Skocz do zawartości

Baoer 79 "Starwalker"


Vermis

Polecane posty

W ofercie chińskich producentów można znaleźć bardzo wiele piór, które są inspirowane modelami europejskimi. Dla niektórych osób słowo "inspiracja" jest w tym kontekście nieodpowiednie i należałoby je zastąpić innymi określeniami, takimi jak np. "plagiat", "podróba" albo "klon". Inni z kolei nie widzą dużego podobieństwa lub są w stanie je dostrzec, ale nie ich to nie bulwersuje.
Niezależnie od tego do której grupy jest wam najbliżej, zapraszam do zapoznania się z jedną z takich "kości niezgody" - Baoerem 79. :)

 


Vl0eGq6.jpg
 


Pióro sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie. Jest nie tylko ładne, ale i stylowe. 
 


vRkiJpv.jpg
 


Z bliska nie wygląda gorzej. Stylistyka tego pióra jest konsekwentna. Kolory i kształty dobrze współgrają. Przejrzysta kopułka u szczytu skuwki intryguje. Kratka dodaje uroku. Wszystkie elementy wskazują na to, że chińscy inżynierowie i projektanci czerpali całymi garściami z doświadczeń firmy Montblanc. ;)
 


n9aKKwc.jpg
 


Niestety jak tylko zabierzemy się do pisania, pióro rozwiewa wątpliwości na temat swojego pochodzenia.

Stalówka to typowa chińska M-ka. Nie jest rewelacyjna, ale też nie ma tragedii. Problem polega na tym, że jeżeli stalówka jest średnia i przepływ w piórze też jest średni, to pióro pisze słabo.

 


TCZhi6t.jpg
 


Tak właśnie sprawy się mają w "starwalkerze". Żeby dało się nim w miarę normalnie pisać, trzeba dobrać nienaganny atrament i dobry papier.
 


Os52S1p.jpg
 


Kolejny problem to ergonomia. Sekcja jest wąska, a stalówka głęboko wpuszczona. W miejscu, gdzie zaczyna się korpus, możemy wyczuć nieprzyjemny uskok poprzedzony gwintowaniem, które wcale nie polepsza sprawy. Taka kumulacja stawia osoby o średnich lub dużych rękach przed wyborem - trzymać bardzo wysoko albo bardzo nisko. 
 


t3yfxGC.jpg
 


Dłuższe użytkowanie ujawnia kolejną wadę tej okolicy - z gwintu złazi farba. Nie wygląda to najciekawiej.
 


xnTiJex.jpg
 


Co do pozostałych części - właściwie nie ma się za bardzo do czego przyczepić. Skuwka wygląda dobrze i spełnia swoje zadanie. Klips jest dość ciasny i ma trochę ostrych krawędzi, ale za to dobrze się prezentuje i łatwo nim "wcelować". Korpus, poza tym o czym pisałem powyżej, nie daje powodów do narzekań. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość nakręcenia skuwki z drugiej strony.
 


pwacJ9q.jpg
 


Kosmetyczną sprawą, której jednak nie mogę przemilczeć ze względu na perfekcjonistów, jest to, że klips po nakręceniu nie trafia prosto na stalówkę, tylko gdzieś na bok.
 


A2KP6Am.jpg

 

PODSUMOWANIE

 

GDlcpCd.jpg
 

Parametry techniczne:

  • długość bez skuwki 12.4 cm
  • długość ze skuwką 14 cm
  • długość ze skuwką na korpusie 14,8 cm
  • waga ze skuwką 28 g
  • waga bez skuwki 18 g
  • grubość linii 0,3 mm
  • cena: od 3,5 $
  • naboje standardowe/konwerter w zestawie

Zalety

  • niska cena
  • zakręcana skuwka
  • wygląd

Wady

  • ergonomia
  • złażąca farba farba
  • kiepskie właściwości piśmiennicze

 

Podsumowując w dwóch słowach: wielkie rozczarowanie. To pióro miało zadatki na naprawdę udany model, a wyszło jak wyszło... Co z tego, że wygląda, skoro nie spełnia swojej podstawowej roli. Robiłem do niego kilka podejść i za każdym razem kończyło się tak samo - płukanie i do szuflady. Trudno, widać nie jest to pióro dla mnie.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja! Dzięki.

