Skocz do zawartości

Dziwna stalówka od Duofolda


Polecane posty

Czy ktoś się już spotkał z podobnym znaczkiem na stalówce (dziwny zawijas pod słowem 'PEN')?

Duo.jpg

Co to może być? Kreski wyglądają tak samo, jak te przy napisach (głębokość, przekrój), pewnie były wybite razem.

Jakieś oznaczenie na potrzeby rynku arabskiego? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten znaczek to logo i skrót NGI - Nordisk Guldpenne Industri, producenta stalówek dla Ch. Olsena. Stalówka pochodzi zapewne z duńskiego Duofolda AF lub NS. Odpowiadające korpusy były oznaczane logo Olsena (litery C i O po obu stronach kotwicy, a wszystko otoczone okręgiem. W latach późniejszych duńskie stalówki były oznaczane po prostu literą D, a korpusy M.I.D. (Made In Danemark).

PS. Obejrzyj zawartość płytki, którą dałem na spotkaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

No dobra, ale pióro jest "Made in England", bez dodatkowych znaczków. Podmieniona sekcja/stalówka, czy zdarzały się mieszane konstrukcje?

Edit: Przeskanowałem prezentację. Logo na stalówce się zgadza. Opis na korpusie bardzo czytelny, ale brak kotwicy.

Spływak jest ciekawy, ma rozcięcie od spodu. Nie wiecie, czy w tych piórach była breather tube?

Przydałoby mi się zdjęcie spływaka, mój jest jakby trochę płytko osadzony. W ogóle jakiś długi jest.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

AF Standard, porównując z wymiarami z prezentacji.

Udało mi się wepchnąć stalówkę trochę głębiej, niż na zdjęciu, bo mu się dzisiaj odrobinę "odbiło" przy pisaniu. Teraz chyba jest lepiej.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie duńskie AF-y, które mam, mają imprint:

PARKER DUOFOLD

Reg. T.M.

a pod nim logo Olsena.

Tyle, że są to kolory typowo duńskie: apple green i terracota brown. Standardowych kolorów jeszcze nie mam (ale mam zamiar mieć).

Jest całkiem możliwe, że niektóre części przychodziły z Anglii (przynajmniej w początkowym okresie). Albo też potem został wymieniony korpus.

W każdym bądź razie stalówka jest na pewno duńska i typowa dla Olsena z okresu NS i AF (1946-1953).

A przy okazji - mógłbyś pokazać trochę więcej tego piórka, a zwłaszcza sekcję?

Edytowano przez adamon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spływak jest ciekawy, ma rozcięcie od spodu. Nie wiecie, czy w tych piórach była breather tube?

Przydałoby mi się zdjęcie spływaka, mój jest jakby trochę płytko osadzony. W ogóle jakiś długi jest.

Wydaje mi się, że rurki nie było - to sa zwykłe button fillery (rurka była w Vacach i Aerometricach).

A rozcięcia spływaka od spodu nie znam. Ciekawostka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos - właśnie znalazłem na eBayu. Jurek Kurzaj (curiandeu) ma świetne pióra - starannie zresturowane, ciekawe. Sam kupiłem u niego kilka i jestem zadowolony. Ale tu coś nie gra - pytanie co?

Niestety nagród nie będzie..., zostanie tylko satysfakcja.

http://www.ebay.pl/i...=item27c77cfefe

Edytowano przez adamon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślepa skuwka?

Zgadza się... :)

Pióro to Duofold NS, a zaślepka korpusu (blind cap, czyli ślepa skuwka) pochodzi z Duofolda AF. Ot, taki drobny szczegół, a ile zmian... Długość w związku z tym jest nagle 13,7 cm, zamiast 13,2 cm. Tak to jest, że NS, AF i aerometryczne standardowe Duofoldy są tak zbliżone wymiarowo, że można poszczególne elementy dość swobodnie wymieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...