Skocz do zawartości

Montegrappa Z300 schnie


mhulboj

Polecane posty

Witam szanownych Grupowiczów,

zwracam się do Was z prośbą o pomoc w reanimacji mojego ukochanego pióra jakim jest Montegrappa z serii Z300.

Kiedyś pisałem tymże piórem i był problem z nim taki, iż bardzo szybko wysychało. Korzystałem z nabojów Watermana.

Z tego też powodu pióro poszło w odstawkę, jednakże w ostatnim czasie zapragnąłem do niego powrócić. Ale tym razem chcę to zrobić "jak Pan Bóg przykazał" - czyli rozpocząć od obsługi, czy też serwisu pióra.

I tu moja prośba - czy możecie polecić osobę/zakład z Wrocławia lub Opola który zajmuje się takimi usługami?

dziękuję za pomoc

M.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jasne :). Pióro, które od dłuższego czasu leży nieużywane można wyczyścić całkowicie przy użyciu... wody. Krok po kroku:

 

1. Dobieramy się do pióra, tak jakbyśmy chcieli wymienić nabój, czyli odkręcamy korpus.

2. Wyjmujemy stary nabój (ewentualnie tłoczek).

3. Korpus i skuwka na bok. Bierzemy w dłoń szyjkę pióra razem z osadzoną w niej stalówką oraz spływakiem i idziemy do kuchni lub łazienki. Szyjkę podkładamy pod bieżącą wodę (chłodną lub letnią) stalówką w dół. Woda ma się dostawać do wnętrza pióra jak atrament - od strony naboju - i wydostawać spod stalówki. Czekamy, aż stary atrament przestanie się wydobywać.   

4. Idziemy do kuchni po szklankę. Napełniamy ją wodą i zanurzamy szyjkę pióra ze stalówką i spływakiem. Zostawiamy na kilka godzin. Jeżeli woda mocno zabarwia się atramentem, to wodę wymieniamy na czystą. Jeżeli nie będzie się już zabarwiać, to wyjmujemy szyjkę i wylewamy wodę.

5. Wykładamy dno suchej szklanki ręcznikiem kuchennym, a szyjkę pióra opieramy o wewnętrzną ściankę szklanki stalówką w dół - tak, aby stalówka spoczywała na ręczniku. Grawitacja zrobi swoje. Mokry od wody i resztek atramentu papier możemy wymieniać na nowy, aż z pióra przestanie wydobywać się ciecz.

 

Gotowe :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ArielN:

Bardzo Ci dziękuję za przesłaną instrukcję. w sobotę na spokojnie spróbuję to zrobić.

A możesz mi jeszcze poradzić w jednej sprawie? Czy lepiej używać tłoczka który był z piórem czy naboje?

Dotychczas używałem naboje ale może ma to jakiś wpływ..

Dzięki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne! Tłoczek to taki wielorazowy nabój. Poza wymiarem czysto praktycznym (tłoczka nie wymieniasz, tylko uzupełniasz) różnicy nie ma.

 

Może zdarzyć się, że tłoczek jest nieszczelny lub na jego ściankach osadziły się zanieczyszczenia podczas produkcji i atrament zamiast swobodnie spływać przykleja się do boków tłoczka. Jeżeli coś takiego będzie się działo, to z pewnością to zauważysz.

 

Powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...