Skocz do zawartości

Nietypowe Watermany


konis

Polecane posty

 Mowa o Watermanach posiadających system napełniania typu piston filler.

Są to rzadko pojawiające się w ofercie sprzedaży pióra. A jak już jakieś się pojawi, to sprzedawcy żądają jakichś, moim zdaniem, irracjonalnych pieniędzy. Jak choćby w tej aukcji.

http://www.ebay.pl/itm/111971623594?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Nie wiadomo, czemu ten wydajny, prosty system napełniania nie przyjął się u Watermana, choć wiele innych firm w owym czasie takich jak np. Osmia, Kaweco, Montblanc, Soennecken, Pelikan, Geha, Aurora z powodzeniem go stosowało.

W moich zbiorach znalazły się trzy Watermany z tym systemem napełniania.

d8c19f7d0933abab.jpg

523df1f8f33ff995.jpg

f870bb3ed1006277.jpg

619b89f62b0cd462.jpg

322ebda4efe648ff.jpg

Różne okienka podglądu poziomu napełnienia.

9e03b9d2acfd0e4b.jpg

916681b084592a62.jpg

3bbd3a73b4b19d6e.jpg

Najciekawszym modelem jest bez wątpienia Waterman 50, który wyposażono w teleskopowy tłok.

Został on sprzedany w Mediolanie, o czym można wyczytać z pięknie zachowanej gwarancji.

102c3d87c25c54aa.jpg

8c83fd34c6a6a18e.jpg

Na koniec trochę wiedzy z dostępnej literatury

d9503532b9e7a1f0.jpg

d2c1649eba859136.jpg

zdrówka

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo enigmatyczne pióra i przyznam, że naprawdę niewiele można znaleźć na ich temat. Najczęściej powtarzaną teorią, chociaż nie wiem na ile prawdziwą, jest to, że powstały one na skutek interwencji sprzedawców i dystrybutorów Watermana w Szwajcarii, którzy domagali się tłokowego systemu napełniania piór w celu rywalizacji z innymi producentami na tamtejszym rynku pod koniec lat 40. Niektórzy przypuszczają, że produkcja została zlecona którejś z niemieckich lub francuskich firm. Brytyjska wersja ('50') z wąskim okienkiem uznawana jest raczej za odosobniony przypadek i była prawdopodobnie skutkiem eksperymentowania brytyjskich inżynierów, ale z jakiegoś powodu nie weszła do szerszej produkcji.

 

Przypuszczam, że teoria o wypuszczeniu modeli z tłokiem w Szwajcarii jest do obrony, ponieważ tam można je spotkać najczęściej. Pióra te jednak pojawiają się także u sprzedawców w Niemczech i Belgii.

 

Odpowiedź na drugie pytanie, czyli gdzie były produkowane, wydaje się trudniejsza. Stalówki - moim zdaniem - najprawdopodobniej pochodziły z USA. Myślę, że i modele z okrągłymi oknami poglądu były też tam produkowane, o czym świadczyć mogłyby podobieństwa stylistyczne i budowa spływaka. Nurtuje mnie jednak materiał, który nie przypomina, ani celluloidu, ani bardziej współczesnych plastików. Mam wrażenie, że jest to bakelit.

 

Modele z długimi okienkami wydają się znacznie późniejsze i datowałbym je na lata pięćdziesiąte. Niektóre mają logo JIF a inne - Watermana. Podobnie jest ze stalówkami. Myślę, że stalówki nadal były importowane ze Stanów, ale tutaj przychylam się do teorii, że produkcja samych piór mogła mieć miejsce w Europie; być może w Niemczech. Plastik użyty jest dużo delikatniejszy od materiału użytego w produkcji modelu z okrągłym okienkiem podglądu.

 

Ale to wszystko to tylko moje domysły :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje @birchtine dywagacje dotyczące miejsca produkcji piór z okrągłymi okienkami wydają się być najbardziej prawdopodobne.

Odnośnie miejsca produkcji Watermana 50 też. W owym czasie w Anglii produkowano modele W5 i modele oznaczone numerem 515. Miały one montowane stalówki angielskie W5. Ale już odmiana Watermana 515 produkowana w Kanadzie miała stalówkę oznaczoną IDEAL, tak jak te produkowane w USA. Gdzieś kiedyś wyczytałem (już teraz nie pomnę gdzie to było), że w Szwajcarii sprzedawano produkowane w USA Watermany z systemem piston filler. Pióra z długim oknem, to już chyba lata 50-te i Francja.

Waterman 50 i dwa lever fillery - Waterman W5 i kanadyjski Waterman 515

d403e00195cf5b9b.jpg

Ich stalówki. 

932c25899908e89e.jpg

Wersje kolorystyczne Watermanów na rynek szwajcarski.

a73b47e2c1258754.jpg

Jedyna reklama, jaką udało się mi znaleźć.

b27a814e6cdec22c.jpg

Jak widać oznaczenie na stalówkach to IDEAL.

865895ec721e65b6.jpg

I jeszcze instrukcja obsługi piston fillera.

aceee05307c13929.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...