Skocz do zawartości

Pióro na prezent - do codziennego użytku


RaV

Polecane posty

Witam wszystkich!

 

Od wczoraj zatapiam się w Waszym forum i jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej wiedzy...nie sądziłem, że pióra wieczne i pisanie nimi może być dla kogoś taką pasją...

 

Miałbym prośbę o poradę w kwestii wyboru pióra wiecznego dla mężczyzny w poważnym już wieku (80-te urodziny).

Osoba ta jest sprawna manualnie i nie powinna mieć problemu z obchodzeniem się z piórem wiecznym.

 

Pióro ma być przeznaczone do codziennego użytku i (mam nadzieję) będzie dość intensywnie eksploatowane.

 

Półka, a raczej półeczka cenowa nie jest niestety zbyt wysoka (gdyż chciałbym sprezentować pióro, atrament i solidnych rozmiarów notatnik z dobrym jakościowo papierem). W przypadku pióra oscylowałbym w okolicy 200 zł. Jeśli za 250-300 zł mógłbym nabyć pióro "o klasę wyższej jakości" - rozważę to.

 

Zdaję sobie sprawę, że w tej cenie nie znajdę cudownego egzemplarza ze stalówką z 18 karatowego złota. Zależy mi przede wszystkim na tym, by pióro nie było zbyt wymagające dla początkującego użytkownika by nie zniechęcić obdarowanego do pisania nim. Jednocześnie zależy mi na solidności wykonania. Obdarowany ma średniej wielkości dłonie - "solidne" ale nie w wersji "piekarz/drwal" :)

 

Rozważam m.in. zrecenzowane na tym forum pióro Duke 929

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/5792-duke-929-red-pinstripe-%E2%80%93-test/?hl=%2Bduke+%2B929

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące konkretnych modeli piór. O ile to możliwe prosiłbym o pomoc do woborze atramentu (kolor niebieski lub granatowy) o odpowiednim dla zaproponowanego przez Was pióra przepływie.

Ideałem byłyby sugestie w doborze notatnika (co najmniej 200 stronnicowego w formacie A4 lub zbliżonym) wykonanego z dobrego papieru. Rozważam Oxfordy lub ostatnie "odkrycie" użytkownika YAMAHAL - blok notatnikowy BUROCRAT (+obowiazkowo jakaś oprawa).

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/1486-jaki-notatnik-wybra%C4%87/

 

Termin niestety nie jest zbyt odległy (zostały niespełna 2 tygodnie) stąd nie chciałbym ryzykowac zamówieniem z zagranicy.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witaj @RaV 

 Sugerując się twoim opisem wymaganego pióra, jak i to, że ma być to prezent dla starszej osoby

 (sam już też nie jestem nastolatkiem) od razu nasunęła mi się myśl o Watermanie Expert 

 med_gallery_1251_59_97034.jpg

 

 piórko solidne wykonane, ani za ciężkie ani za lekkie, ani za grube ani za cienkie, wybaczające błędy

 początkującego użytkownika, no i mieszczące się w twoich widełkach cenowych.

 Ale poczekaj jeszcze  z wyborem, zapewne padnie tu wiele ciekawych propozycji. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sheaffer Prelude stalowo złote 342

239,00 zł
150_150_productGfx_8f74e949301b67299729e
 
 
 
 
Waterman Hémisphère Stalowa CT - S0920410
S0920410_b.jpg
 
 
 
Pióro wieczne Waterman Hémisphère Deluxe Metal CT - S0921010
Edytowano przez prolife1974
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla męzczyzny ok 80 lat to proponowałbym coś klasycznego.

 

Inoxcrom Wall Street lub Inoxcrom Sirocco na stronie inoxcrom.pl

Platinum PDB300049 ze sklepu Abernatopen.

Scheaffer Prelude ale czarny.

 

Z tych piór mam Inoxcrom Wall Street 2 szt. i oba spisują się znakomicie. Zscheaffera mam Gift 300 ale z metalową skuwką i jest troche ciężki. Chyba, że starszy pan pisze z nie nałożoną skuwką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Też pomyślałem o Sheaffer Gift Collection 300, gabarytowo z Expertem są bardzo podobne

 jednak jest różnica wagowa :

 Sheaffer Gift 300 - 40 g

 Waterman Expert - 30 g

 niby to niewiele ale dla tej osoby przy dłuższym pisaniu może już być troszkę odczuwalne.

 Swojego Experta kupiłem w Pszczynie  na rynku za 305 zetek (niestety sklep nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej)

 Co do notatników Oxford - polecam sklep Rico http://rico.com.pl/my-oxford.pl ceny przystępne, wysyłka natychmiastowa

 solidnie i bezpiecznie zapakowane.

 Ten Burocrat  to jedynie i tylko w Empiku :bezradny: 

 Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla męszczyzny ok 80 lat to proponowałbym coś klasycznego.

