Jump to content

Historia firmy Conway Stewart


Recommended Posts

Założycielami firmy Conway Stewart byli Thomas Garner i Frank Jarvis. Pracowali oni przy produkcji piór firmy De La Rue od roku 1904, ale widząc szanse na samodzielne odniesienie sukcesu zdecydowali się w roku 1905 założyć własną firmę z siedzibą w Londynie. Ponieważ uważali, że ich nazwiska nie brzmią zbyt dobrze, firmę nazwali Conway Stewart używając dwóch nazwisk znanych z wystawianego wówczas wodewilu. Początkowo podstawową ofertą firmy były pióra wieczne importowane z USA.

Jednak stopniowo firma przestawiała się na produkcję piór wiecznych pod zarejestrowaną w roku 1920 marką Conway Stewart. W roku 1924 jako jeden z pierwszych producentów wprowadził na rynek pióra wieczne w kolorowych obudowach. Natomiast w 1934 roku Conway Stewart opatentował własne rozwiązanie mechanizmu napełniania pióra atramentem. Również w tych latach wdrożono do produkcji ołówek automatyczny z wysuwanym grafitem.

Firma znajdowała się w świetnej formie i nawet II Wojna Światowa (pomimo bombardowań i braku materiałów) nie powstrzymywała kreatywnych pomysłów i rozwijającej się produkcji co umocniło Conway Stewart’a jako czołowego producenta piór wiecznych w Wielkiej Brytani.

Do tej popularności przyczynił się też na pewno Winston Churchill, który z dumą używał wyrobów Conway Stewart’a nie tylko podczas wojny. Jego nazwiskiem sygnowana jest jedna ze współczesnych limitowanych edycji piór wiecznych. W roku 1950 firma przeniosła się do nowej siedziby w Stepney, nowe kolekcje piór oznaczono numerami jako serie np. „58”, „100” itd. Były one sprzedawane w cenie od 12 do 35 szylingów, a asortyment osiągnął liczbę 2000 pozycji.

Niestety lata 60 i 70 to okres schyłkowy w historii firmy Conway Stewart do czego przyczyniło się niedocenianie przez tego producenta wynalazku jakim był długopis, spadek zainteresowania piórami wiecznymi, inflacja oraz silna konkurencja tańszych importowanych wyrobów. Dopiero w połowie lat 90. Conway Stewart został zreformowany odzyskując swoją dawną znakomitą reputację i obecnie słynie jako producent najwyższej jakości, zachwycających nowoczesnym wzornictwem instrumentów piszących inspirowanych klasycznymi profilami.

Oprócz katalogowych piór wiecznych, długopisów, ołówków automatycznych i piór kulkowych Conway Stewart oferuje limitowane edycje (niektóre ograniczone nawet do 25 szt. !) piór wiecznych poświęcone postaciom z historii Wielkiej Brytanii np.: W. Shakespeare, F. Drake, H. Nelson czy W. Churchill.

Obecnie siedziba firmy mieści się w Devon koło Plymouth, skąd wychodzą na świat perfekcyjnie wykonane przybory piśmienne dla nowej generacji koneserów na całym świecie, powiększające liczne grono wyrafinowanych użytkowników, wśród których są prezydenci, premierzy, wysoko postawieni politycy, artyści i biznesmeni.

O uznaniu i sławie jakim cieszą się pióra Conway Stewart świadczą wybitne osobistości, które zostały obdarowane tymi piórami: Królowa Elżbieta II i Książę Edynburga z okazji ich Złotej rocznicy ślubu, premier Tony Blair podarował prezydentowi Władimirowi Putinowi pióro Churchill Burgundy, a Prezydentowi Jacquesowi Chiracowi pióro Churchill Brown Marble (z okazji 70 urodzin).

W czasie spotkania G8 w wielkiej Brytanii w roku 2005 Conway Stewart model No „58” był oficjalnym piórem używanym przez wszystkich przywódców światowych.

Conway Stewart dostarcza swoje wyroby na dwór Królewski i również na Downing Street No 10 czyli do siedziby premiera Wielkiej Brytanii. Również prezydenci George Bush i Bill Clinton są w posiadaniu ekskluzywnych piór wiecznych Conway Stewart.

Edited by INAHON Sp. z o.o.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...