Skocz do zawartości

Materiały z których robione są pióra wieczne (plastik czy metal, laka, srebro)


Gość ozzie89

Polecane posty

Zastanawiam się ostatnio nad materiałami z jakich produkuje się pióra, dlaczego używa się takiego, a nie innego materiału, oraz które wy preferujecie i również dlaczego. 

 

Materiały takie jak srebro, złoto, szlachetne kamienie i przeróżne dziwactwa jak np. w serii Pen of the Tear Graf von Faver Castell są zrozumiale wykorzystywane w piórach klasy premium. Zrozumiałe, że trzeba za nie więcej zapłacić, tają też jakiś biżuteryjny charakter piórze. 

Natomiast plastik (metal mniej), mimo że różnej jakości występuje w piórach od tych za 10 zł aż do wielu tys. Głównie przemawia za tym jego lekkość, jednak skąd takie rozbieżności w cenach piór wykonywanych z tworzywa. Mnie przy poszukiwaniach zawsze kusi jakiś metal szlachetny lub choćby stal gdyż wtedy "wiem za co płacę". Oczywiście podobają mi się pióra klasyczne i czarne, z tworzywa. Są właśnie takie eleganckie i wydają się synonimem  typowego pióra. 

 

Co do laki, z tego co ja ostatnio się dowiedziałem, tej prawdziwej żywicy sumaka lakowego nie używa się do wyrobu piór, a jeśli tak traktuje się ją jako warstwa pokrywając plastik, jako lakier. 

 

Jak to jest u was, co wybieracie, jakie są wasze przemyślenia? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie większą wartość mają te, wykonane z bardziej nietrwałych materiałów - ebonitu, celuloidu i  octanu celulozy. Mimo, iż nie są tak prestiżowe jak te wykonane z metali szlachentych to z biegiem lat nabywają swojego charakteru. Widać na nich też ich historię.

Poza tym sa zdecydowanie wygodniejsze ze względu na niższą masę, nie są zimne w dotyku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym sa zdecydowanie wygodniejsze ze względu na niższą masę, nie są zimne w dotyku.

 

A to już od osobistych preferencji zależy - ja na przykład lubię ciężkie i zimne :) A taki mosiądz jakiego charakteru nabiera, jak sobie tak zaśniedzieje po kilku tygodniach intensywnego macania ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że jest to kwestia gustu, ja również lubię cięższe pióra, wolałbym aby były one np. mosiężne i pokrywane dopiero laką dla efektu. Dla mnie metal (tak szlachetny jak i nie) to zawsze wrażenie że produkt jest porządny, wytrzymały (to samo dotyczy masy). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie stawiam na celuloid.

Dlaczego, bo jest przyjemne w dotyku, takie ciepłe i gładkie. Świetnie się daje obrabiać, tj. kleić, szlifować, polerować.

A ponadto pióra z celuloidu są śliczne, najczęściej pasiaste, w różnych kolorach i te prążki się fantastycznie mienią.

Właściwie nie wiem dlaczego producenci zrezygnowali z tego materiału.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuloid w tańszych piórach jak najbardziej, takich z którymi można poeksperymentować, pobawić się, ale jak ma być lepsze pióro to dla mnie nadal metal wygrywa, Szkoda że jest tak mało piór metalowych na rynku, np. Pelikanów, Montblanc itp. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i to jest interesująca odpowiedź, widzisz aż tak się nie orientuje, pewnie masz racje że to jeden z powodów, choć z pewnością są takie stopy które by nie reagowały, to już na głowi chemików żeby zrobili na tyle odpowiedni stop aby nie było problemów. Choć atramenty są zwykle wodorozcieńczalne więc nie powinny mieć wielkich właściwości żrących czy predyspozycji do reagowania. 

