Skocz do zawartości

sotoran

Użytkownicy
  • Ilość treści

    32
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez sotoran

  1. Aktulnie używam atramentu który jest na wykończeniu - Pelikan 4001 kupilem chyba 30ml za 12zł i z tego co teraz widze to bardzo niska półka w porównaniu do tego edelstein tanzanite, który nie ukrywam jest dla mnie trochę drogi, no ale to jest inwestycja. Już chciałbym wszystko z jednej strony zamówić, sheaffera gift 300 M i atrament.

  2. Odniosiósłbym się pierw do Lamy Safari którego stalówka wygląda jakby miała się zaraz złamać. Szczerze powiedziawszy to zainwestowałbym jednak w coś co wygląda przynajmniej na "trwalsze".

    Odnośnie Kaigelu to nie pomyślałbym że można za 100zł go dorwać jednak nie bardzo wiedzialbym co zrobić gdyby coś  jednak było w nim nie tak. Mam rozumieć, że konwerter byłby w środku? Czy musiałbym sam się w go zaopatrzyć  z aukcji którą podesłał @ink diver.

    Kurcze, wydawało mi się Sheaffer znana marka, że ktoś napisze mi coś o tym gifcie 300 i teraz sam jestem w kropce, nie mam pojęcia co wybrać.

     

  3. 37 minut temu, ink diver napisał:

    Polecam pióro Kaigelu 316. Wg opisu stalówka M, ale pisze zdecydowanie grubszą i bardziej mokrą kreską niż M z Jinhao 750/450. Na początku miałem drobny problem z uszczelnieniem konwertera, ale odrobina smaru silikonowego rozwiązała problem. Koszt na Ali to 19$. Jeśli komuś nie odpowiada wzornictwo tego pióra niech nie wini firmy Kaigelu tylko działParkera odpowiedzialny za design modelu Duofold Centennial-:)

    Latwą, szybką i niedrogą wymianę dobrze piszących stalówek, w pełnym zakresie grubości, we własnym zakresie, umożliwiają pióra Lamy. Modele od Safari do chyba Studio wykorzystują ten sam model stalówki - Z50. Choć doceniam walory piśmiennicze piór tej marki to wzornictwo mnie nie przekonuje. Safari, choć z ABS-u, jest dla mnie strasznie plastikowe, a Studio, jedyne w tej grupie nawiązujące do klasyki to już półka 250 PLN.

    Kolega MarcinEck napisał Ci prawdę - w zakładanym budżecie będzie Ci trudno znaleźc pióro piszące lepiej niż dobrze zachowany/odrestaurowany Pelikan 120 czy 140 obojętne ze złotą czy stalową stalówką. Tyle tylko, że szkoła rządzi się swoimi prawami, łatwo pióro upuścić, zgnieść czy je zgubić, co nie musi być winą użytkownika a środowiska. Oczywiście nie chcę generalizować, są szkoły i szkoły... Uważam jednak, że  Pelikany /nawet P120 wbrew nazwie Schulefeder/ to nie są pióra do szkoły, szkoda ich trochę.

    Keigelu 316 - wygląd zewnętrzny bardzo mi odpowiada, na ebuyu za trochę ponad 200zł fabrycznie nowy. Nie wiem jak z tą stalówką, piszesz @ink diver że porównując stalówkę kaigela i jinhao, są takie same, a jedyna różnica przejawia się w tym że ma mokrą kreske - co również mnie bardzo cieszy, mimo wszystko chciałbym coś co będzie pisało odrobinę grubiej od jinhao 750, nie wiem czy ta mokra kreska będzie przejawiała się tym, że ta kreska jednak będzie grubsza i lepiej Optik będzie "siąkł" nią heh. Jeżeli chciałbym jednak skorzystać z tego Kaigela to powstaje kolejny wydatek 100 ponad zł tak?  To by przekreślało raczej wybór tego modelu.

    Jeżeli chodzi o szkołę to szanuje swoje pióra i problemu nie będzie :)

    Reasumując, za 250zł nie mam szans na  dobycie jakiegoś mercedesa wśród skod ze stalówką mokrą porówując do tego jinhao 750? A co z sheafferem gift 300 ze stalówką M?

  4. Mimo wszystko dalsza część mojego tematu dalej nie została rozwinięta.

    Sheaffer Gift 300 - "Stalówka w rozmiarze M lub F (brak wyboru powoduje losowe wybranie stalówki)" 

    Stalówkę o rozmiarze F wykluczam na wstępie, co można wywnioskować po tym co napisałem w głównym poście. Pozostaje dylemat M czy B na zwykłym papierze czy Optik.

