Skocz do zawartości

Sepia


Mary

Polecane posty

Chodzi za mną ten kolor.

Co możecie polecić, żeby miało kolor sepii, nie brązu, czekolady, beżu, cynamonu itp.?

 

Mile widziane cieniowanie.

 

Nie miałam atramentu w tym ani zbliżonym kolorze, a że do pisania piórem mam stosunek mocno użytkowy, chciałabym kupić od razu TEN właściwy atrament do codziennego użytku, niekoniecznie tworzyć kolekcję ;)

 

Poza tym jeszcze: czy sepię nadal uzyskuje się z mątwy, czy są jakieś syntetyczne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest znaleźć na rynku (szczególnie w Polsce) prawdziwą "wintydźową" sepię. Ja sepię wyobrażam sobie tak:

 

Sepia.gif

 

źródło

 

Dobrych odpowiedników chyba nie ma. Są jednak atramenty, które mają w sobie coś staromodnego i "wintydżowego". Rzuc okiem na atramenty takie jak (producenci wymienieni alfabetycznie a nie według mojej oceny):

 

De Atramentis: Khaki, Maron, niedługo na rynku pojawi się Sepia Veritable, która ma być taką własnie, "oldschoolową" sepią a nie brązem.

J. Herbin - Lie de The

Noodler's - Subway Brown, Kiowa Peccan, Old Dutch Colony Sepia,

Omas - Sepia

Sailor - Brown (praktycznie nie do dostania), Nagasawa-kobe no.3, Nostalgia z serii Bung Box

 

Możesz również rzucic okiem na moje zestawienie 84 brązów i sepii. Jest tam sporo ciekawostek.

 

Co do źródła barwnika i twojego pytania odpowiedź na nie brzmi: i tak i nie :) W atramentach do piór wiecznych nie stosuje się sepii organicznej. Wyjątkiem jest Hakase, które oferuje taką sepię, jednak flaszka z wysyłką do Polski kosztowałaby pewnie jakieś 250-300 złotych, więc póki co nie wypróbowałem ;)

Edytowano przez visvamitra
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Właśnie o to mi chodziło, bo jako laik szukałam po nazwie atramentu "sepia", a np. Diamine Sepia jest pomarańczowy...

 

Jeśli monitor nie oszukuje, to chyba Herbin Lie de The jest najbliższy ideałowi :)

 

I przy okazji - Herbin Terre de Feu bardzo mi się spodobał, wprawdzie nie sepia, ale niejednoznaczny brąz (z różem?). I Coffee de Atramentis.

A miało nie być kolekcji :unsure:

 

visvamitra - kawał świetnej roboty z tym zestawieniem :thumbup:

Edytowano przez Mary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...