Skocz do zawartości

Waterman 50 - piston filler


konis

Polecane posty

Chyba będzie to pierwszy post w nowym 2013 roku.

Przedstawię w nim recenzję Watermana 50 z nietypowym, jak na Watermana systemem napełniania. Takim jak w klasycznych Pelikanach - piston filler. Recenzja była już zamieszczona na starym forum, ale, że właśnie używam teraz to pióro, postanowiłem ją przypomnieć.

Firma – Waterman

Model – 50, oznaczenie dodatkowe 726

Rok produkcji – koniec lat czterdziestych, początek lat pięćdziesiątych

Pióro wyprodukowano w Anglii, sprzedane komuś w latach pięćdziesiątych w sklepie niejakiego Carlo Cavaliere przy ulicy Capuccini 16 w Mediolanie. Zachowała się oryginalna gwarancja na pióro, wystawiona jeszcze na przedwojennym druku, który to druk obowiązywał wówczas we Włoszech i ich koloniach (Italia e Colonie). Piękny papier z nadrukiem przebiegającym przez bilet gwarancji i oddzielone perforację odcinki, pozwalający jednym rzutem oka sprawdzić, czy oderwany odcinek jest od tego, a nie innego biletu.

Pióro zapakowane było w takie pudełeczko. W środku była również poskładana jak ściąga na klasówkę, gwarancja.

2a347f73a6bf3dfe.jpg

7eee537f497ea6d1.jpg

6ca229a8e72170e7.jpg

Po wyjęciu z pudełka pióro prezentowało się tak.

9883926789639cfa.jpg

2da82ab293806aae.jpg

703a0743e0f61700.jpg

Czarny potwór. Tak by czasem można nazwać to pióro W połowie przyznałbym im rację – czarny, ale dodatkowo ozdobiony na skuwce złotym, szerokim ringiem, z radełkowanymi brzegami i dodatkowymi cienkimi ringami na zewnątrz. Monotonię czerni rozświetla jeszcze złoty, charakterystyczny dla tego okresu klips i zakończenie skuwki o kształcie złotego nitu.

8295eb75c7f97bba.jpg

7041b0447327b7b3.jpg

Czarny kolor nie jest taki zły. Jest kolorem uniwersalnym, jednocześnie jest kolorem dostojnym, poważnym. Henry Ford zwykł mawiać, że słynnego Forda T, można dostać w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że jest to kolor czarny. Na korpusie wyryto napisy :

Waterrman’s 50

MADE IN ENGLAND

726

78d83144c40f6e35.jpg

Odkręcamy skuwkę i naszym oczom ukazuje się wspaniała, złota stalówka. Na niej napisano :

Waterman’s

14 CT

W 5

49e73c942de3edad.jpg

I transparentne w kolorze bursztynu, okno podglądu poziomu atramentu.

3276a129ee8e73a0.jpg

Na końcu korpusu znalazłem jeszcze odkręcaną końcówkę a pod nią pokrętło napędu tłoka, bo pióro to… piston filler. Tak jak Pelikan, Montblanc, Osmia, Soennecken, Geha i inne.

087ca17f6d681bb3.jpg

Tu tłok w maksymalnym dolnym położeniu.

b4f1fc3915cd11de.jpg

Jak mały chłopczyk, gdy dostanie nową zabawkę, to nie spocznie, póki nie rozbierze jej na czynniki pierwsze, ja też rozebrałem pióro, aby dostać się do jego trzewi i zbadać, co tam w środku jest.

100fe51169cb306d.jpg

Moją uwagę zwróciła prowadnica tłoka, która pracuje jak teleskop, wysuwając najpierw grubsze ramię, a następnie znajdujące się w jej wnętrzu cieńsze ramię. Dzięki temu skok tłoka jest bardzo długi, dłuższy niż wnętrze korpusu. Może były również pióra o dłuższym niż w moim piórze korpusie. Tego nie wiem, lecz nie potrafię wymyśleć innego logicznego wytłumaczenia dla tego faktu. Oto fazy możliwego położenia tłoka :

c9a07a62b84b694b.jpg

6b5c66d7db8ec074.jpg

aea331fb0eeee1df.jpg

Pióro było czyste i wyglądało na nieużywane. Tłok skrzypiał niemiłosiernie w czasie ruchu.

Przesmarowałem pióro, zatankowałem i wio… Pisze pięknie. Znam już te stalówki.

Były w nie wyposażone modele W 5, 515, 515D. Gabarytami pióro bardzo podobne jest do Watermana 515.

Długość gdy pióro zamknięte – 131 mm

Gdy otwarte - 122 mm

Ze skuwką zatkniętą na korpus – 156 mm

Maksymalna średnica – 13 mm

Waga – 17 gramów

Porównanie wielkości.

Z Watermanem 515.

c8e667ed3d6d0f3d.jpg

e08c5e1eaed26d9d.jpg

I ze współczesnym Watermanem Charleston.

086f0313adc46d85.jpg

Kupując pióro, wiedziałem, czego mogę się spodziewać. Nie zawiodłem się.

Watermany z systemem napełniania typu piston filler są dość rzadkie, Właściwie, to szkoda, że Waterman nie poszedł dalej w tym kierunku. Ale cóż. Jest jak jest.

Właściwości pisarskie – znakomite, dzięki tej wspaniałej stalówce W5.

Oto próbka jej możliwości :

497f1e24badb56ca.jpg

I to by było na tyle.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe recenzja wspaniałego pióra. :)

To, według mnie, były najlepsze lata Watermana. Jego produkty osiągnęły wtedy najwyższy poziom, utrzymywany - z większym lub mniejszym trudem - przez następne dziesięciolecie.

Zauważmy, że ten Waterman 50 spokojnie mógłby dziś leżeć w witrynie sklepowej. Desing pióra praktycznie się nie zestarzał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważmy, że ten Waterman 50 spokojnie mógłby dziś leżeć w witrynie sklepowej. Desing pióra praktycznie się nie zestarzał.

Coż tu mogło się zestarzeć? Ten kształt jest wieczny ale piórka sprzed 30-40 lat z krytą stalówką i metalowymi kapami już takie nie są.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...