Skocz do zawartości

Lamy 2000 - coś tu cieknie


Polecane posty

Dzień piękny bardzo Wszystkim

Zwracam się do mądrzejszych i bardziej doświadczonych Piórozbieraczy z dość trudną i bolesną dla manie sprawą, mianowicie moja cudowna Lamy 2000 (bauhausu zawsze dobry) od jakiegoś czasu ulewa atramentem. Lub może bardziej powinno się powiedzieć, że popuszcza jak starszy pan (99+) mocz do majtasów, choć w tym wypadku do skuwki.
Przechodząc do opisu głębszego opisu dolegliwości oraz historii przedmiotowego pióraska. Pióro o tęgości mokrego EF (mokre ef O_o se wymyśliłem), zostało zakupione jako używane od Użytkownika (dilera) z już nie pamiętam którego forum (z lampą w gały nie wydam gościa) i działało przez jakieś dwa lata cudownie sprawnie, pisząc i pieszcząc zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Było nam razem cudownie, zielone łąki, jednorożce itp. Niestety idylla skończyła się jakieś trzy miesiące temu, gdy po kolejnym czyszczeniu (z pełnym negliżem) i napełnieniu chyba którymś atramentem KWZ pióro zaczęło się brudzić w skuwce. Początkowo myślałem, że to może zmiany temperatury i duża ilość pokonywanych wspólnie kilometrów, wpływają na ciśnienie ostatnio napełniłem tą jakże złośliwą istotę (Lamy  = kobieta = Żona = istota??) nowo przybyłym "Monteverde Yosemite Green" i następnego dnia zaraz po wyjęciu pióra miałem upaćkane pół ręki (no dobra tylko trzy palce ale bardzo bardzo bardzo). Istota została rozebrana, wypłukana, wysuszona ponownie poskręcana... i tu zauważyłem, że na łączeniu sekcji z korpusem po skręceniu pióra tak by ząbki które zaczepiają skuwkę były odpowiednio równo względem ciemnych części okienka podglądu atramentu, występuje szczelina grubości półtora włosa pekińczyka. Sekcje można dokręcić bardziej oczywiście ale wówczas nie pozycjonuje się odpowiednio względem okienka podglądu, a jak się dokręci to i tak leje jak głupia. Posmarowałem też gwint na korpusie niewielką ilością smaru silikonowego co może by uszczelnił miejsce łączenie ale to też nie pomaga.
Jedynym elementem który mi przychodzi do głowy który mógłby powodować popuszczanie jest przestrzeń w obrębie tego małego metalowego pierścienia z wypustkami na których zaczepia się skuwkę ale nie wiem jak to sprawdzić tak do końca a już w ogóle nie mam pomysłu jak to uszczelnić. Jestem praktycznie pewien, że wyciek jest w obrębie łączenia elementów, a nie wyrzuca atramentu przez dziurkę do napełniania Lamiacza. Pomyślałem jeszcze, że może gumka która jest na spływaku i która uszczelnia połączenie sekcji i korpusu od wnętrza sekcji, się trochę wyrobiła (z parciała) lub może któryś atrament jej zaszkodził, tylko gdzie taką gumkę zdobyć.
Ktoś może ma pomysły co z tym fantem zrobić? Kupować już nową Lamę? Zalać połączenie silikonem łazienkowym i używać przez następne dziesięć lat tylko Pelikana Blue?
Ratunku...??
Zdjęcia w miarę potrzeb wstawię później/wieczorem bo teraz to w sumie w pracy jestem 😕

Z wyrazami szacunku
Bolesław Bryliński
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że widziałeś ten film, jak nie to obejrzyj: Lamy  Krok, po kroku pokazany demontaż i czyszczenie. Na tłok należy nałożyć cieniutką warstwę silikonu (smaru). Zlikwiduje się problem kapania. Częsta przypadłość pistonów. Tu masz link do silikonu: smar Zakładam, że to jest przyczyna, większość przypadków... Lamy 2000 nie odbiega od normy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Franek napisał:

Mam nadzieję, że widziałeś ten film, jak nie to obejrzyj: Lamy  Krok, po kroku pokazany demontaż i czyszczenie. Na tłok należy nałożyć cieniutką warstwę silikonu (smaru). Zlikwiduje się problem kapania. Częsta przypadłość pistonów. Tu masz link do silikonu: smar Zakładam, że to jest przyczyna, większość przypadków... Lamy 2000 nie odbiega od normy.

Jak wrócę i będę z piórem w ręce to sprawdzę tę opcje. W sumie raz tylko smarowałem tłok i nie tak jak to na filmiku było tylko nałożyłem cieniutką warstewkęsmaru na sam tłok. Sprawdzę i zobaczymy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...