 

Inoxcrom Wall Street lub Inoxcrom Sirocco na stronie inoxcrom.pl

 

  W tym sklepie (o ile się nie mylę) już dawno nie prowadzą sprzedaży piór inoxcrom  http://inoxcrom.pl/

 niby wysyłają na stronę http://porvi.pl/piora-wieczne-c-147.html?page=1 ale tam nie ma żadnego z tych piór

 jedynie to pozostaje Okapi  http://okapi.pl/shop/inoxcrom-piora-c-21_23.html. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Też pomyślałem o Sheaffer Gift Collection 300, gabarytowo z Expertem są bardzo podobne

 jednak jest różnica wagowa :

 Sheaffer Gift 300 - 40 g

 Waterman Expert - 30 g

 niby to niewiele ale dla tej osoby przy dłuższym pisaniu może już być troszkę odczuwalne.

 

 

Gift to kawał "męskiego" pióra :)

Pomyśl jeszcze o Pelikanie :) Tylko musisz trochę dołożyć ale niewiele :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow...

 

Bardzo dziękuję za tak szybkie i liczne odpowiedzi oraz zaangażowanie w temat.

Z pewnością muszę przespać się z tymi wszystkimi informacjami. Dziś niemal cały dzień szperałem na forum i przeszukiwałem sklepy internetowe.

 

Póki co (tak na gorąco) waham się pomiędzy Expertem, a Sheafferem Prelude.

Z uwagi na ograniczony czas i budżet bliższy jestem Sheaffer Prelude 355. Jest on dostępny ze stalówką w rozmiarze F lub M (do wyboru). Rozumiem, że wybór stalówki (podobnie z resztą jak pióra) to kwestia gustu, ale być może któraś z nich będzie odpowiedniejsza dla osoby początkującej?

Trafiłem również na ten temat:

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/5916-rozlewaj%C4%85cy-si%C4%99-sheaffer/?hl=%2Bsheaffer+%2Bprelude+%2B355#entry90830

Czy wybór rozmiaru F będzie pod tym względem "bezpieczniejszy"?

 

Jeśli miałbym postawić na Sheaffer Prelude 355 to na atrament jakiej firmy powinienem wybrać? Z tego co czytałem wynika, że atramenty Sheaffer nie mają najlepszej opinii. Kolor niebieski lub granat.

 

Z góry dziękuję za wszelkie dodatkowe sugestie.

 

PS. Oczy mi się świecą do tego Experta...może kiedyś sobie sprawię taki prezent :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......... atrament jakiej firmy powinienem wybrać? Z tego co czytałem wynika, że atramenty Sheaffer nie mają najlepszej opinii. Kolor niebieski lub granat.

 

Z góry dziękuję za wszelkie dodatkowe sugestie.

 

PS. Oczy mi się świecą do tego Experta...może kiedyś sobie sprawię taki prezent :)

nie dziwię się sam posiadam.... icon_e_smile.gif

Watermana Expert'a icon_lol.gif icon_e_biggrin.gif

w bardzo ciekawej (dla mnie B.Ładnej) i rzadkiej kolorystyce 

Red Dune (wydmowa czerwień) GT

stalka M - ale zaskoczony jestem - bo pisze F'kowo :) 

411F4GCrTDL.jpg

 

a co masz do atramentu Sheaffer'a?

mam - używam właśnie w tym Expercie (w kolorze brąz)

i nie narzekam...

w innym piórze - Sheaffer Prelude używam atramentu Sheaffer'a niebieskiego

i też bez zarzutu...

próbka pisma

preludepismo.jpg

 

 

ale po ostatnim FPD

jako atrament proponuję Eksluzywny (i w cale nie za drogi ;-)

Pelikan Edelstein Saphire

Edelsteinink_Sapphire.jpg

Edytowano przez andreo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atramenty Scheaffera są jakby gęstsze i mają wolniejszy przepływ. W suchych piórach moga przerywać kreske. Miałem taki przypadek u siebie z Edison Pearl. Już myślałem, że będę reklamował albo odłoże do gabloty. Ale po zmianie na Parkera zaczęło pisać normalnie, wszystko tak jak powinno być. Myślę sobie, że Prelude jest skonstruowany do firmowego atramentu, mój Gift 300 nie przerywa ani na czarnym ani na niebiesko - czarnym.

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za podpowiedzi!

 

Ostatecznie zdecydowałem się na wspomniany wrześniej: Sheaffer Prelude 355 z niebiesko-czarnym atramentem Sheaffer'a.

 

Początkowo obdarowany był w lekkim szoku..."Jak to pióro wieczne? Coście to wymyślili...i że ja mam nim pisać?" :D

Wbrew początkowym obawom prezent i obdarowany zaprzyjaźnili się ze sobą od pierwszego pociągnięcia :)

Po oczach obdarowanego wnioskuję, że radość z prezentu była prawdziwa...mam nadzieję, że pióro będzie używane często i intensywnie :)

 

...wracam do zgłębiania archiwalnych tematów na tym forum i powoli dojrzewam do swojego "pierwszego" pióra :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Po oczach obdarowanego wnioskuję, że radość z prezentu była prawdziwa...mam nadzieję, że pióro będzie używane często i intensywnie :)

 

...wracam do zgłębiania archiwalnych tematów na tym forum i powoli dojrzewam do swojego "pierwszego" pióra :)

 

... i oto chodzi :D  :clap1:  :thumbup:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...