Skocz do zawartości

Szukam italika/stuba itp - prośba o poradę


Polecane posty

Może są osoby, które znają/lubują się w stalówkach typu italic/stub. Poniżej zamieszczam próbkę pisania swojego nowo zakupionego staruszaka (Conway Stewart, w zestawieniu z popularnymi stalówkami). Pisze się nim świetnie i ma stalówkę jaką mniej więcej zawsze chciałem - cienko piszącego italika - wiem, że to nie italic 1,5mm ale jednak delikatny jest. Ta zróżnicowana kreska wynika pewnie bardziej ze starcia stalówki przez wiele lat niż z jej oryginalnego kształtu…. Ale właśnie ta grubość jest tym czego szukam przy moim charakterze pisma. Chciałbym coś równie cienkiego, albo nawet cieńszego, ale z delikatnie większą różnicą pomiędzy grubościami kresek. Italiki/stuby we współczesnych piórach - tylko z tego co widziałem - są dosyć grube.

Ja szukam stalówki, która daje zróżnicowanie kreski pomiędzy cienkim F (max Aurora) a Medium (Lamy). Dodatkowo nie może być ostra jak niektóre oglądane na filmikach na YT - skrobią i niemalże tną papier. Aurora jest przykładem bardzo gładkiego stuba/italika więc jednak można.

W przypadku MB jest OM - niestety różnica pomiędzy kreskami na mój gust jest zbyt mała, a z kolei przy rozmiarach w stylu BB różnica w kreskach wygląda ciekawie ale wszystko jest zdecydowanie za grube.

Na angielsko jezycznym forum znalazłem kilka fajnych italikow/stabow, ale były to ręczne modyfikacje wykonane przez ludzi spoza kraju a tego wolałbym uniknąć. Na początku szukam czegoś gotowego, co i tak nie jest łatwe...

Możecie cos polecić? Ewentualnie jakiegoś sprawdzonego człowieka na terenie europy, który nie będzie robił tego pół roku :) za równowartość pióra? Cena jest mniej istotna, ale odpadają pióra chińczyki, plastiki typu Lamy Safari, oraz Watermany i Parkery. Mogą oczywiście byc firmy z bardziej indywidualnym podejściem do klienta.

Co do nazewnictwa - oblique, stub, italic - różne nazwy widziałem i bardziej skupiam się na charakterze pisma ze zdjęcia i mojego opisu, tym bardziej, że że sami producenci nie są jednoznaczni.

27362630409_64d7bbafb6_b.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie widziałeś już te pióra, jeśli poszukujesz nietypowej stalówki:

https://www.nemosine.com/collections/traditional-nemosine-singularity-fountain-pens/products/singularity-demonstrator-fountain-pen-1

Tylko to nie twój budżet i ambicja, dlatego na Twoim miejscu zobaczyłbym jeszcze w Piloty i ewentualnie - w razie posuchy - zleciłbym na zamówienie taką stalówkę/pióro.

Stuby to nigdy nie była moja bajka, właśnie z powodu grubości kreski.

 

Edytowano przez odi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowych piór przychodzi mi na myśl Stub Lamy 1.1 który może pisać np w Studio. Ale to może być chyba ciut więcej niż potrzebujesz ;)

Chyba też jakiś ze starszych Pelikanów 140/400/400nn ze stalówką M mógłby spełnić założenia. Mam wrażenie że te pióra mają italica "z marszu". 

Albo może coś ze stalówek Pilota... http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/10211-sailor-h-m-nib/?p=94488 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ljasinskipl napisał:

@Wąsaty, złoczyńco jeden, miałem się ograniczać. Teraz to wygląda na to, że samokontrolę zacznę od nowego roku :D

 

E tam od nowego roku :) Nie lepiej i prościej nic nie obiecywać? Zwłaszcza w takiej delikatnej materii jak zakup pióra za 10 złotych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...