Skocz do zawartości

Waterman Standard Lady.


konis

Polecane posty

Kupiem piórko Watermana - model Standard w rozmiarze Lady w ciepłym, brązowym kolorze.

Zdjęcia wyszły kiepsko, ale nie umiem robić lepszych zdjęć moim "idioten camera" w sztucznym oświetleniu.

Model ten by produkowany we Francji w drugiej połowie lat czterdziestych i  na początku lat pięćdziesiątych.

0b99140d7906b30f.jpg

8dac132c6c921617.jpg

Stalówka nr 2, miękka i przyjemna, była mniejsza, tak jak i całe pióro od tej oznaczonej numerem 3 w modelu normalnej wielkości. Jak wskazuje nazwa Lady, były to pióra dedykowane tej lepszej i piękniejszej części ludzkiego gatunku.

75f8b1d24f916183.jpg

9415e9d870a95fd3.jpg

Myślałem, że skorzystam z posiadanych szklanych naboi, a tu nic z tego. Nie pasują. Są zbyt długie i maj większą średnicę dlatego nie mieszczą się w korpusie pióra.

f33c3a11a8b87973.jpg

Powertowałem dostępną literaturę i zrozumiałem fiasko swego "niecnego zamiaru". :P

Doszedłem do wniosku, że tym czasie Waterman produkował trzy wielkości szklanych nabojów. Największy do Watermana S, nazwany "super cartouche". Normalny dla normalnej wersji Standard i najmniejszy dla modeli rozmiaru Lady.

Na załączonym niżej zdjęciu dokładnie widać że pudełko z nabojami po lewej stronie obrazka, jest mniejsze od tego z prawej strony, zawierającego naboje jakie mam. Stąd wniosek, że i naboje musiały być mniejszego rozmiaru.

996a8e8d94f560b3.jpg

Spróbowałem więc z nabojami produkowanymi współcześnie i okazało się że krótkie naboje Kaweco są w sam raz.

71e0ce124baa7944.jpg

93feb6db41e23082.jpg

Model WM Standard Lady i WM Standard normalnych rozmiarów. Ołówek służy do kompletu dla obu wielkości tego modelu.

02baca5abe30e334.jpg

I na koniec mała próbka pisma.

2deeba0a2efe0bb6.jpg

Będę musiał poszukać w sieci oryginalnych szklanych naboi do Lady.

zdrówka

PS. Musiałem edytować post, bo nie wyświetliły się polskie litery : ą, ę, ś, ć, ż ó, ł  :(

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...