    Bardziej byłbym skłonny posiadać obie stalówki, ale jestem świadom że w tej cenie nie mogę mieć wszystkiego:)

    @edit

    Na kalamarz znalazłem https://www.kalamarz.net/Pioro-wieczne-SHEAFFER-Gift-Collection-300-Czarne-Chrom-Stalowka-M-p372

  5. @MarcinEck

    Używany Pelikan 140 to koszt ok. 500zł + przesyłka z ebuya - myślę, że to nie jest najlepsze rozwiązanie dla mnie a ten drugi model również ciężki do znalezienia, nie znam się za bardzo na tym a nie chciałbym zostać oszukany przy zakupie używanego, do tego z ebuya.

    @Kowal1623

    Bardziej przemawia do mnie już post Kowala, tzn posiadanie dwóch stalówek M i B gdzie na pewno znalazłaby się 'ta ulubiona', aczkolwiek na internecie nigdzie nie mogę znaleźć opcji kupienia samych stalówek.

    A co sądzicie o Waterman Hemisphere? Tutaj już musiałbym konkretnie sprecyzować, M czy B, co mogłoby być ciężkie hehe :)

  6. Witam.

    Postaram się krótko przedstawić swoją historię dotyczącą piór.

    Zacząłem od Pilota 78g ze stalówką F. Z tego co pamiętam, pióro upadło a stalówka zniszczyła się, a na forum polecono mi Faber Castel Basic - kupiłem je ze stalówką również F.

    Teraz najważniejsze, najtańszy zeszyt który ciągnie atrament bardziej niż Oxford z Optikiem nie odpowiadał mi, tzn. zbyt cienka kreska, nie wspomnę już o tym zeszycie z wysokiej jakości papierem Optik 90g.

    Napisałem na forum i dostałem odpowiedź parafrazując - 'zamów sobie parę piór z Chin/Japonii i przetestuj co ci pasuje, zdaj relację.'

    Tak też zrobiłem, zakupiłem za groszowe pieniądze  Baoera, Jinhao 500 i Jinhao 750 i jakiegoś no name'a.

    Spróbuję zdać relacje. Baoer od razu poszedł w odstawkę z no namem (w jednym w ogóle nie napełniała się stalówka atramentem, był uszkodzony, a w drugim styl pisania w ogóle mi nie odpowiadał.)

    Zostało Jinhao 500 które nie podoba mi się ze względu na to, że trzeba idealnie wymierzyć kąt nachylenia,pisania (jak zwał tak zwał), aby efektywnie się nim pisało. Pod tym względem Jinhao 750 jest bardziej plastyczne i to jego na co dzień używam do notatek w szkole. O ile w zeszycie najtańszym kartka dobrze zbiera atrament i pismo faktycznie grubo i ładnie wygląda, na Optiku wysokiej jakości już tak kolorowo nie jest, pismo wygląda dużo cieniej co bardzo mi się nie podoba -> dlatego zostałem zmuszony do używania zeszytów klasycznych (zwykłych)

    Ostatnio powstało u mnie pożądanie posiadania nowego pióra, co natchnęło mnie do napisania tego posta, a konkretniej chodzi o wybór modelu do ~200zł. Problem pojawia się jednak przy wyborze kompozycji tzn. wybrać pióro piszące cieniej ale wziąć zwykły zeszyt który lepiej zbiera atrament, czy Optik paper i grubsza stalówka. Zależałoby mi na tym, aby to nie było tak jak w przypadku Jinhao 500, gdzie muszę znaleźć ten jedyny niepowtarzalny kąt, bo inaczej pióro nie pisze albo przerywa. Fajnie gdyby korpus czy wgl pióro posiadało klasyczny styl typu Waterman Hemisphere, bez jakichś udziwnień. 

    Nie chciałbym również aby jedyną opcją było kupowanie naboi, zdecydowanie bardziej odpowiada mi temat z konwerterem.

    Jeżeli ktoś byłby tak miły to prosiłbym o pomoc w wyborze pióra odpowiedniego do moich preferencji wyżej opisanych.

    @edit

    A i jeszcze zastanawia mnie jedna kwestia, ze złotymi stalówkami. Czym one się różnią od zwykłych - podejrzewam że są bardziej trwalsze, ale za ile można takie dostać? Te pióra za 200zł chyba częściowo są tylko pozłacane, chociaż nie wiem

     

  7. Witam.

    Dzisiaj przyszły mi 4 pióra zamówione z aliexpress.

    Jedyne które przyjmuje zwykłe naboje to Jinhao x750. W sumie do wszystkich są konwertery, ale na ten czas nie mam żadnych atramentów, to spróbowałem z kieliszka nabierać, ale nie pykło coś, znacie jakiś inny sposób:ph34r:? Niestety wszystkie konwertery mi się pomieszały i nie wiem który do którego, ale ze mnie...:cry:

  8. Gdzieś słyszałem że Chinskie stalówki odpowiadają europejskim -1 

    Skoro Jinhao M to będzie F, czyli to samo :blink:? Wolałbym żeby jednak jakaś różnica była przy zmianie hehe.

    A to z ebaya wychodzi pióro za 10zł, bo jest free international shipping - dosyć ciekawie.. można zamówić kilka różnych i delektować się. Pytanie tylko czy to nie jest jakiś najgorszy szajs/podróba itp.

