Skocz do zawartości

Waterman stalówka EF czy F?


Renegat

Polecane posty

Witam serdecznie.

Poszukuję pióra wiecznego na prezent i moją uwagę zwróciły 2 modele Watermana, a mianowicie:

https://www.watermansklep.pl/prod159-Pioro-wieczne-Waterman-Carne-Morski-Bursztyn-GT.html

https://www.watermansklep.pl/prod174-Pioro-wieczne-Waterman-Expert-Czarny-GT.html

natomiast jako laik w kwestii piór mam dylemat co do wyboru stalówki pomiędzy EF a F.

Wiem, że osoba dla której przeznaczony będzie prezent ma dość mały i zwięzły charakter pisma, obejrzałem kilka filmików z prezentacji rozmiaru F i wydaje mi się, że jest to dość gruba linia a nie znalazłem nigdzie porównania z EF.

No i wyczytałem także, że cienkie stalówki mogą także drapać, a tego chciałbym uniknąć, dlatego przed zakupem chciałem zasięgnąć tutaj fachowej porady.

Z góry dzięki za sugestie.

 

 

 

 

 

Edytowano przez Renegat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EF to "sik komara" - często może na "budżetowym" papierze drapać. F to optymalny wybór, ale faktycznie jeśli ktoś zechce pisać F-ką, M-ką na papierze np. "ksero" to może się rozczarować. Kreska będzie gruba i rozlana. W ogóle z pisaniem piórem dzisiaj to wyzwanie. Wraz z zakupem pióra - i tu nie będzie miało znaczenia jaką grubość stalówki sobie zafundujemy, trzeba postarać się o dobry jakościowo papier. Chociażby - najbardziej dostępny Oxford. Ale są (papiery o niebo lepsze). A jeśli pióro ma być używane jak długopis i ma pisać po wszystkim, to faktycznie jest to wyzwanie. Sugeruję najcieńszą stalówkę. Wtedy efekt "bibuły" będzie zminimalizowany. Osobiście mam 2 pióra - jedno do pracy > Lamy Logo EF -pióro cienkopis. A od jakiegoś czasu Pelikan M-200 ze stalówką B. Poezja pisania. Stalówka płynie jak jacht po jeziorze. Ale warunek dobry papier.

Zdrówka. P.F.

P.S. W tym wszystkim drugie skrzypce gra atrament. Od jego jakości też będzie wiele zależało, ale to już inna bajka...

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam Watermana jeszcze z lat dziewięćdziesiątych ze stalówką EF. Pisze się nim znakomicie i przede wszystkim nie drapie.

Mam również Lamy ze stalówką EF i te już potrafi drapać (oczywiście nie każdym papierze).

 

Sam mam podobny dylemat, czy kolejne pióro brać EF czy F, ale chyba będę się skłaniał ku rozmiarowi F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...