Skocz do zawartości

Stalówki w piórach z Chin


nechka

Polecane posty

Czytam recenzje różnych piór z Chin i chciałam sobie zrobić taki prezent. Przeglądam najpopularniejszy (chyba) chiński portal zakupowy i jestem w kropce, bo w wielu przypadkach rozmiar stalówki jest opisywany liczbami: 0,38 czy 0,5 a nie tym do czego jestem przyzwyczajona czyli literkami. W zasadzie koszt takiego nabytku niski, szczególnie przy darmowej dostawie, ale rozczarowań nie lubię, a pióra nie chcę po to by na nie patrzeć, ale żeby używać i stąd moje pytanie: czy wiecie co oznacza (w tłumaczeniu z chińskiego na polski ;)) ten rozmiar? Czy 0, 38 odpowiada naszemu (z grubsza) EF a 0,50 F? Czy 0,50 to raczej M? Wiem, że u poszczególnych producentów piór też są różnice, ale może jakaś wskazówka? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cyferki to szerokość lini jaką pisze stalówka, podana w milimetrach. Prawdę mówiąc skala metryczna jest bardziej miarodajna od jakichś enigmatycznych literek (o ile jest podana prawdziwa szerokość). Bo takie japońskie M odpowiada europejskiej stalówce F lub czasem EF.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie byłoby mi prościej gdybym mogła zmierzyć kreskę z moich piór, ale wszystko co mam do mierzenia zaczyna się od 1 mm ;). Wiem, że moje pióra przy tym samym oznaczeniu stalówki piszą cieniej lub grubiej i pewnie jest tu sporo innych jeszcze czynników, które mogą na to wpłynąć. M Pilota jest dla mnie ciut za szeroka chociaż ma odpowiadać F... Więc faktycznie, taka metryczna skala byłaby bardziej rzetelna. Myślałam, że może da się w przybliżeniu ustalić co jest czym, bo zmierzyć nie mam jak. Pewnie będę musiała się przekonać na własnej skórze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że większość z nas robi to na przysłowiowe "oko". rysujesz kreskę pionowo w dół i przykładasz linijkę. Ile to jest 1 mm to widać, łatwo też podzielić to na pół, a tak powstałą połówkę też jeszcze na pół czyli tak do 0,25 mm można sobie w miarę poradzić z oceną szerokości, oczywiście +/-. Przynajmniej jak tak robię jak chcę porównać szerokości stalówek. Zazwyczaj jednak nie zaprzątam sobie tym głowy tylko na żywo muszę sprawdzić. Ewentualnie na zdjęciach najlepiej tekst napisany na papierze w standardową kratkę. Wtedy mając taki punkt odniesienia najlepiej widać czy pisze cienko czy grubo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...