Jump to content

Xezo Incognito Burgundy Wine


paww

Recommended Posts

W lipcu stałem się szczęśliwym posiadaczem Xezo Incognito w kolorze Burgundy Wine ze stalówką w rozmiarze F. 

Xezo Incognito Burgundy Wine

 

Mój najnowszy nabytek, który zastąpił wysłużonego Watermana Experta. Pióro kupiłem w ciemno, na podstawie zdjęć i recenzji zagranicznych. Przesyłka z USA, choć można też kupić z Anglii, ale w lipcu, gdy zamawiałem to pióro, wychodziło drożej.

 

Marka Xezo nie jest zbyt szeroko znana, firma nie promuje się zbyt mocno, a szkoda, bo w mojej ocenie ich pióra są przepiękne. Większość modeli Xezo to edycje limitowane, produkowane są w partiach 500 sztuk, każdy egzemplarz ma wygrawerowany numer na skuwce pióra. Mój egzemplarz został oznaczony jako 095/500.

 

Przesyłka przyszła doskonale zabezpieczona przed uszkodzeniami w transporcie. Samo opakowanie wygląda dość elegancko. po zsunięciu białego kartonika widoczne jest czarne opakowanie, wydaje mi się, że pokrycie jest poliuteranowe, faktura przypomina skórę gada. Widoczny jest duży nadruk 'Unite4:good by Xezo' - firma szczyci się, że część dochodu ze sprzedaży każdego pióra jest przekazywana na konto organizacji non-profit unite 4:good.

 

Xezo Incognito Burgundy Wine  - opakowanie

 
W opakowaniu znajduje się pióro (oryginalnie było zabezpieczone w celofanie), 4 naboje do pióra, konwerter (był już zamontowany w piórze), irchowa ściereczka z logiem Xezo, karta gwarancyjna, instrukcja użytkowika (chyba była już poza pudełkiem z piórem). Gwarancja jest udzielona na okres 3 lat od momentu zakupu.
 

Xezo Incognito Burgundy Wine -   opakowanie

 
Wymiary i waga
 

Jest to dość ciężkie pióro. Wg producenta, wymiary prezentują się następująco:

  • średnica 12 mm
  • długość (zamknięte) 138 mm
  • długość (z założoną skuwką) 156 mm
  • waga 40 g

Co do długości, wszystko się zgadza. Dodam tylko że pióro otwarte, bez skuwki, ma długość ok. 120 mm.  W porównaniu do mojego wysłużonego czarnego Watermana Experta, są to pióra porównywalnej wielkości. Waterman jest dłuższy zamknięty, również po zdjęciu skuwki - różnica wynosi ok. 5 mm. Natomiast po nałożeniu skuwki to Xezo jest nieznacznie dłuższe, na oko 2-3 mm. Optycznie wydaje się, że różnica jest większa, ale głównie dlatego, że Waterman posiada bardzie smukłe końcówki.

 

Jeśli chodzi o wagę, to wg deklaracji producenta wynosi ona 40 g, ale moja waga kuchenna pokazała 48 g, w tym pióro bez skuwki 29 gramów a sama skuwka 19 gramów. Nie wiem, czy obecność konwertera w obudowie z atramentem może dać różnicę tych 8 gram, ale już nie prowadziłem dalszego dochodzenia. Dla porównania, wzmiankowany Waterman na tej samej wadze ważył 33 gramy, w tym pióro bez skuwki 22 gramy a skuwka 11 gramów. Waga pióra w moim wypadku jest chyba optymalna. Pisząc Watermanem bez skuwki czasem miałem wrażenie, że jest dla mnie delikatnie za lekki.

 

Poniżej zdjęcia nowego nabytku obok Watermana Experta:
 

Xezo Incognito vs Waterman Expert

Xezo Incognito vs Waterman Expert

 
Wygląd i wykonanie
 

Pierwsze i każde kolejne wrażenie jest bardzo dobre. Pióro jest przepiękne i solidnie wykonane. Kształt ma klasyczny. Pióro w przekroju nie jest idealnie okrągłe, ale wielościenne. Ścianki są mają wygrawerowany delikatny wzorek. Producent nazywa to 'diamont cut'. Całość jest wielokrotnie lakierowana, polerowana pomiędzy kolejnymi lakierowaniami. Warstwa lakieru wyrównuje nierówności i w dotyku pióro jest zupełnie gładkie, tylko delikatnie można wyczuć, że nie jest to walec  i pióro jest delikatnie fasetkowane, w żadnej mierze nie przeszkadza to podczas trzymania pióra. Srebrne wstawki są pokryte.999 platyną. Materiały sprawiają rewelacyjne wrażenie, całość jest doskonale spasowana, nic nie trzeszczy, sprawia ekskluzywne wrażenie. Na skuwce jest grawerka unite4:good Xezo Incognito Limited Edition 095/500. Skuwka jest zakręcana na korpus pióra, co jest dla mnie nowym doświadczeniem. Początkowo trochę się tego obawiałem, bo zawsze miałem pióra ze skuwką wciskaną, ale jak się okazało, niepotrzebnie. Spodobał mi się ten sposób zamykania pióra.

