Jump to content

Waterman/Albatros - tłoczki, problem?


kriis88

Recommended Posts

Zauważyłem dziwną sprawę, mam dwa tłoczki jeden firmy Waterman a drugi Pelikan.

Nabiłem Wstermana i Pelikana atramentami od Wwtermana. Jeden to Purple drugi Hawana... oto co zauważyłem:

- Atrament w tłoczku Watermanowym swobodnie pływa, tak jak w normalnym naboju
- Atrament w tłoczku Pelikanowym się nie porusza, mogę go odwrócić do góry nogami i ciecz nie spływa (a jeżeli nawet to tak wolno, że nie da się tego zauważyć)

Pytanie brzmi... czy tak ma być? Podejrzewam, że któryś tłoczek źle napełniłem, tylko który i czy coś się będzie z nim złego dziać (wylewać, przeciekać, przerywać)?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli uda Ci się rozłożyć tłoczek, to wsadź mu kuleczkę z jakiegoś zwykłego naboju, atrament powinien swobodnie spływać. Ewentualnie opróżnij je i przemyj wodą z płynem do naczyń - po produkcji mogły jakieś resztki smarów czy czegokolwiek zostać w środku.

Link to comment
Share on other sites

Czyli nie może być w takim stanie jak teraz, że atrament twardo siedzi w tłoczkh i nie reaguje na przechyły? Pióro normalnie pisze:)

Edit: popisałem trochę i zaczął w tłoczku normalnie się ten atrament przelewać. Nie chciałem wyciągać tłoczka, ponieważ siedzi on w Pilocie MR a do niego ciężko wchodzą naboje i tłoczek. Trzeba naprawdę mocno docisnąć aż usłyszy się "klik"

Edited by kriis88
Link to comment
Share on other sites

Guest nilfein

Winne jest napięcie powierzchniowe ;) Różni producenci używają różnych materiałów do produkcji i bywa tak, że atrament jakby "lepił się" do ścianek tłoczka i tworzył takie "klocki". Miałem tak w Sailorze, Pilocie CON-50 (w CON-70 zachowywał się normalnie) i właśnie w Pelikanie. Paradoksalnie, w CON-50 zamontowany jest fabrycznie taki "dynks", który ma rozbijać owo napięcie (przynajmniej w niektórych partiach), ale i tak tworzą się "klocki". Atrament jednak spływa normalnie, o dziwo. Mam też wrażenie, że istotna jest kombinacja atrament/tłoczek. Niektóre są jakby rzadsze (Asa-Gao, Noodler's, Parker, Waterman), a niektóre gęstsze (PR, Pelikan). "Klocki" tworzą te gęstsze.

 

Jeśli atrament spływa normalnie, to ja bym się tym nie przejmował - tłoczka nie oglądasz w trakcie pisania (chyba, że w demonstratorze). 

Edited by nilfein
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...