Skocz do zawartości

Długopis Waterman Man 21 - powrót do "życia".


konis

Polecane posty

W latach siedemdziesiątych, we Francji, firma Waterman produkowała model będący prekursorem produkowanych w latach 80-tych i 90-tych modeli Man 100 i Man 200.

Był to model Man 21. Oto długopis i pióro Man 21 o czarnej, szczotkowanej fakturze wykończenia z reklamy z tego okresu. Takie pióro kosztowało wtedy 113 franków, a długopis

49 franków.

eec4bb649db20e8d.jpg

75475cf4e83b1d03.jpg

Mam dwie wersje kolorystyczne pióra Waterman Man 21 : czarną i złotą. Pióra te wyposażono w doskonale złote stalówki Watermana oznaczone Super 6.

341845d2a0f44104.jpg

Długopis kupiłem za rozsądną, by nie powiedzieć, okazyjną cenę od kolegi z forum.

Tak się ten długopis Waterman Man 21 prezentuje z piórem.

843d87b160d28a42.jpg

0b892be71a20afb7.jpg

Długopis jest w doskonałym stanie technicznym i wizualnym, posiadał oryginalny wkład z epoki. Niestety nie pisał. Pewno tusz się już w nim skończył.

Zobaczyłem jak to ustrojstwo działa i jaki jest wkład.

ebf3d38f2c979f33.jpg

10676f01e063ed08.jpg

0932eaaf3c9e55ae.jpg

Jak widać na załączonych wyżej obrazkach, wkład jest cienki i ma na końcu rozszerzenie na kształt trąbki. Służy to rozszerzenie do tego, aby wkład opierając się na brzegu kanału prowadzącego, cofał się w trakcie chowania końcówki piszącej i wysuwał w czasie, gdy cały mechanizm przesuwa się do przodu.

Rozejrzałem się, czy przypadkiem nie da się oryginalnego wkładu Watermana zstąpić czymś produkowanym współcześnie i dostępnym na rynku. Wybrałem cienkie wkłady Crossa.

Są tej samej prawie średnicy i mają odpowiednią długość, a ich modyfikacja powinna być prosta i skuteczna.

085626ade2322d06.jpg

Modyfikacja polega na skróceniu wkładu do odpowiedniej długości i zrobieniu końcówki o średnicy większej niż średnica kanału prowadzącego wkład w długopisie Waterman Man 21.

Cel ten można osiągnąć za pomocą takiego narzędzia

8b1fcdf28cbbf8d3.jpg

Ot i cała, zakończona powodzeniem operacja. :D

53825dac1d486176.jpg

Całkowicie spłaszczoną w trakcie cięcia końcówkę troszkę rozgiąłem, aby umożliwić swobodny dostęp powietrza do wkładu.

17fea0c81c8ed896.jpg

Jak widać, spłaszczenie, choć nie tak eleganckie, jak „trąbka” w oryginalnym wkładzie Watermana, doskonale spełnia swoją rolę.

15b8cb163a8bf949.jpg

Wkład wsuwa się i wysuwa beż żadnych problemów.

b04d55163939b76d.jpg

2e8eb57def726b3b.jpg

Najważniejsze jednak jest to, że długopis służy teraz do tego, do czego został wyprodukowany, czyli do pisania. :)

cee7c4bcc2028ab5.jpg

zdrówka

PS. Proszę admina o zamianę literki B na D w tytule postu.

Tak to jest jak się pisze po imprezce....Ciężko trafić w odpowiedni klawisz....

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi trochę przypomina opowieść znajomego o tym, jak w trakcie imprezki stwierdzili, że kolebie się stół. I zaczęli skracać nogi. Skrócili jedną, odmierzyli ile trzeba skrócić drugą używając odciętego kawałka poprzedniej... ;D

Trąbkę możnaby było zrobić. Wyoblić koniec wkładu, to nie powinno być trudne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...................

Trąbkę możnaby było zrobić. Wyoblić koniec wkładu, to nie powinno być trudne.

Można. Tylko po co?

Wkład Crossa nigdy nie będzie oryginalnym wkładem Watermana, a spłaszczenie skutecznie i efektywnie spełnia rolę "trąbki".

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...