 

Xezo Incognito Burgundy Wine

Xezo Incognito Burgundy Wine

Xezo Incognito Burgundy Wine

Xezo Incognito Burgundy Wine

Xezo Incognito Burgundy Wine

 
Stalówka
 

Stalówka stalowa, dwukolorowa, w rozmiarze F: 

Xezo Incognito Burgundy Wine

 

Poniżej zbliżenie w zestawieniu z Waterman Expert:
 

Xezo Incognito vs Waterman Expert

 
Tak jak już pisałem, do pióra załączony jest konwerter, nie jestem fanem nabojów. Jeśli ktoś chce, może oczywiście stosować - wg producenta rozmiar standardowy europejski:

Xezo Incognito Burgundy Wine   rozłożone

 

Na pewno w piórze jedną z najważniejszych rzeczy jest to, jak się nim pisze. Tu mam pewną zagwozdkę, bo kupując to pióro zmieniłem też atrament.
Moje pierwsze wrażenie było mieszane - mimo, że pióro pisze gładko, nie drapie, to kreska była dla mnie nieco zbyt sucha. Intensywnie zacząłem je używać dopiero od tygodnia, po powrocie z urlopu. Po dłuższym pisaniu lepiej też było wstrząsnąć piórem, bo mimo że konwerter miał jeszcze sporo atramentu, to ten nie spływał już tak dobrze, jak świeżo po napełnieniu. W moim starym Watermanie miałem wrażenie, że pióro praktycznie płynie po papierze. Oba pióra mają rozmiar stalówki F, ale Xezo pisze nieco cieniej. Mimo tych uwag, nie zniechęciło mnie to do pióra - nie było rewelacyjnie, ale przyzwoicie.

 

Wydaje mi się, że za różnicę w jakości pisania w dużej części odpowiada użyty atrament - w Watermanie używam od lat Havana Brown tej samej firmy, w nowym piórze zatankowałem Noodlers 41 Brown. W weekend wymyłem pióro, zatankowałem Havana Brown do Xezo - i zupełnie inne pióro - kreska dyskretnie mniej mokra, niż w Watermanie, ale zupełnie inne odczucie, pióro zaczęło pisać bardzo gładko, tak jak lubię. Myślę, że muszę trochę popisać oboma piórami w różnych kombinacjach atramentowych i wtedy napiszę więcej - nie jest na tyle doświadczonym fanatykiem piórowym, żeby wypowiadać się na temat właściwości atramentu.

 

Na zakończenie

 

Poniżej jeszcze kilka fotek wykonanych w bardziej słonecznych warunkach na balkonie:
 

Xezo Incognito Burgundy Wine

Xezo Incognito Burgundy Wine

Xezo Incognito Burgundy Wine

Xezo Incognito Burgundy Wine

 
Myślę, że markę można w ciemno polecić każdemu użytkownikowi który ceni sobie wygląd i porządne wykonanie w atrakcyjnej cenie. Za pióro zapłaciłem 86$, doliczając przesyłkę musiałem rozstać się z kwotą ok. 480 zł.Prawdopodobnie nie jest to pisadło idealne dla każdego rodzaju atramentu - ten temat muszę jeszcze pogłębić.
Edited by paww
Link to comment
Share on other sites

Faktycznie -pióro b.fajne, i takaż recenzja. Co do różnego pisania w zależności od użytego atramentu: tak właśnie jest. Z jednym atramentem nie da się pisać, z innym po prostu cód-miód, ryba- kit :)

Miałem tak z moim Crossem botanicą: zalałem tealem Diamine- nie można było pisać- grubo jakby BB, na dodatek strzępiło i przebijało. Zalałem suchszym golden brown noodler'sa - dopiero odczułem przyjemność pisania :)

Na pewno znajdziesz odpowiedni atrament :)

Edited by Wąsaty
Link to comment
Share on other sites

Z tymi cenami to nie uświadczysz reguły. Kupowałem od Xezo bezpośrednio, ale na platformie amerykańskiego  Amazona.   I już cena jest inna. Nadal stoi 85,99$, niby Free Shipping, ale tylko US, jak już się zalogujesz cena przesyłki się zmienia - dodatkowe 28$ za przesyłkę. Teraz z ciekawości przejrzałem - jest cała masa sprzedawców oferujących te pióra, być może niektórzy, mimo droższej ceny za samo pióro, wysyłają za darmo do Polandii. Zabawa dla cierpliwych ;)
Jeśli chodzi o Anglię, to miałem na myśli angielską witrynę Amazona, być może też gdzieś w innym miejscu sprawdzałem, ale już nie pamiętam.

Aha. Jedna ważna sprawa - nie naliczono mi cła, co jest chyba trochę loterią i liczyłem się z 23% dodatkiem. Pozytywne rozczarowania są jednak najlepsze.

Edited by paww
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...