Jump to content

Wymieniłem stalówkę w Gama Eyas


Gorz

Recommended Posts

Wymieniłem stalówkę w Gama Eyas. Duża nr 6 mocowana na bardzo silny wcisk żeby ją usunąć trzeba knockblocka znalazłem instrukcję na forum fpn. Te pióro to eyedropper. Po kilku próbach udało mi się zamocować stalówkę w tym samym rozmiarze choć wydaje mi się że wystaje ona ciut więcej niż oryginalna. Spływak starałem się osadzić na tą samą głebokość i chyba mi się udało. Spory wysiłek bo wcisk straszny. Ale właśnie przed chwilą pióro nieźle "spluneło" mi na rękę z miejsca osadzenia stalówki i spływaka. Czyli jest gdzieś nieszczelne ale jak to możliwe przy tak dużym wcisku. Może jest jakaś specjalna technika mocowania tych spływaków. Wysłałem maila do sprzedawcy w Indiach w temacie techniki wymiany (Asa pens) ale milczą. Przy okazji może ktoś ma dobrą i sprawdzoną technikę zwężania szczeliny stalówki?Kciuki mi już nawalają zero efektu te techniki z jetpens z rolowaniem na biurku mi nie wychodzą coś.

Link to comment
Share on other sites

Może się zdarzyć że inna stalówka może być ciut grubsza. Mam tak w Clicku : rozmiar #5, ale o ułamek milimetra cieńsza od np.zwykłych IPG albo Baoerów. do clicka nie wsadzę więc innej stalówki, ani stalówki z clicka nie wsadzę do innego, bo "wylata". Podobnie może być u Ciebie.

Link to comment
Share on other sites

A więc postanowiłem wrócić do oryginalnej stalówki męczyłem się wczoraj cały wieczór i nie udaje mi się jej wpasować. Wcisk jest tak mocny że nie jestem w stanie rękoma docisnąć spływaka z osadzoną na nim stalówką do właściwej pozycji brakuje jakiś 4mm nie pomaga smarowanie płynem do zmywania naczyń. Hindusi muszą używać przyrządu. Będę próbował dalej mam jeszcze z 2 pomysły. Na szczęście przy tej cenie pióra można poeksperymontować. Tylko dlaczego oferują do kompletu stalówki Jinhao jak ręcznie nie sposób ich wymienić?

Link to comment
Share on other sites

Czy może ktoś ma doświadczenia w temacie jakiej długości powinien być spływak w eyedropperze? 

W piórach Gama spływaki są bardzo długie i wystają poza sekcję, np.  ww. Eyas spływak ma 5 cm.  Wygląda to tak

 

 c62d4f13403d5ad5med.jpg

 

Fountainpenrevolution oferuje ebonitowe spływaki które rzekomo pasują do takich piór jak ww. ale one mają długość 35mm. Przy przeróbkach piór na eyedroppery pozostają oryginalne spływaki które też nie wystają poza sekcję.

Teoretycznie powinno to być bez znaczenia ponieważ atrament wypływa z korpusu i grawitacyjnie dociera do spływaka bez względu czy spływak wystaje poza sekcję czy też nie. Ale w praktyce może to wyglądać inaczej.

Może ktoś zatem  ma doświadczenie jaki skutek ma zastosowanie krótszego spływaka nie wystającego poza sekcję w eyedropperze?  

Napisałem maila do fountainpenrevolution z takim zapytaniem ale nie dostałem odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Mam taką  koncepcję, że tak długi spływak może uszczelnia eyedroppera (zajrzyj do korpusu) albo zapobiega zaleganiu resztek atramentu- jak się dzieje w zwykłych piórach nabojowych na zakraplaczowe przerobionych.

