Skocz do zawartości

Herlitz - czy warto go kupić?


Gość

Polecane posty

Do moich piór końcówka była za szeroka (złącze do Lamy nie mieściło się w tylniej części korpusu pióra international). Próbowałem w min. Waterman Hemispher (obydwie generacja), Waterman Expert (II), Pilot Plumix, Pelikan Script, Jinhao 992, Baoer 79. Nie są to małe pióra, jednak szerokie zakończenie nabojów Herlitz uniemożliwia ich montaż...

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Pawel. napisał:

Jak najbardziej są takie dostępne i jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jak ktoś ma pióra na naboje international oraz pióra Lamy :)

https://www.herlitz.de/herlitzhp/Pulsar/pl.Herlitz.showProduct..c.171.p.29124./naboje-atramentowe-długie

Takie pytanie, czy długość tych "uniwersałów" - to suma 2 standardów? Pytam, bo w mim DIA2 mieszczą się 2 naboje krótkie (jeden zapas) natomiast te długaśne by mi lepiej pasowały. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też nasze odpowiedniki tych naboi, Cresco Uniwersal i Magnum. Tylko dwa kolory, czarny i niebieski, naboje podobnie jak Herlitz po jednej stronie standardowe a po drugiej stronie pasują do Lamy i Parkera. Oczywiście do piór w które wchodzą długie naboje i nie za cienkie(średnica korpusu).

mu3w41U.jpg

zHkEfCj.jpg

Naboje w cenie ok.5zł za opakowanie, w marketach niekiedy poniżej 5zł, Cresco jest krótsze od sumy długości dwóch standardowych naboi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Michał76 napisał:

Naboje w cenie ok.5zł za opakowanie, w marketach niekiedy poniżej 5zł

Herlitz wychodzi taniej, bo 3,99 zł za 10 szt w Lidlu, a te 5 zł za 5 szt ;)

Kiedyś były dostępne w księgarni niedaleko mnie, były po 3 zł za 5 szt (wtedy nie zwróciłem uwagi, że mają dwie końcówki, wydawało mi się, że pasują tylko do Lamy). Już od dawna nigdzie ich nie spotkałem.

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale średnica jest prawie taka sama jak krótkiego international. Nie mam długiego pod ręką, ale krótki international (Kaweco) ma na końcu średnicę 7,4 mm, a ten Herlitza 7,3 mm w najszerszym miejscu (mierzyłem przed chwilą suwmiarką). Może ma ktoś pod ręką długiego international i zmierzy jego średnicę, bo może jest on węższy niż krótki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam suwmiarki pod ręką ale wymienione modele były sprawdzone fizycznie/organoleptycznie (nabój w dziurę) więc nie ma cudów. Końcówki długich mają mniejsze średnice od krótkich (przynajmniej, te co ja posiadam), jednak są krótkie, a w piórach przeważnie korpus zwęża się ku końcowi. Leżą u mnie i się kurzą odkąd pozbyłem się Pilot MR... Co więcej, naboje Parkera są dłuższe o 2-3mm od Herlitz i wchodziły do wymienionych piór (pomijam średnicę mocowania, wkładałem tylko na próbę) a to dlatego, że końcówka ładnie się zwęża ;) 

Edytowano przez Bartosz_T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i od Herlitz'a przeszliśmy do militariów (naboi). I to jest piękne na tym forum ;) Trzeba by jakoś całą tę wiedzę skatalogować. Jest po prostu bezcenna. Tylko  jak to zrobić? Bo w sumie z naszych dyskusji można by zmontować profesjonalny poradnik z zakresu alchemii piór i nie tylko. A tak jak ktoś tu do nas zawita, to trudno mu się zorientować co było i znowu o to samo pyta. Ale mi się zrymowało. Pozdrawiam :):):)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pawel. napisał:

kupuj naboje, nie są drogie,

Kupię butlę, bo jeśli to ciemniejsza wersja Pelikana Blue Royal jak piszecie i w dodatku o tych samych (dobrych) właściwościach to wchodzę w to... Jestem stały w uczuciach i lubię Pelikany (nie tylko pióra), ale klasyczne, budżetowe inkausty. Tak już mam ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pawel. napisał:

Najbardziej budżetowo wychodzą naboje, jak je kupisz w Lidlu, to wyjdzie taniej niż butla

Do mojego Pelikana M-150 to nie bardzo jak bym miał wsadzić ten nabój. Bo ptaszysko by mi za okno odfrunęło zdegustowane ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię jeszcze dane o Cresco do kompletu ;) Ceny nawet nie będę uśredniał bo jest różna, u prywaciarzy wiadomo marża, chodzą po 5zł, w marketach najniższa cena 3,60zł ale jak widać Herlitz rozbił bank :D choć z drugiej strony długie naboje po 4-5zł... :D Cresco długość całkowita 6,8cm, średnica przed szyjką (strona Lamy, Parker) 7,1mm, średnica szyjki(Lamy,Parker) 5,6mm. Od strony standardowego naboju typowe rozmiary szyjki dla tego typu, średnica przed szyjką 5,6mm(jest mniejsza jak standardowe naboje). Reasumując, uniwersalne naboje z małym zastrzeżeniem, przy dość mocno, lub "szybko" zwężających się korpusach mogą być ciasne lub za grube, przy prostych korpusach bez problemowe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...