Jump to content

Markant Ninette - nieszczelny tłoczek


Recommended Posts

Witam i proszę o pomoc.

 

Niedawno zakupiłem nieduże piórko firmy Markant, model Ninette. Żaden to Pelikan czy inny Mąbel, tylko produkcja NRD, ale mam jakąś słabość do takich minipiór (11 cm w kapeluszu ;)) bez względu na ich proweniencję - na codzień używam teraz Kaweco Liliput, a w kuchni, do zapisywania listy zakupów, leży takie małe cuś za 99 groszy z marketu   :)

 

Ale do rzeczy. Ninette to normalny piston filler. Odkręcamy końcówkę korpusu i tłoczek się opuszcza.

Przy płukaniu pióra - bo było oczywiście zapaćkane starym atramentem (co widać na zdjęciu) - okazało się, że tłoczek jest troszkę nieszczelny. Tzn. odkręcając końcówkę woda wyciekała delikatnie przy tym pokrętle. 

 

Z tego co można się zorientować przez okienko podglądu tłoczek nie jest korkowy tylko z jakiejś sztuczności - guma, plastik?

Chciałem go wykręcić, żeby sprawdzić co tam może być nie tak, ale przyznam, że nigdy wcześniej nie rozbierałem pióra na czynniki pierwsze i nie chciałbym nic urwać. Tym bardziej, że w kilku miejscach trzeba się mocno przyłożyć, żeby w ogóle ruszyć pokrętło. Albo jest w środku tak masakrycznie zaklejone atramentem, albo coś nie tak z gwintem. 

 

Jak w ogóle rozkręcić taki tłoczek, jak już jest na maksa wykręcony? Przy śrubie tłoczka nie widać żadnego miejsca, w które można by wetknąć jakiekolwiek mniej lub bardziej specjalistyczne narzędzie. Pewnie trzeba po prostu dalej kręcić, ale, jak pisałem wyżej, nie chcę nic urwać/ułamać. Wyczytałem w innych tematach, że warto ogrzać korpus w ciepłem wodzie albo pod suszarką do włosów, ale jeszcze tego nie próbowałem. Czy ktoś z Was miał już na warsztacie podobnego Markanta lub zna ich anatomię?

 

 

A jak już zacząłem temat, to jeszcze jedno pytanko. Mianowicie klips się trzyma, ale lata luźno dookoła skuwki. Czym by go można przykleić, żeby tak nie latał, ale żeby też to jakoś wyglądało.

 

post-3422-0-80359900-1426684836_thumb.jpg

post-3422-0-44048800-1426684847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...