Skocz do zawartości

O Lamie co zeżarła 17g transparentnego plastiku i trochę metalu na stalówkę


Ziemniaczek

Polecane posty

Cześć,

Ostatnio (parę minut temu ;) ) pojawiła się recenzja Lamy Al-star, czyli aluminiowego brata Safari. Kim jest Vista? O tym dzisiaj:

Lamy ma w swojej ofercie pióra zarówno budżetowe jak i bardziej poważniejsze, wytrzymujące próbę czasu (zarówno sam egzemplarz, jak i projekt. Przykładem jest chociażby Lamy 2000 wydana na świat po raz pierwszy w 1966 roku – projekt jest realizowany do teraz). Nie twierdzę, że budżetowe modele nie przetrwają, ale przy wyjątkowo intensywnym użytkowaniu mogą pęknąć. O Al-stara boję się mniej. Czy należy się bać?

Stalówka

Stalowa, twarda, obficie podająca inkaust. A może to zasługa spływaka? Tak czy owak, pisze się maślanie. Kreska jest ciut szersza niż tradycyjnie – w moim przypadku to eFka – jest duża różnica pomiędzy eEFką a eFką. Nie ma się co dziwić – jest to normalne przy mokrych stalówkach. Z eFką i grubiej nie ma problemu, bo nawilżenie jest bardzo dobre, ale eEFki miewają problemy. Nie wszystkie, ale mają. Lamy ma w swojej ofercie stalówki od EF do B, lecz także stuby (przystosowane są do Lamy Joy, ale pomiędzy wszystkimi czterema modelami – Safari, Vista, Al-star i Joy – można je wymieniać. Używałem 1.1 i jednak wolę TWSBI, aczkolwiek Lamy jest na solidnym drugim miejscu. Dużym plusem jest szybka i bezproblemowa wymiana stalówek – nawet podczas lekcji w szkole – polecam filc. Z drugiej strony – czy brudne palce to nie oznaka Pióromaniaka?

Sekcja i korpus

Całe piórko jest transparentne. Właściwie to wyprofilowana sekcja, skuwka i korpus. Co do tego ostatniego, to mam pewny dylemat – otóż – czy producent zrobił te dziury w korpusie, aby pokazać przynależność Visty do Safari i Al-stara? Najwyraźniej tak. Ci, którzy uwielbiają eyedroppery mogą udusić projektanta za te dziury w korpusie. Tak, dziury mające służyć podglądowi atramentu w transparentnym piórze. Może się czepiam… Na szczęście pióro kulkowe nie ma dziur, więc korpusy można zamieniać zamienić – tylko w jedną stronę – z pióra kulkowego do wiecznego, inaczej nie można. Konwersję na eyedropper przeprowadził Mariusz, zainteresowanych odsyłam do niego. Ja korzystałem z tłoczka. Mniej (znacznie) inkaustu, ale TWSBI mi wystarczy. Korpus ma kształt ściętej z dwóch stron tuby, a na jego końcu widnieje wytłoczone logo Lamy. Skuwka oczywiście transparentna, do pewnego miejsca. Plastik wciąż transparentny, ale przy końcu (a może początku?) skuwki jest metalowa otoczka (w środku – zatem wtoczka?), która <no właściwie co?>. Ma chronić stalówkę? Uznajmy. Piórko przy spodniach lub piórniku trzyma standardowy dla Rodzinki klips. Prosty, funkcjonalny, ładny? Sami musicie ocenić, tak jak dizajn tego piorka; wolę klipsy z Lx’ów.

Podsumowanie

Lamy Vista to transparentna wersja modelu Safari, a jej budowa nie odbiega od Safari, po prostu użyto transparentnego platiku. Dla kogo jest to pióro? Dla tej grupy osób, do których skierowane jest Safari. Na przykładzie Visty można także nauczyć dziecko budowy pióra. Można także pokusić się o wymiany części między Rodzinką. Zalecam uważać na wymiary, bo korpus Al-stara jest ciut grubszy. No, to kupna?

Zdjęcia Lamki, która pobiegła w świat:

wSBPXis.jpg

hQOvvK8.jpg

w2zY43v.jpg

Telefonem, bo telefonem, ale jest.

Zostało odnowione przez serwis za opłatą 7zł (a może to uklady?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...