 

wiem że celuloid używa się też w droższych, ale ja właśnie bardziej widziałbym go w tańszych a do droższych metal jak pisałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozzie... Wychodzisz z błędnego założenia, że metale (ogólnie) są najlepszym z możliwych materiałów. Tworzywa sztuczne weszły do użycia później od metali i były (przeważnie) opracowywane z powodu braku materiałów o pożądanych właściwościach. Wiele tworzyw sztucznych posiada dużo lepsze właściwości od metali - brak przewodnictwa cieplnego i elektrycznego, niska cena, większa wytrzymałość w przeliczeniu na masę, łatwiejsza obróbka, możliwość dowolnego barwienia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozzie... Wychodzisz z błędnego założenia, że metale (ogólnie) są najlepszym z możliwych materiałów. Tworzywa sztuczne weszły do użycia później od metali i były (przeważnie) opracowywane z powodu braku materiałów o pożądanych właściwościach. Wiele tworzyw sztucznych posiada dużo lepsze właściwości od metali - brak przewodnictwa cieplnego i elektrycznego, niska cena, większa wytrzymałość w przeliczeniu na masę, łatwiejsza obróbka, możliwość dowolnego barwienia...

Masz zdecydowaną rację, nie przeczę, że któryś z argumentów jest nieprawdą, jednak ja wolę pióra cięższe, wydają się wtedy mniej kruche i porządniejsze. Generalnie pry wielu produktach jest tak że dostępna jest wersja tańsza plastikowa oraz droższa metalowa, albo ze skóry. A kwestie gustów, jak to kwestie gustów ;) Ja to zawsze byłem zwolennikiem kamieni szlachetnych, różnych kruszców, metali i skór,a plastik zawsze był dla mnie mniej pociągający. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zdecydowaną rację, nie przeczę, że któryś z argumentów jest nieprawdą, jednak ja wolę pióra cięższe, wydają się wtedy mniej kruche i porządniejsze. Generalnie pry wielu produktach jest tak że dostępna jest wersja tańsza plastikowa oraz droższa metalowa, albo ze skóry. A kwestie gustów, jak to kwestie gustów ;) Ja to zawsze byłem zwolennikiem kamieni szlachetnych, różnych kruszców, metali i skór,a plastik zawsze był dla mnie mniej pociągający. 

To zapewne atawizm. Albo w poprzednim wcieleniu byłeś Kazimierzem Wielkim :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaziu, zacznijmy od tego, że nie sam materiał ma wpływ na cenę. poza tym plastik a plastik to tez jest różnica. Metal jest trwały, ale cóż z tego jak wykończenie jest beznadziejne? Trzeba tez pamiętać, że w cenę każdego produktu końcowego wchodzą koszty projektu, produkcji, reklamy, dystrybucji, serwisu, rozpoznawalności i pozycjonowania marki na rynku, jakości materiałów, itd. Zauważ, że większość chińskich, tanich piór jest z metalu, a drogie pióra są często z bardziej wymagającego przy obróbce materiału, ale za to ładniejszego, przyjemniejszego w dotyku, itd. Jak myślisz, dlaczego? Pewnie dlatego, że o drogie przedmioty ludzie bardziej dbają, szanują i nie musi to być super ekstra pancerne pióro, które przeżyje starcie z betonową ścianą. Ma być porządnie wykonane, dopracowane w każdym szczególe, ładne, niezawodne itd. Natomiast tanie są często czysto użytkowymi piórami szkolnymi, wrzucanymi do torby luzem ze wszystkim i tylko metalowe są w stanie to przeżyć, chociaż i tak będą porysowane i będzie na nich widać upływ czasu. No ale się przynajmniej nie połamią. 

Twój post przypomina mi trochę użalanie się ludzi, że jak to grafika czy akwarela może tyle kosztować jak to zwykła kartka papieru z czymś odbitym/namalowanym, a obraz na płótnie tańszy... no jak to tak. Przecież płótno droższe. Albo ten obraz mały a droższy od tego większego. 

Generalnie mnie to śmieszy, bo wykazuje jakie płytkie jest myślenie wielu osób. 

