Jump to content

Parker 51 historia w pigułce.


elessar

Recommended Posts

Parker 51, pióro legenda, ikona w świecie piórowego designu. VW miał Garbusa, Parker miał 51-kę.

Model ten był chyba jednym z najlepiej sprzedających się piór w historii tej marki  i jednym z najczęściej kopiowanych (patrz HERO 616, 100,). Szczególnie w Polsce na oryginalnego Parkera 51,laik powie „ooo chińskie pióro”. Do dzisiaj model ten jest poszukiwany i ceniony zarówno przez kolekcjonerów  jak i  użytkowników piór,  jako solidny instrument do codziennego pisania. Postaram się w telegraficznym skrócie przedstawić  historię tego modelu.   

Model Parker 51 do sprzedaży trafił w 1941 roku.  Przez wiele lat produkcji ewoluował.  Zmieniały się systemy napełniania, skuwki, klipsy, dostępne kolory i materiały z których pióro było wytwarzane.

Początkowo Parker 51 produkowany był tylko w USA, jednak w późniejszych latach fabryki rozlokowano w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Chinach i Argentynie. Z wiadomych powodów w latach 40tych fabrykach ulokowana w Chinach przestał a produkować
 

*Stalówki : Model 51 został wyposażony w złotą 14 karatową stalówkę w rozmiarach od EF do broad stub. Dzisiaj najczęściej spotykane na aukcjach są F i M.
51nibs.jpg

Wyjątkiem był aerometryczny model „Special” (produkowany w późniejszych latach), który był budżetową wersją P51 i wyposażony był w stalową stalówkę.

*Systemy napełniania:  w pierwszych latach produkcji zastosowano system vacumatic typu lockdown. Pióra z tym systemem produkowane były do 1942 roku. Od 1943 roku Parker wprowadził nowy system vacumatic drugiej generacji,  dzięki  któremu korpus prawie w całości zapełniał się atramentem, te produkowano do 1948 roku. Wtedy też Parker wprowadził aerometryczny system napełniania stosowany już do końca produkcji w 1972 roku. Te modele są również najpopularniejsze i najłatwiej dostępne dzisiaj, ponieważ od 1949 roku produkcja leciała w milionach egzemplarzy. Firma prowadziła ewidencję wyprodukowanych Parkerów 51 i przy 12 milionach  zaprzestano dalszego liczenia.

 

1941: 6,236
1942: 214,163
1943: 384,512
1944: 440,645
1945: 471,904
1946: 1,035,368
1947: 2,109,797
1948: 2,007,025
Dane ze strony: http://www.vintagepens.com/Parker_51.shtml

 

 

*Kolory:  W pierwszej wersji z systemem napełniania typu vacumatic pióra dostępne były w kolorach:

- India Black
- Cedar Blue
- Cordovan brown
- Dove grey
- Nassau Green
- Tan

Po 1948 roku w nowych aerometrycznych Parkerach zastosowano nową nieco szerszą paletę kolorów:

- Black
- Midnight Blue
- Teal Blue
- Forest green
- Navy grey
- Plum – ten kolor jest bardzo rzadki, dostępny był tylko w pierwszym roku produkcji modelu aerometrycznego.
- Cocoa  

Oczywiście poza standardowymi plastikowymi, po wprowadzeniu nowego systemu napełniania pojawił się nowy model flighter w którym korpus i skuwka wykonane były z metalu. Dostępny w wersji metalowej lekko zmatowionej ze złotym paskiem na skuwce oraz całej platerowanej  złotem.

W tych modelach sekcja była czarna, wykonana z plastiku.

*Skuwki i klipsy: To co dzisiaj determinuje wartość  Parkera 51, to właśnie skuwka. O ile korpus i sekcja nie wyróżniały się zbytnio, ot zwykły plastik, to skuwki dostępne były w  wielu różnych konfiguracjach. Od standardowych metalowych lekko zmatowionych (lustraloy, pospolite) przez sterlingowe srebro po platerowane złotem w rozmaitych wzorach.  Od 1941-47(część 48) stosowane były klipsy tzw: blue diamond clip. Od 1947 roku zaprzestano produkcji klipsów z niebieskim diemencikiem na rzecz plain arrow clip (zwykła strzała). Zmiana została wprowadzona w wyniku orzeczenia FTC (Federal Trade Commision) dotyczącego dożywotniej gwarancji tego modelu. Niebieski diamencik miał być symbolem dożywotniej gwarancji na pióro.

*Datowanie piór: do 1952 roku datowanie P51 było bardzo łatwe, ze względu na oznaczenia umieszczane na korpusie, tuż nad pierścieniem łączącym korpus z sekcją :

PARKER „51” MADE IN USA  (obok znajdowała się cyfra oznaczająca rok produkcji) przy cyfrze pojawiały się kropki, ilość kropek odpowiadała kwartałowi:
-brak kropek (sama cyfra) – IV kwartał
-jedna kwopka – III kwartał
-dwie kropki – II kwartał
-trzy kropki – I kwartał    

W 1952, zaprzestano oznaczania piór i jednocześnie datowanie stało się znacznie trudniejsze. Wzależności od modelu, wiek pióra można określić na podstawie  skuwki (niektóre wykończenia dostępne były przez krótki czas) lub po zacisku znajdującym się wewnątrz skuwki (link do zdjęcia).
IMG_0007_1%20copy.JPG
Jeżeli nie da się oszacować wieku przy wstępnych oględzinach ostatnią deską ratunku jest stalówka. Od 1943 roku wszystkie stalówki w modelu 51 były znaczone.  Jedynym problem przy tej metodzie jest wymontowanie stalówki, nie jest to proste. Co prawda na youtube jest kilka filmów
instruktarzowych pokazujących jak to zrobić, to osobiście nie zaryzykowałbym uszkodzenia kilkudziesięcioletniego pióra.

Źródła (dla zainteresowanych zbiór stron traktujących o Parkerze 51, oczywiście po angielsku):
-http://www.richardspens.com/?page=ref/profiles/51.htm
-http://parkerpens.net/parker51.html
-http://parker51.com/versions.html

-http://www.penmuseum.co.uk/master7.htm - tekst Petera Twydla

-http://www.penbox.co.uk/51history.htm

-http://www.penmuseum.co.uk/master%207.htm

-http://www.forbes.com/sites/rosspomeroy/2013/11/21/revealed-the-secrets-of-historys-greatest-pen/

-http://www.rickconner.net/penspotters/parker.51.html

 

 

Podkreślam, że nie jest to opracowanie naukowe, tylko streszczenie historii tego pióra. Jeżeli będziecie mieli zastrzeżenia lub dodatkowe uwagi proszę podzielcie się nimi w komentarzach lub na PW.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...