Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze pióra


Polecane posty

Proszę o pomoc w wyborze pióra z dwóch poniższych:

 

http://allegro.pl/pioro-wieczne-picasso-901-etui-firmowe-2-kolory-i3343115378.html

 

http://allegro.pl/parker-im-brushed-pioro-wieczne-grawer-etui-skora-i3295298457.html

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Najlepiej jakby były poparte jakimiś argumentami :) na nowe propozycje też jestem otwarta

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Jak dla mnie, to wybór między dżumą a cholerą. Wzięłaś sobie na tapetę dwa "chińczyki". O gustach się nie dyskutuje, zatem kwestia wyglądu pozostaje całkowicie drugorzędna. Problemem może być codzienne użytkowanie pióra. Chciałaś argumentów, zatem proszę bardzo:

 

PICASSO - typowo chińskie pióro, ze wszystkimi tego konsekwencjami (różna jakość wykonania, pióro może pisać lub też NIE, itp.) z tą różnicą, że cena piór tej marki jest po prostu absurdalna. Jeśli chcesz "chińczyka", to za 100-150 zł dostaniesz kilka piór marek Baoer lub Jinhao. Istnieje szansa, że któreś może nawet będzie pisać całkiem przyzwoicie.

 

PARKER IM - Parker produkowany w Chinach, o podobnym standardzie, jak inne chińczyki. Tyle, że droższe, bo ma logo Parkera. Stalówki - dramat. Brak JAKIEGOKOLWIEK standardu (albo piszą całkiem znośnie, albo plują atramentem, albo drapią papier, albo przerywają, albo w ogóle nie chcą pisać). Pozornie wygląda solidnie (full metal), ale TYLKO pozornie. Przez moje ręce przewinęło się kilka sztuk. To, które pisało najlepiej niefortunnie upadło mi na podłogę z paneli (nieduża wysokość). Efekt? Wewnątrz skuwki pękł plastikowy ring, który trzymał ją na korpusie i stała się po prostu za luźna. Pióro zaczęło zasychać, a noszenie go ze sobą przestało być możliwe (skuwka spadała w najmniej pożądanym momencie). Trochę słabo, jak na w pełni metalowe pióro.

 

Reasumując, za te 100-150 zł można dostać zdecydowanie lepsze pióra (a chociażby marki Lamy, Kaweco, Pilot). Można też pokusić się o coś ze stajni Waterman'a lub Sheaffer'a (choć niższe modele też robią w Chinach). Ze wszystkich byłem BARDZO zadowolony. Sensowne ceny to na przykład:

Waterman Hemisphere - 150-200 zł

Waterman Graduate - 70 zł

Sheaffer Gift 100 - ok. 120 zł

Sheaffer Gift 300 - ok. 150 zł

Sheaffer Prelude - ok. 150-200 zł

Lamy Safari - też coś koło 70-80 zł

Kaweco Sport - ok. 90 zł

Pilot 78g - ok. 50 zł (niby taniocha, ale REWELACYJNA jakość)

 

Zawsze możesz też zerknąć na coś z włoskich piór (Visconti, Aurora, Delta - zależnie od posiadanego budżetu, bo te marki są już droższe).

 

Jeśli podniesiesz budżet do ok. 300 zł będziesz mogła zapolować na pióra marki Pelikan...i będziesz BARDZO zadowolona ;)

 

Jedna uwaga - Pilot jest marką japońską - azjatycka stalówka F jest BARDZO cieniutka (M to pi razy oko "europejskie" F)

Jedna rada - Zanim kupisz pióro online, przejdź się do sklepu stacjonarnego. Pooglądaj na żywo, pomacaj, spróbuj popisać, ułożyć sobie do ręki, itp. Nie kupuj w ciemno, bo możesz się mocno rozczarować...

 

Jakbyś miała jeszcze jakieś pytania - śmiało ;)

 

No i witamy na Forum ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo, ale to bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jestem totalnym laikiem, co chyba widać po zadanym pytaniu. Patrzyłam tylko na wygląd, ale po takiej recenzji skorzystam z rady pooglądania na żywo.

 

Ma być to prezent na moją obronę także nie chciałam szarpać budżetu mamy. Więc to w sumie od niej zależy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 5 szt. Parkera IM i nie jest to aż taka chała ale też nie trafilem na jakąś rewelację. Z jednym mialem kłopoty na tyle aby się zrazić, pozostałe byly dobre. Chociaż mam też jednego Parkera Urbana a to ta sama półka i ten pisze rewelacyjnie.

Picasso to dobra firma ale cena jest troche duża jak na chińskie pióro. Taniej kupisz na stronce samego Arisa (Wroclaw) tam może kupisz taniej. Z tymi piórami jest tak, że są robione maszynowo i często zostaje troche kleju na splywaku który powoduje przerywanie lub uniemożliwia pisanie. Wystarczy wyjąć stlówke i dobrze wyczyścić np. szczoteczką i problemy z regóły znikają.

Generalnie zgadzam się z Nilfein ale oceniem lagodniej. To niska półka i trefne zdarzają się cześciej niż innym.

 

Mogę jeszcze polecić hiszpańskie pióra Inoxcrom, wykonanie solidniejsze i robią wszystko sami bez żadnych kooperacji. Podobnie pióra Regal.

 

Powodzenia w zakupach i jak najlepszego wyboru życzę. No i pocheal się co kupiłaś :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wszystkich wymienionych najbardziej podobają mi się te:

 

http://allegro.pl/pioro-wieczne-sheaffer-prelude-grawer-gratis-i3360374161.html

 

http://allegro.pl/pioro-wieczne-waterman-hemisphere-gt-grawer-i3358272900.html

 

http://allegro.pl/pioro-regal-re12p-series-charles-black-i3309061758.html

 

Nie ukrywam, że wygląd jest dla mnie bardzo ważny. 

 

Ale przejdę się jeszcze po Gliwicach, żeby zobaczyć na żywo i wypróbować. Choć znam tylko jeden sklep.

Jak już się obronię to się pochwalę co wybrałam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to bym wziął Preluda szczególnie w wersji kolorystycznej tutaj wymienionej :wub: chociaż cena trochę zaporowa jak na ten model. Dlatego jak konis poleca Regala i Ci się podoba to bierz :). Sam nie obcowałem nigdy z tą marką więc trudno mi powiedzieć coś konkretnego ale jeszcze trochę i to zmienię   B)

Edytowano przez kastorr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zadaliśmy tutaj jednego kluczowego pytania - jaką grubość linii Koleżanka preferuje? Wygląd wyglądem, ale piórem się też czasami pisze ;)

 

Jeśli linia ma być cienka, to zdecydowanie Prelude.

Jeśli ma być taka standardowa, europejska F-ka, to Hemisphere spełni Twoje wymagania.

Jeśli zaś lubisz, jak pióro pisze raczej obfitą kreską, to wówczas Regal będzie idealny (coś pomiędzy F a M).

 

I - witaj po ciemnej stronie mocy :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...