Coś zjadło kilka zdjęć... 

Mój też pisał sucho, ale jak go przeszlifowałem na stuba to pisze przyjemnie i mokro :) U mnie lakier na całej sekcji zrobił się bardzo brzydki. Co do uchwytu to się zgadzam, ale ja trzymam pióro za korpus, powyżej uskoku, więc jest ok. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Bartosz_T napisał:

Do mnie Baoer 79 powinien powoli dojść z chin. Wiecie może, czy da się do niego podmienić stalówkę od jakiegoś innego chińczyka na jakąś bardziej przyzwoitą i cieńszą (F)? 

Da się podmienić spływak i stalówkę na F-kę np. z Jinhao 599, 886 lub Y6, ale to nie pomaga. Próbowałem. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Vermis napisał:

Da się podmienić spływak i stalówkę na F-kę np. z Jinhao 599, 886 lub Y6, ale to nie pomaga. Próbowałem. :/

Jak to możliwe, że po wymianie razem spływaka ze stalówką i daniu z jednego korpusu do innego pisze inaczej? Kurczę, trochę lipa, bo pióro bardzo ładne... Ale nie ma co panikować, może trafi mi się ultra udany egzemplarz:rolleyes:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia tego jak spływak siedzi w tym takim "gnieździe". Niektóre mają ustaloną pozycję, inne wchodzą dowolnie w zakresie 360°. Trzeba też wziąć pod uwagę anatomię miejsca gdzie się wtyka nabój. Tam też jest kilka elementów.
Może w Twoim egzemplażu będzie lepiej. Podziel się wrażeniami jak dojdzie. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dwiema rzeczami się zgodzę: klips nakręcony na dupkę nie trafia w stalówkę, oraz że schodzi lakier z sekcji. Pal licho, że z gwintu, on się nawet wyciera od palca wskazującego, kiedy go trzymam. Ale da sie  to wytrzymać. Uskok w trzymaniu akurat mnie nie przeszkadza.

Moje jednakże pisze bardzo fajnie, wcale nie grubo, z podawaniem atramentu również nie mam problemów.

Z drugiej strony zanim kupiłem, wiedziałem że ma stalówkę Medium.

Edytowano przez Wąsaty
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam od wczoraj i ja Baoer'a 79 ;) Jestem bardzo zadowolony pomimo, że zaniepokoiły mnie opinie niektórych osób o tym piórze :D Stalówka podaje odpowiednią ilość atramentu, kreska jest takim dobrym F, nie jest gwoździem, po dociśnięciu kreska robi się wyraźniej szersza, stalówka pisze w miarę gładko, mniej gładko niż ta z Jinhao 992 lecz w porównaniu do niej nie ma problemu z tym, że po delikatnym obrocie pióra wokół własnej osi przestaje pisać. Wykonanie bardzo dobre co potwierdza słuszna waga, wygląda świetnie, eleganckie. Jest zarówno klasyczne jak i nowoczesne , uważam, że jak będę trzymał to pióro w piórniku nie powinien się szybko lakier zniszczyć, lecz nawet gdyby luzem latało po kobiecej torebce nie licząc rys powinno być nie zniszczalne. 

Żeby nie było, muszę się doczepić o szczegóły tak dla zasady B) Tłoczek dołączony do pióra jest gorszy jakościowo niż tłoczki Jinhao i ma małą pojemność oraz stalówka zamiast grawerunku szpetnej nazwy producenta powinna być dopieszczona jakimś ładnym, estetycznym grawerunkiem! 

Osobiście jestem bardzo zadowolony i mogę z czystym sumieniem polecić to piórko! :wub:

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w każdym chyba Chińczyku bywa różnie - u mnie akceptowalnie. Swoją droga moim zdaniem Ten konkretny Baoer jakościowo i wyglądem wygrywa z spora częścią moich Innych chińczyków - wyłączając wing sungi a’la Pilot 78. Trochę wing sungow i jinhao 992 idzie wiec może spadnie na dalsze miejsce. Chwilowo Baoer 79 znajduje się wśród tych 5 z kilkunastu piór które maja zaszczyt być napełnione od dłuższego czasu (czyli jakieś 4-5 miesięcy)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...