Skocz do zawartości

Monteverde Mountain of The World Collection DENALI


Nikaa

Polecane posty

Może kogoś zainteresuje, ja od miesiąca, dzień w dzień, wchodziłam na stronę Monteverde w oczekiwaniu na premierowe zdjęcie nowego pióra z kolekcji Góry Świata - Denali. Bo Denali to moja ulubiona góra, najwyższy szczyt bliskiej sercu Alaski... więc pióro zdawało się być pozycją obowiązkową. 

 

I dziś pojawiło się pierwsze zdjęcie

 

31be306d3e27.png

cd368f7ce776.png

Więcej informacji tutaj: http://www.monteverdepens.com/motw.html

 

Moje pierwsze wrażenia? Nie tego się spodziewałam... chyba więcej białego, może z przebłyskami brązu, a tu tyle tego błękitu... Sama nie wiem. Generalnie źle nie jest... Ale... ;)

 

 

I jeszcze ciekawostka... pewnie większość z Was kojarzy tę górę pod jej inną nazwą - McKinley. To była oficjalna nazwa Amerykanów i reszty świata, nie rdzennych mieszkańców Alaski, którzy górę nazwali "Wysoki", czyli właśnie Denali. W 2015 roku Barack Obama w symbolicznym geście przywrócił górze jej tradycyjną nazwę Denali, ponieważ "przez zmianę nazwy uznaje się święty status Denali dla pokoleń rdzennych mieszkańców Alaski". Tym samym zakończył spory dotyczące nazwy, które rozpoczęły się w 1896 roku, gdy na cześć Williama McKinleya górę nazwano McKinley. 

Stan Alaski nazwę Denali przywrócił w 1975 roku i od tego czasu naciskał na rząd federalny, by uczynił to samo. Udało się wreszcie w 2015 roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...