia i wyciskając następny wkład - zapychamy nimi otworek. To bardzo irytujące. Cieszyłam się, że znalazłam ołówek 0.35mm w rozsądniej cenie, ale trochę mnie już denerwuje wciskanie po sto razy guzika, żeby kawałek starego wkładu wypadł i wysunął się nowy, kiedy czasami chcę po prostu coś szybko namazać. Mam wielką ochotę na rotringa 600, ale obawiam się, że może być podobna sytuacja. Czekam aż będzie jakaś wyprzedaż Uni Kuru Togi, bo to bardzo ciekawe rozwiązanie. Ogólnie po przetestowaniu wielu ołówków mechanicznych, często drogich, o których teoretycznej świetności nawet nie wiedziałam, bo znajomość elity ołówkowego świata jest mi jeszcze dalsza niż tego piórowego, doszłam do wniosku, że najlepiej piszą moje staaare ołówki, często reklamowe, jakiś z telefonii POP, jakiś z banku, który od dawna nie istnieje i najbardziej ubolewam, że mieści rozmiar 0.7, a nie mniejszy, bo jest genialny. Także w tej kwestii nic ci nie polecę, może poza ecoFriends 2.0 ołówkiem automatycznym. Jest grubaśny i można go sobie rzeźbić, jak komu pasuje, ale jeśli nosi się ołówek mechaniczny, żeby go nie strugać, to nie jest to dobre rozwiązanie.

Do ołówków da się dokupić gumki, o ile ich firma to nie no name ;) Faber castel, Uni, Rotring i inne, większe marki na pewno sprzedają osobne gumki (a że po horrendalnych cenach, to inna sprawa)

Edytowano przez Angela4b
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, oskar2905 napisał:

To jak już kupisz to takie solidne budżetowe pióro znanej marki za te kilka stówek to potem kup z allegro jinhao, baoera czy hero za 15zł :) . Wystarczy wejść w dział recenzji na forum i zobaczysz że recenzji chińczyków jest sporo. Gdyby były złe to by nie było zainteresowania. 

Moją odpowiedź podzielę na dwie sekcje

a) nazwijmy ją "merytoryczną"

Nie jestem ignorantem i czytałem recenzje zamieszczonych i polecanych piór do wyznaczonej prze zemnie kwoty. Wiem że też że chińczyków jest sporo i potrafią zaskakiwać swoim wykonaniem (Nawet zdradzę ci sekret piórem marki hero pisałem w pierwszych latach nauki i mile wspominam). Ba nawet w ramach akcji "Powrót do Szkoły" zakupiłem Hero sztuk 3 wraz z atramentem za niecałe 12 zeta:P (Może za niedługo napisze swoje wrażenia)

b) Sarkastyczno ironiczną

Niby Chińczyk spoko oko ale to jednak tylko chińczyk. Równie dobrze możesz to powiedzieć ludziom co kupują pióra za kilkanaście tyś żeby kupili żeby kupili sobie za tą cenę cały karton hero. Ciekawe co by Ci odpowiedzieli. Ba nawet po co kupować pióro  Chinczyka  za 15 zeta, kupmy no name za 5 zeta też  czasem potrafi powalić jakością

19 godzin temu, Angela4b napisał:

 

Angela4b dzięki za merytoczną i konkretną odpowieź o coś takiego mi chodziło

 

20 godzin temu, hatszepsut01 napisał:

Najmniej jestem zadowolona z piór, kórych przed zakupem nie miałam w rękach, wiem że niby są zgodne z moimi oczekiwaniami, jednak mają wady które by je zdyskwalifikowały podczas próby. 

Rozumie i częściowo potwierdzam ten tok myślenia, ale nie zawsze się tak da, bo np nie ma pobliżu odpowiedniego sklepu, lub jeśli jest to ubogo zaopatrzony:)   

Edytowano przez StachuC
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Abore napisał:

Nie wiem jakiej ceny oczekujesz, ale aktualnie warszawski sklep Tinta sprzedaje ten olowek za ok. 15 PLN. Wydaje mi sie, ze rownowartosc 4 USD to dosc atrakcyjna propozycja.

Wersji jest kilka, ja jestem zainteresowana taką, która mieści wkłady 0.3, bo w ich wypadku widzę szczególny sens zastosowania anty-łamaniowego mechanizmu. Te są trochę droższe, choć też nie aż tak bardzo, jednak kluczową rolę odbywa tu przesyłka, która z US wychodzi ok. 16$ i to najbidniej, jeśli zamawia się więcej niż jedną sztukę... O ile owa Kuru Toga będzie na takiej wyprzedaży, że będzie mi się opłacało kupić kilka egzemplarzy, albo jakieś inne produkty będą w tak atrakcyjnych cenach, że przesyłka w ogóle będzie się kalkulować, to wtedy uznam ogólną cenę za atrakcyjną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...