Skocz do zawartości

Zenith Omega - kompatybilny konwerter


Gość

Polecane posty

Dzień dobry!
Czy orientuje się ktoś jaki konwerter pasowałby do poczciwego Zenitha?
Testowałem konwertery Jinhao, Pelikana, no-name wyciągnięty z chińskiego pióra czy te dodawane do atramentu Camel.
Wszystkie z wyjątkiem no-name były za szerokie dla korpusu plastikowego Zenitha, no-name natomiast miał otwór trochę szerszy niż standardowo przez co wypadał.
Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zadałeś w brew pozorom bardzo trudne pytanie 😉 "konwerter do plastikowego Zenitha" nie ma dedykowanego, pozostało Ci szukać, pasować, kupować tanie tłoczki w ciemno i sprawdzać który pasuję. Tu przykład choćby wspomnianych tłoczków dodawanych do atramentu Camel. Moje akurat pasują tylko te tłoczki jakościowo nie mają żadnej powtarzalności, jedne są dobre, drugie za luźne a trzecie w ogóle nie wchodzą, rozmiar tych tłoczków to czysty przypadek, jak się trafi to wejdzie. Chińskie konwertery to tak samo, swój własny świat, chińczycy stosują własny rozmiar, konwertery mają większe średnice otworów i średnicę zewnętrzną samego tłoczka/konwertera. Zakup w ogóle konwertera do tego pióra jest delikatnie pisząc kuriozalny bo sam koszt dorównuje cenie samego pióra a niekiedy przewyższa i jeszcze nie ma pewności czy wejdzie. Także to na prawdę trudne pytanie na które ciężko trafnie odpowiedzieć 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pawo1 napisał:

Dzień dobry!
Czy orientuje się ktoś jaki konwerter pasowałby do poczciwego Zenitha?
Testowałem konwertery Jinhao, Pelikana, no-name wyciągnięty z chińskiego pióra czy te dodawane do atramentu Camel.
Wszystkie z wyjątkiem no-name były za szerokie dla korpusu plastikowego Zenitha, no-name natomiast miał otwór trochę szerszy niż standardowo przez co wypadał.
Z góry dzięki za odpowiedź ;)

Obejrzyj konwerter Kaweco, ale nie tłoczek - tylko konwerter, śrubowy. Ma końcówkę kompatybilną ze standardowymi nabojami (uniwersalnymi). Powinien Ci pasować do Zenitha. Pozdr. 

Corsair

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czułem, że ktoś zwróci uwagę na koszt tłoczka przewyższający koszt samego pióra. :P Cóż jestem tego świadomy, mojej mamie jednak Zenith bardzo przypadł do gustu i pomimo podsuwania jej innych piór z wyższej półki cenowej, zawsze wraca do swojego bordowego przyjaciela... Jednocześnie coraz częściej zagląda do mojego kuferka z kałamarzami i prosi o napełnienie jej piórka innym kolorem. Nabój i igła nie są tak wygodnym zestawem jak konwerter, stąd moje poszukiwania.

@Corsair Dzięki, sprawdzę :D w najgorszym przypadku inne piórko będzie miało nową zabawkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pawo1 napisał:

Tak czułem, że ktoś zwróci uwagę na koszt tłoczka przewyższający koszt samego pióra. :P Cóż jestem tego świadomy, mojej mamie jednak Zenith bardzo przypadł do gustu i pomimo podsuwania jej innych piór z wyższej półki cenowej, zawsze wraca do swojego bordowego przyjaciela... Jednocześnie coraz częściej zagląda do mojego kuferka z kałamarzami i prosi o napełnienie jej piórka innym kolorem. Nabój i igła nie są tak wygodnym zestawem jak konwerter, stąd moje poszukiwania.

@Corsair Dzięki, sprawdzę :D w najgorszym przypadku inne piórko będzie miało nową zabawkę.

