Skocz do zawartości

Prośba o opinię przy wyborze pióra.


Igrius

Polecane posty

Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy,

po pierwsze witam serdecznie. To mój pierwszy post. Nie jestem jak większość z Was, znawcą tematu

ale wyszukałem owe forum w dość konkretnym celu. Noszę się z zamiarem zakupienia nowego pióra.

Stare dwa mam już wysłużone jakieś 12 lat eksploatacji. Z racji tego, że z tych dwóch piór bardziej darzę

sentymentem Watermana Allure i to chyba wybór padnie na tą markę. Jednakże chętnie wysłucham

Waszych opinii. Interesują mnie takie informacje jak wygoda, niezawodność oraz wszystko to czego nie

wyszukam na stronie producenta, czyli Waszej fachowej kuchni.

Jeśli bylibyście tak uprzejmi i ad hoc podali mi takie niuanse jak różnica między:

Waterman Hemisphere Delux i CT? Czy to tylko różnica w mówiąc lapidarnie w nakrętce?

Jak te dwa wyższe modele mają się do Pelikana Tradition M205?

Jeśli macie jakiekolwiek inne sugestie, chętnie je przeczytam. A może jeszcze jakieś porównywalne

modele? Najlepiej ze wskazaniem na przedział cenowy. Chętnie wysłucham też propozycji atramentów

do danych modeli.

Nie ukrywam, że wygoda gra tutaj rolę pierwszorzędną. Albowiem długopisem piszę nieczytelnie ;).

Pozdrawiam serdecznie.

I.

Edytowano przez Igrius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w ręku oba pióra, M205 tylko przez moment, WM Hemisphere chwilę (jakieś 3 słowa) popisałem, także pewnie nie jestem najlepszą osobą która powinna się wypowiadać w tym wątku, ale jeśli piszesz o wygodzie, weź pod uwagę, że WM jest na naboje / konwerter, pelikan na tłoczek - musisz mieć przy sobie kałamarze żeby go uzupełnić. Za to chyba powinien miec większą pojemność od naboju w Hemi i masz okno podglądu atramentu którego raczej nie przeoczysz ;). Naboje do WM możesz mieć zawsze przy sobie. Druga rzecz - Pelikan ma zakręcaną skuwkę. Niektórym to może przeszkadzać. Mam wrażenie że oba pióra to ciut różne podejście do pisania, i może na początku dobrze byłoby określić czy np wymagasz naboi, albo okna podglądu atramentu itd. to może z jednej strony zawęzić wybór, z drugiej strony pozwoli zaproponować podobne "w budowie" pióra. Tak żeby jeszcze mocniej "zamieszać" myślałeś może o piórach "bezskuwkowych"? Dużo osób chwali je sobie właśnie za wygodę. Na allegro pojawiły się ostatnio dość tanie Piloty Capless i widzę licytację nowego Lamy Dialog3 choć to pióro będzie pewnie ciut droższe od pilota. Ale oba mają złote stalówki.

Ale wszystko oczywiście zależy od tego czym jest dla Ciebie wygoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mój obecny WM ma właśnie ten problem, że nie trzyma w naboju atramentu. Czasem ciutkę przecieknie pod stalówką. Stąd pomysł nabycia nowego sprzętu. Pisałem jeszcze tanim parkerem. Plus tego WM jest taki, że jest odpowiednio ciężki. Tzn. leży mi w dłoni. Przyzwyczaiłem się do niego

jako wygodnego narzędzia. Dodatkowo sprawdza mi się rozmiar M stalówki.

Dziękuje bardzo za opinię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby napełnić pióro z tłoczkiem wbudowanym w korpus (vide: Pelikan M*) nie musisz niczego rozkręcać na części. Pokrętłem opuszczasz tłoczek, zaciągasz ink po zanurzeniu, wycierasz pióro i... wszystko.

Jak jest okienko podglądu atramentu - masz kontrolę, kiedy zbliża się kolejne "karmienie".

Atramentu wystarcza raczej na długo. Między bajki trzeba włożyć opowieści o potrzebie zabierania butelki z atramentem do szkoły, czy na wykłady.

Konwerter (ten nabój z tłoczkiem instalowany w miejsce zwykłego naboju) jest mniej pojemny. Jeśli pióro obficie dozuje atrament, a konwerter jest nikczemnych rozmiarów - tankować trzeba nawet co 2-3 dni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi sie cos przypomnialo z serii "Gawendy znad komputera..."

Jak studiowalam (kiedys dawno), a ze pilna bylam i robilam dokladne notatki

Napelnione pioro nie starczalo mi, na jeden dzien wykladow.

I to nie tylko mi. Zauwazylam, ze co niektorzy zaczeli nosic kalamarze lub przeszli na naboje.

Co niektorzy (ja) nie wytrzymali nerwowo i zdradzili (nie bijcie....) dla Parkera Jottera.

Tak mialam na pierwszym roku i juz z Jotterem pozostalam przez cale studia.

Moze dlatego moje licealno - maturalne pioro jeszcze "zyje".

Tak naprawde trudno powiedziec na ile starczy kalamarz - wszystko zalezy od intensywnosci pisania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o opinię osoby zainteresowane. Nie przeszkadza mi napełnianie pióra w sposób tradycyjny. Bardziej interesuje mnie trwałość mechanizmu, takie delikatne niedogodności praktyczne i to, czy pióro nie puści atramentu. Na co dzień dużo się przemieszam, co oczywiście daje mojemu WM dośc dużo wstrząsów. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak studiowalam (kiedys dawno), a ze pilna bylam i robilam dokladne notatki

Napelnione pioro nie starczalo mi, na jeden dzien wykladow.

podłączę się pokrótce ;)

kiedy studiowałem na poczatku 3roku wydarzył się pewien epizod i.. kupiłem zeszyt 64 kartkowy

pod koniec 5roku stwierdziłem, że w 32kartkowy bym się nie zmieścił :)

podstawowym artykułem pisarskim był zaprzyjaźniony xerox i... dobre koleżanki :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i będzie wesoło. Czasu nie było ale dzwoniłem póki co do sklepu, który polecił mi forumowicz Kerad. Na wstępie Pani

zapytała o wzrost i stwierdziła, że pióro będzie za delikatne dla chłopa 190 cm. Jutro, albo najpóźniej w Pn pojawię się

tam na przymierzanie do piór. Obiecano pomoc. Ciekawe co z tego wyjdzie i oczywiście, czy dużo wyjdę, za założony

budżet.

Pozdrawiam

P.S. Dzięki za wskazówkę Kerad.

I.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...