Edited by drEvil
Link to comment
Share on other sites

Faktem jest że otwór w sekcji nie wydaje się idealnie cylindryczny. Jednakże spasowanie stalówki w tym piórze jest tak silne że walczyłem 2 dni metodą prób i błędów żeby osadzić ją na prawidłową głębokość ręcznie. Udało się po tym jak dorobiłem odpowiedni klocek z miekkiego drewna. Widziałem na youtubie przyrząd z tłokiem do takiego pasowania na wcisk i pewnie producent takich używam.

 Pytanie czy to ma sens do prawidłowego uszczelnienia. Chyba skuszę się i zamówię ten drugi spływak z fountainpenrewolution. Chciałbym poeksperymentować z tym piórem z różnymi stalówkami po to jej kupiłem ale jeżeli będę musiał tak walczyć. Przemawia do mnie argument z zapobieganiem zalegania resztek atramentu ale myślę że można temu zapobiegać płucząc częściej pióro przy krótszym spływaku.

Edited by Gorz
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tak dokładnie ale te pióra tak mają. W końcu szukając powodu dlaczego po ponownym osadzeniu oryginalnej stalówki pióro "pluje" atramentem znalazłem rozwiązanie na bogu pewnego grafika. Problem wynikał  z braku mojego doświadczenia z ebonitem jako materiałem i z tymi konkretnie piórami. Z wpisu na blogu wynikało że usuwając stalówkę na siłę praktycznie powinienem ją uszkodzić podobnie jak spływak. Udało mi się uniknąć uszkodzeń prawdopodobnie dlatego że nie szarpałem się za mocno i ostatecznie użyłem knockbocka z miekkiego drewna do usuwania i osadzania stalówki i spływaka.

 

W żadnym instruktażu wymiany stalówki poza opisanym powyżej bogiem ani słowem nikt się nie zająkną że ebonitowe spływaki są uszczelnianie temperaturą. Po każdorazowym wyjęciu spływaka z ebonitu i jego ponownym osadzeniu w piórze należy umieścić stalówkę ze spływakiem w szklance z bardzo gorącą wodą na kilka minut. Trzeba uważać aby nie zanurzyć we wrzątku sekcji szczególnie jeżeli jest kolorowa bo może się przebarwić. 

 

Z powyższego bloga wynika że teoretycznie pióra te nie nadają się do samodzielnego demontażu (choć ich sprzedawcy twierdzą coś innego oferując do kompletu zamienne stalówki). Autor opisuje że demontaż stalówki w piórach Gama  jest dość prosty aczkolwiek jak ostrzega autor może spowodować uszkodzenie pióra przy czym autor zaznacza że sam tego nie doświadczył, zniszczył spływak i stalówkę próbują wyszarpać je ręką z pióra zanim odkrył metodę którą opisuje.

A więc to "proste" usuwanie stalówki polega na odwróceniu procesu uszczelniania czyli należy umieścić sekcję ze spływakiem i stalówką

w zamrażarce na 3-4 minuty. Po wyjęciu spływak daje się wyjąć ręcznie. Zapewne też w tym przypadku daje się łatwiej osadzić.

Oczywiście po przeprowadzeniu takiej procedury konieczne jest ponowne "rozpęcznienie" spływaka w celu uszczelnienia pióra poprzez umieszczenie go na kilka minut we wrzątku. Jeżeli się tego nie uczyni pióro cieknie lub pluje od czasu do czasu atramentem który zbierze się pod stalówką w znacznej ilości.

Dodam jeszcze że w tego typu eyedropperach które nie mają oringów uszczelniających należy pamiętać aby po umyciu pióra i po zauważeniu ubytku smaru silikonowego na gwincie sekcji należy uzupełniać ten smar  gdyż inaczej pióro cieknie na łączeniu sekcji i korpusu pomimo że spasowanie gwintu jest bardzo dobre a sam gwint jest bardzo drobny.

 

Mam nadzieję że moje radosne doświadczenia pomogą innym użytkownikom

 

Rozumiem, że wewnątrz obudowy spływaka nie ma specjalnej fazy na stalowke? Montujesz nową stalowke identycznie jak starą i nie wchodzi?

Edited by Gorz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...