     

     

  9. Baoera nie mogłem znaleźć na internecie do kupienia, to samo z montblankiem.

    Jedynie na Allegro, ale nie wiem czy to jest warte kupna -> http://allegro.pl/pioro-wieczne-baoer-388-i6776968577.html

    Montblanc na allegro ponad tysiaka kosztuje :ph34r:

    No i jeszcze to Jinhao -> http://allegro.pl/pioro-wieczne-jinhao-321-mix-kolor-metal-ef-i6293514003.html

    Może właśnie w tym rzecz, żeby kupić kilka tanich piór z różnymi stalówkami, niż jedno za 150zł? Bo więcej raczej nie chciałbym wydawać. 

     

     

  10. Wrzucam 2 zdjęcia dla porównania, pióro które kupiłem w tesco za 20zł i faber castell basic, oba prawdopodobnie mają stalówki F. Na castellowej stalówce pisze F, a z tesco na korpusie. Zawartość jest na zeszycie oxfordzkim. Co wypada lepiej? Według mnie pióro za dwudziestaka...

    1.http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/9905702599fa75dd

    2.http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/e4bb3d85650dc882

    Kupie Mke a potem okaże się że jest za cienka znowu hehe

  11. 1.Rozebrałem, przemyłem i efekt jest taki, że po pukka padzie i zwykłych papierach pisze się nawet w porządku. Z kolei jak przychodzą oxfordzkie zeszyty to linia jest już zdecydowanie za cienka mimo, że pisze w kratce 1x1. W Częstochowie takie sklepy to raczej rzadkość. Nie wiem czy jest gdzieś opcja żeby dokupić np stalówke M do tego modelu (Faber Castell Basic) czy zdecydować się na coś innego. 

    2. Ze sklepu brać te zwykłe naboje niebieskie, czy pelikana niebieskie?

     

  12. Najlepiej jakbym mógł chwycić w dłoń i przetestować, ale wiadomo, że takiej opcji raczej nie ma...

    Tak jak pisałem, zbyt cienka linia na tej "F" i może to moja wyobraźnia, ale wygina się ta stalówka jak mocniej nacisne (naciskam mocniej, żeby linia sprawiała wrażenie pogrubionej)

    Z kolei jak piszę po śliskiej powierzchni (książka) to ta grubość już jest w porządku - dosyć dziwne.

    No i problem byłby rozwiązany gdybym wybrał pewnie "M", ale to wiadomo, że jak nie spróbuje to nie dowiem się nigdy. No szkoda, szkoda...

    Nie mam zielonego pojęcia czy dalej bawić się w statki i z odrobiną szczęścia zatopić prawidłową stalówkę, czy odpuścić sobie to cholerstwo.

     

  13. Witam.

    Zacznę od tego, że pół roku temu zakupiłem pióro Faber Castell Basic. Stalówka F - tak jest na niej napisane.

    Głównym problemem jest to, że jest ona dla mnie za cienka. Nie spodziewałem się takiej ultra cienkiej kreski.

    Nie przyjemnie się pisze, (po zeszytach Oxfordzkich) to raz, a dwa, że ta stalówka po lekkim naciśnięciu aż się wygina i czasem boję się, że coś się z nią stanie. 

    Zazwyczaj piszę w jedną kratkę, wszystko cienko 1x1 i taka kreska na prawdę mi się nie podoba. Z tego powodu chciałbym wybrać nowe pióro żeby kreska była grubsza i zamknąć się w tych ~150zł dlatego proszę o pomoc przy wyborze.

    Lubię mieć przyjemność z pisania, żeby nie było, że wydaję pieniądze na próżno :)

     

     

     

  14. Dnia 14.08.2016 o 23:44, patefonik napisał:

    Moim zdaniem m, szczególnie europejskie, do matematyki to nie jest dobra droga. Zobacz tutaj jest tabelka producenta piór, bardzo drogich, ale chyba dobrze oddaje porównanie, opis wraz z konkretnymi rozmiarami.

    http://www.nakaya.org/en/manual/default.aspx?item=pensaki

    Popatrz czego potrzebujesz i pamiętaj że rozmiar europejski jest około jeden większy, czyli japońskie f to europejskie ef, japońskie m to nasze f itd.

    Pewnym rozwiązaniem może być pióro z dwiema sekcjami, które będziesz przekładał, ale to trochę rzeźba w g....z reguły na szybko nie ma na to czasu, a i upaprać się trzeba...

    Ja myślałem że jeżeli europejski jest o jeden większe to wygląda to tak EF->F->M-> 

    Skoro F  jest mniejszym rozmiarem o 1 od M, to chyba będzie dobry wybór, ale skoro ja źle myślę, i wygląda to w ten sposób F-EF-M to EF będzie najlepszym wyborem.

×
×
  • Utwórz nowe...