 

 

 

Generalnie pry wielu produktach jest tak że dostępna jest wersja tańsza plastikowa oraz droższa metalowa, albo ze skóry.

Zupełnie tego nie rozumiem. Mógłbyś wyjaśnić? Jakoś nie potrafię przyporządkować tego stwierdzenia do żadnego produktu. No może do wykończenia wnętrza samochodów i kaweco sport ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może trochę racji z tym metalem w tanich chińskich piórach, faktycznie łatwiejsze w obróbce. Choć znowu najtańsze pióra są plastikowe. Trzeba podejść do tego tak jak piszesz do tych obrazów i grafik, płacimy nie za materiał czy wielkość a za renomę, prestiż czy markę, choć często cena nie musi być adekwatna (weźmy np. sztukę nowoczesną). Choć moje preferencje pozostaną na razie niezmienne (lubię np. pióra ze srebra). 

 

Hmm dobry przykład wnętrz samochodów, ale jeśli ma być w zakresie piór, są wersje plastikowe wielu piór i wersje specjalne np. ze srebra czy metalu, w Pelikanach w wyższych modelach stalówka z 14K zmienia się na 18K, choć w zasadzie niema to żadnego znaczenia. Tak samo tłoczek w wyższych pelikanach jest mosiężny a nie plastikowy. Choć oczywiście nie generalizuje, często produkty z tworzywa bywają kilkukrotnie droższe, jednak raczej nie w obrębie tego samego modelu czy marki, to znaczy marka A z plastiku 10x droższa niż marka B ze srebra. Ale zwykle marka A z plastiku tańsza niż marka B ze srebra czy nawet metalu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióra z metali szlachetnych i innych bardzo drogich materiałów sa jednak limitowanymi edycjami znanych marek albo bardzo drogimi wersjami topowych modeli. Poza tym nie ma opcji, żeby pióro z plastiku było 10 razy droższe niż inne ze srebra. To juz jest abstrakcja. Chyba, że znasz jakiś przykład o którym nie słyszałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy nie będę teraz zbytnio się zagłębiał, ale Aurora Optima Solid Silver czy Montblanc 146 Solid Silver to koszt ok 5 tys. Są jednak pióra z tworzywa czy zwykłej stali droższe od nich. 

 

Ja natomiast trochę pokręciłem z tymi opisami marek. Chodzi mi i to co napisałeś, wersje z metalu czy srebra są zwykle droższe niż wersje tego samego modelu z plastiku (przykład u góry z Optimą czy 146). Natomiast bywają pióra ze stali (najczęściej te) czy nawet srebra które są tańsze od tych z plastiku, ale innego modelu cy marki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 Jak myślisz, dlaczego? Pewnie dlatego, że o drogie przedmioty ludzie bardziej dbają, szanują i nie musi to być super ekstra pancerne pióro, które przeżyje starcie z betonową ścianą.

tylko nie róbmy z pióra trumny o którą trzeba dbać i troszczyć się, to taki sam przyrząd jak każdy inny, fakt są ładne, przyjemnie się nimi pisze ale nic po za tym przecież 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ozzie, no wiadomo, chodziło mi jednak o tą 10-krotną przepaść cenową, to już nie było dla mnie takie oczywiste ;) 

 

izo, nie robię z pióra delikatnej wydmuszki. Chodziło mi, jak napisałem, o zwykłe dbanie, bez wystawiania pióra na ekstremalne sytuacje typu wrzucanie luzem do torby ze wszystkim czy rzucanie zamiast odkładania na swoje miejsce. Przy normalnym użytkowaniu żadne pióro nie ucierpi, nawet to z delikatnych materiałów ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy normalnym użytkowaniu żadne pióro nie ucierpi, nawet to z delikatnych materiałów

sugerujesz, że ja się jakoś nienormalnie pióro posługuje i rzucam nimi niczym lotkami do tarczy?  :hmm1:

Edytowano przez iza
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...