Ten konwerter jest najtańszy na rynku 10 zł, ma najmniejszy otworek wlotowy, bo odpowiada małym standardowym nabojom. Jeśli by nawet był za ciasny, bo dokładnie nie znam średnicy króćca w Zenicie to można ręcznie, delikatnie powiększyć otwór wlotowy. Jak tak powiększałem tłoki Camela dopasowując je do Parkera. Polecam wiertło do metalu umocować w uchwycie i powoli obracając rozwiercić wlot. A może się okazać, co bardzo prawdopodobne, że Zenith ma tę samą średnicę co ten konwerter. Osobiście nie spotkałem się z węższymi wlotami, standard jest chyba najmniejszy. Ale jeśli się mylę to Promiko jest tu ekspertem. Jego pytaj.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenith jest na standardowe naboje 😜 po prostu ma wąski korpus przez co żaden dotychczasowy konwerter nie chciał w niego wejść (pomijając ten tłoczek no-name, który był chyba węższy od samych naboi)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenith ma standardowy otwór, typowy europejski International ten najcieńszy, problem jest z drugiej strony, ma bardzo wąskie gniazdo, otwór w sekcji, niemal jest na styk przy naboju. Średnica standardowego naboju przy szyjce to 6,5mm i takiego trzeba szukać konwertera/tłoczka a tu mamy różnie, tłoczki jeszcze jako-tako mają tą średnicę ale konwertery jako że solidniejsze, bardziej takie "ekskluzywne" trochę rosną gabarytowo, są często szersze, mają 7mm średnicy to nie stanowi problemu w droższych piórach bo te z reguły mają większą średnicę tego otworu w który wkładamy nabój/konwerter i wszystko pasuję. Znowu z tanimi tłoczkami może być taki problem że średnica zewnętrzna przypasuję to znowu otwór w szyjce jest za duży i tak koło się zamyka. Nie miałem niczego złego na myśli pisząc o kosztach, to tylko mój punkt widzenia a każdy może dokupować do danego pióra co chce i za ile chce. Problem jest tylko z samym dokupieniem a właściwie poleceniem czegoś pewnego. Ubiegłeś mnie kolego z wymiarami, to gwoli ścisłości a sens zakupu nawet droższego konwertera niż wartość samego pióra jest tylko szczegółem bez znaczenia. Problemem jest właśnie znalezienie tego konwertera już pomijając jego wartość, nie  potrafię podać trafnych przykładów 😉

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten konwerter jest naprawdę najmniejszy z wszystkich dostępnych na rynku, jest jeszcze mniejszy (tłoczek Kaweco) ale jego nie polecam z pewnych względów. Chociażby pojemność i kłopot w dystrybucji atramentu. Natomiast ten, który Ci poleciłem ma identyczną pojemność ze standardowym nabojem i jego "ryjek" jest identyczny jak w małym, standardowym naboju. Lepszego nie znajdziesz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pawo1 napisał:

Ja tu tylko dla potomnych chciałem potwierdzić informację Corsaira: Do wąskich piór tylko Kaweco!

No to bingo! Ale niestety takie odkrycia zamierają tu na PWF śmiercią zapomnienia :( Szkoda, bo faktycznie należało by zrobić bazę danych z poradami, coś na kształt encyklopedii. Nie raz przekopać się przez forum to jak przejść na piechotę przez cały kontynent. Ale ważne, że chociaż jednej osobie się przydała jedna rada. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawo1 To ja dorzucę trzy grosze do tematu. Otóż mierzyłam sie pół roku temu z tym samym problemem - moja mama uwielbia swoje pióro, jednak chciała korzystać z moich atramentów w kałamażach. Po intensywnych poszukiwaniach napisałam do Zenith i niespodzianka... Okazuje się, że mają "swoje" konwertery, nawet przesłali mi z przeprosinami (aż 6szt) za zbyt długi czas oczekiwania za odpowiedzią.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, hatszepsut01 said:

... napisałam do Zenith i niespodzianka... Okazuje się, że mają "swoje" konwertery

Moge to tylko potwierdzic, ze Zenith sprzedaje wlasne konwertery. Pare dni temu w markecie widzialem pioro - chyba metalowe - Zenith, w komplecie z konwerterem. Kosztowalo cos 26-28 PLN i nie wygladalo zle, no ale co z tego, jesli producent nie umiescil na nim ZADNEJ informacji o grubosci stalowki...

I nawet jesli z ciekawosci chcialbym kupic teoretycznie polskie pioro, to z mojego punktu widzenia, brak danych o stalowce jest dyskwalifikacja na starcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wreszcie do Was dotrze, że firma Zenith już nie istnieje? Właściciele znaku towarowego sprzedają chińskie pióra i długopisy (te najtańsze), jako Zenithy i nie przejmują się tym, że te same pióra i długopisy sprzedaje jeszcze pięć tysięcy różnych firm na świecie, od Bangladeszu, po Mozambik. Nie ma już Zenitha! No Zenith! Niet Zienith! Kapewu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, Kleks said:

Właściciele znaku towarowego sprzedają chińskie pióra i długopisy (te najtańsze), jako Zenithy...

AFAIR, na pudelku nie bylo informacji o produkcji na Dalekim Wschodzie - jedynie nazwa Astra i jakis adres na Ursynowie.

BTW, sam nie mam mozliwosci aby to sprawdzic, ale jesli ktos z Was kupil pioro Shaeffer - to ma na opakowaniu nadruk "Made in China"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...