Skocz do zawartości

Czy można dobrać i wymienić stalówkę do Pelikana Jazz?


Klerk

Polecane posty

Witam!

     Kupiłem dwa zestawy (pióro+długopis) Pelikan Jazz na prezenty dla studentki i studenta. Pióra zupełnie podstawowe ale jednak marki Pelikan z deklaracją producenta, że mają stalówki typu M. W praktyce okazało się, że pióra różnią się diametralnie: jedno pisze linią stalówki F porównując do wzorców, no może  cienka M, drugie zdecydowanie B lub BB. Jest to tak duża różnica, że trudno sugerować subiektywne odczucie. Obejrzałem dokładnie ziarna irydowe i rzeczywiście ta druga jest większa. Całe szczęście, że to jest te dla chłopaka i ciągnie prawdziwie męską krechę. Ale gdyby było odwrotnie? Rozpacz! I tu moje pytanie: czy stalówki można wymienić amatorskimi sposobami?
Dalsze spostrzeżenia to takie, że stalówki są jak dla mnie twarde, to znaczy mają bardzo mały tzw. flex, przez co nie można tymi piórami pisać "pięknie". I tu drugie pytanie: czy elastyczność (flex) stalówek też jest jakoś oznaczana?
Na koniec kilka słów opinii:
To są dobre pióra, solidne metalowe wykonanie, pięknie polakierowane. Bardzo sprawnie "łapią papier" co nie potrafią czasami nawet te drogie pióra, a wiadomo, że nic tak nie denerwuje gdy przykładasz stalówkę do papieru a ona nie pisze :wacko:... :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem najpierw odnośnie tego flexu - te stalówki nie będą flexować.  Tak są skonstruowane, nie wnikając głębiej w zagadnienie. Nie wiem kiedy kupione były te pióra, ale przeczytaj to: https://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/pl_PL.CMS.displayCMS.255443./wybór-właściwej-stalówki

tu masz o swoim Jazz: https://flexandotherfollies.wordpress.com/2017/11/17/pelikan-jazz/

Tu masz wzornik pism stalówek:

 

blog-15-5.gif

Stalówkę oczywiście można wymienić. Wymiana jest bardzo łatwa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do Jazz raczej nie kupisz samej stalówki Pelikana, te pióra miały tylko jeden rozmiar stalówki. Wymienić można na dowolną stalówkę tej wielkości i nie jest to trudne, stalówki w tych piórach nie są wkręcane tylko wciskane wraz z spływakiem. Tak samo wyglądają jak w Pelikanie Stola

bNJ85n3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc ekonomicznie, to faktycznie przy założeniu, że gdzieś uda Ci się znaleźć tę stalówkę, to cena wraz z wysyłką może przekroczyć cenę nowego pióra. Te Pelikany Jazz kosztują ok. 35 zł, więc pytanie czy to warto? Stalówki do piór markowych, nawet tych tanich będą kosztować niestety. Np. cena stalówki ze spływakiem i tuleją do Kaweco Sport itp. kształtuje się w okolicach 35 zł. Dochodzą do tego koszty wysyłki, bo nieliczne sklepy handlują stalówkami, raczej zazwyczaj trzeba zamawiać. Pozostaje Ci poszukać na aukcjach, może ktoś chce sprzedać Jazz na części. Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie wymiany stalówki: 

Nie ma takiej konieczności, pióra są sprawne. Zainteresowała sama mozliwosc techniczna, bo próba wyciągnięcia sie nie udała. Zwróccie uwage, ze prazentowana przez Franka sekcja jest zupełnie inna niz moja:

img_sekcja-Pelikan-Jazz.thumb.jpeg.6efa51fb5c38d1aa87748c97dacad719.jpeg

A pióra takie same :) Te włoskie? jest wyraznie mocowane na gwincie.

A teraz sprawa flexu: 

Wiem, ze te stalówki nie fleksują ale i tak są przyjemnie miekkie w porównaniu do innych "gwozdzi":) Bardziej interesuje mnie system według którego producenci oznaczają elastycznosc stalówek, bo na ten temat nic nie znalazłem:( 

Pozdrawiam i dzieki za pomoc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Klerk napisał:

prazentowana przez Franka sekcja jest zupełnie inna

Ta "sekcja" to kompletna stalówka, znalazła się na obrazku, bo reklamodawca wstawił stalówkę od standardowego Pelikana (pomyłkowo). Jest wykręcana. W Twoim jest wyciągana. Odmocz pióro w ciepłej wodzie i w gumowych rękawiczkach delikatnie wyciągnij stalówkę wraz ze spływakiem. Opisywałem to już nie raz tu na forum, poszukaj. Większość piór tak ma to rozwiązane. Można też nalepić na stalówkę plaster (przylepiec) i w gumowej rękawiczce wyciągnąć. Niestety nie da się wypchnąć od strony korpusu - bo tam jest króciec i mógłby się ułamać. Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kolegi Franka wkradł się chochlik, pokazana stalówka na zdjęciu to stalówka pasująca do droższych piór Pelikana, te stalówki są w piórach tłokowych. W Jazz jest stalówka zwykłego typu, taka jaką pokazałem na tym niewyraźnym zdjęciu, to stalówka wyciągnięta z Pelikana Jazz. Ciężko wychodzi, spływak i stalówka ciasno siedzi w sekcji. 

Stalówki flex nie mają żadnych wyróżniających je oznaczeń, przeważnie informacja o ich stosowaniu pojawia się w materiałach reklamujących dane pióra lub w opisach tych piór.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, Franek napisał:

Przecież już to wyjaśniłem piętro wyżej :) 

Pisaliśmy wiadomość w tym samym czasie :) sekundę po koledze wskoczyła moja odpowiedź

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...