Jump to content

Waterman Exception - tuning stalówki


rafgam

Recommended Posts

Witam.

 

Mam problem z moim Watermanem Exception Night & Day Platinum (właściwie problem nie dotyczy pióra, ale niezbyt dobrych papierów na których niestety muszę często pisać).

Częściowym rozwiązaniem byłaby wymiana stalówki z  F na EF (ale zdaje się Waterman nie ma do tego modelu takich stalek) - czy jest możliwość modyfikacji mojej stalówki? Kogo byście mogli polecić?

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Markol

Polecałbym kontakt z @piterem.

Innym rozwiązaniem byłaby zmiana atramentu na bardziej "suchy". Jeśli używasz atramentów Watermana, to są one raczej "bogatoprzepływowe" i w wielu piórach dają zbyt mokra krechę.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mogę coś dodać od siebie, bo swego czasu Exception też sprawił mi sporo problemów wychowawczych. I mam kilka uwag co do stalówki. Waterman nie robi do tego pióra stalówek w rozmiarze EF. Jakiekolwiek modyfikacje stalówki są trudne z uwagi na fakt, że jest ona zrobiona z 18 karatowego złota, pokryta białym metalem z grupy platynowców - rodem. Więc szlifowanie może tę cienką powłokę uszkodzić, co będzie wyglądało mało estetycznie. Dodatkowym utrudnieniem w mechanicznej obróbce stalówki jest rysunek umieszczony na samej stalówce. Dwie skośne kreski, przebiegające od bocznej krawędzi stalówki do szczeliny są może i ładne, ale stanowią karb, gdzie może dojść do pęknięcia metalu, bo stalówka w tym miejscu jest cieńsza. Gdy do tego dojdzie, pisanie tak uszkodzoną stalówką jest niemożliwe, bo przy nacisku na papier dochodzi do niekontrolowanego rozchylania się skrzydełek. 

Dlatego radziłbym skorzystać z wieczystej gwarancji na te pióro i oddania go do naprawy przez serwis. A serwis jak stwierdzi, że nic nie było majstrowane przy sekcji, to pewnie wymieni cały element na nowy i po sprawie :) .            

Edited by WaterMAN
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze dodam, że jeśli chcesz mieć pióro ze stalką zostawiającą kreskę extrafine, to radzę się rozejrzeć za jakimś Japończykiem, bo niestety europejscy producenci piór wiecznych pod tym względem wypadają słabo. Przykład: stalówka EF w popularnym WM Hemisphere zostawia taki sam ślad jak F, co sprawdziłem z kolegą na ostatnim HUBie w Katowicach.   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...