Jump to content

Czy atrament Rotring dedykowany dla rapidografów zadziała z piórem?


scoobydoo19911

Recommended Posts

Witam

 

Mam takie małe pytanko. Czy czarny atrament Rotring dedykowany dla rapidografów zadziała z piórem? Pytam bo mi po technikum geodezyjnym kilka buteleczek tego cuda zostało. Jego jakość mogę niejako zagwarantować bo wiele map i szkiców tym wynalazkiem rysowałem różnymi końcówkami mojego rystora od 0.25mm do 1mm. 

link do zdjęć http://www.fotosik.pl/u/scoobydoo19911/album/1584424

Link to comment
Share on other sites

NIE! Tusz do rapidografów po zaschinęciu nie rozpuszcza się w wodzie, więc permanentnie zaklei kanaliki spływowe w piórze wiecznym. Niby istnieją specjalne płyny do czyszczenia pisaków technicznych, które powinny ruszyć coś takiego, ale jest spore ryzyko, że rozpuszczą więcej, niż powinny.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś tak załatwiłem sklejony na amen tłok Pelikana 120. Ktoś chyba jakimś rozpuszczalnikiem usiłował kleić w tym piórze i skleił chemicznie tłok... Bardziej z ciekawości wrzuciłem do spirytu. Po pewnym czasie był jak z gumy. R.I.P.

Link to comment
Share on other sites

Tak sobie myślę, że chyba najprzyjemniejszy sposób na zużycie takiego tuszu, to zakup jakiejś stalówki z obsadką (np. http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-487-Stalowka-Stenograf-Manuscript.html plus http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-730-Obsadka-drewniana-kolor-orzechowy.html) i zabawa kaligrafią -- mało które pióro wieczne będzie miało takiego fleksa, jak osiągają stalówki do maczanek.

 

P.S. Zwróć uwagę na terminologię, jakiej używamy: atrament to coś, co rozpuszcza się w wodzie i nadaje się do pióra wiecznego; tusz jest do rysowania piórkiem/rapidografem, a po zaschnięciu można go ruszyć tylko alkoholem albo czymś jeszcze mocniejszym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...