Skocz do zawartości

Pióro wieczne African Blackwood - Przemysław Marciński dla BwB


Waldemar

Polecane posty

Szanowni,

 

jestem nowy na tym forum i mam pytanie. Koledzy z forum o męskiej elegancji - But w Butonierce zorganizowali projekt forumowy, w ramach którego można nabyć pióro robione na zamówienie z drewna. Zastanawiam się nad zakupem tego pióra i dlatego zwracam się do Was. Piórem nie piszę dużo, ale mam nadzieję, że się to wkrótce zmieni. Potrzebuję pióra trochę reprezentacyjnego do podpisywania ważnych dokumentów, co zdarza mi się stosunkowo często.

 

Mi się podoba, ale nie mam za bardzo punktu odniesienia. Widziałem kilka piór Parker, Waterman, jakiegoś Pelikana i Schaeffer'a ale pisałem de facto jednym Waterman'em tylko.

 

Uprzejmie proszę o opinię, czy to pióro można uznać za reprezentacyjne/ekskluzywne? Jakie uwagi macie do tego pióra? Jaką stalówkę polecacie (mój pierwszy wybór to czarna M)? Jakie inne eleganckie i najlepiej odrobinę niestandardowe pióro mogę za 700 lub mniej kupić (w tym przypadku niestandardowość polega na wykorzystanym materiale w moim rozumieniu)?

 

Link do wątku na forum BwB

 

Jeśli ktoś nie chce rejestrować się an tamtym forum, to proszę, oto opis pióra:

 

 

Koleżanki i Koledzy

 

Niniejszym ogłaszam kolejny projekt forumowy za otwarty! Jak pamiętacie z wywiadu z jedynym polskim penmakerem - Panem Przemysławem Marcińskim - dostaliśmy propozycję zaprojektowania pióra forumowego nawiązującego do klimatów klasycznej męskiej elegancji. Pióra wyjątkowego.

Zapraszam do zapoznania się z opisem projektu. Widziałem pióro - jest świetnie wykonane w każdym calu. Nie ma to jak porządna, rzemieślnicza robota na miarę XXI wieku!

Pan Przemysław Marciński jest zarejestrowany na forum, w miarę możliwości będzie osobiście odpowiadać na Wasze pytania, zachęcam.

 

Wzornictwo

Wzór pióra specjalnie przygotowany dla BwB, tak jak obiecał w wywiadzie Pan Przemysław: "Użytkownikom BwB zaproponowałbym pióro wykonane z drewna, które jako materiał elegancki i naturalny idealnie będzie pasowało do dobrej skóry czy płótna. Przy czym będzie niezwykle trwałe. To pióro wyobrażam sobie również jako klasyczne i nienarzucające się wyglądem, bez zbędnych ozdobników. Jednak, aby forma nie była tak całkiem ascetyczna nadałbym mu kształt o zmiennym i zarazem praktycznym profilu. Jako zwieńczenie projektu zaproponowałbym dodanie do pióra podstawki wykonanej z tego samego drewna, na którą będzie można pióro bezpiecznie odłożyć. Tym sposobem stworzymy praktyczny i elegancki zestaw kieszonkowo-nabiurkowy. Całość wykończona poprzez wielokrotne olejowanie, tak aby uzyskać satynowe i ciepłe wykończenie, przy zachowaniu naturalnego kontaktu z drewnem"

Pióro jest bardzo dobrze wyważone (z założoną na tył korpusu skuwką nie "ciągnie", nie przeszkadza podczas pisania). Wymiary pióra to około: średnica skuwki 15mm, średnica korpusu 13mm, długość pióra 143 mm.

3.thumb.jpg.8f2d6fb63da996a3321fe1065682

Korpus, skuwka, podstawka

African blackwood (grenadill) - niesamowite drewno, po raz pierwszy wykorzystane przez Pana Przemysława do wykonania pióra. Cięższe niż heban, czy nawet IPE. Tonie w wodzie. Posiada super zbitą strukturę, co gwarantuje trwałość oraz to, że nasze pióro będzie posiadać bardzo gładką powierzchnię. Innymi słowy ekstremalnie duża gęstość drewna - 1300 kg/m3 - robi swoje! Drewno wykorzystywane do produkcji klawiszy fortepianów, profesjonalnych instrumentów muzycznych, okładzin brzytew i wielu innych gdzie jakość jest kluczowa. Drewno uznawane za jedno z najdroższych, dostępnych komercyjnie [jeszcze nie jest objęte CITES].

Kolory drewna to czekoladowy brąz przechodzący w czerń. Miejscami mogą zdarzyć się ciut jaśniejsze słoje (jak widać na zdjęciu). W komplecie jest podstawka zapobiegająca staczaniu się pióra z biurka.

1.thumb.jpg.59be5d7774b81c6e3b560b77812a

Sekcja i gwint

Sekcja o odpowiedniej długości o ergonomicznym profilu, tak aby pióro nie męczyło dłoni nawet podczas długiego pisania. Zastosowano ebonit najwyższej jakości z firmy Schönberger Ebonite Manufaktur GmbH (zaopatrują między innymi Montblanc, Platinum Pens, Laban, Conway Stewart - nie znam większości marek wymienionych na stronie manufaktury, ale to podobnież całkiem porządne firmy). Na całej długości skuwki jest również ebonitowa wkładka, więc drewno nie styka się z atramentem. Skuwka pióra zamykana na gwint, co gwarantuje, że atrament w piórze nie zasycha. Rozwiązanie to zapewnia nieporównywalnie większą trwałość niż skuwki na tzw. „wcisk / zatrzask” itp.

Jeszcze kilka słów o ebonicie - nie każdy forumowicz zna ten materiał. Jest do jeden z pierwszych materiałów używanych już w XIX wieku do wyrobu piór wiecznych. Niezwykle trwały, stąd te najstarsze pióra, które przetrwały do dziś, są często w całkiem dobrym stanie. Ebonit nie reaguje z atramentem, świetnie trzyma gwint, nie jest kruchy itp.

 

Konwerter

Konwerter marki Schmidt, typu long international. Można również stosować standardowe naboje z atramentem (np. Pelikan, Waterman)

 

Stalówki

Stalówka jest bardzo istotnym elementem pióra. Najpiękniejsze pióro ze słabą stalówką jest jak garnitur z kaszmiru zrobiony na klejonce. Wartością dodaną, która otrzymujemy, jest niespotykana (szczególnie w dzisiejszych czasach) kontrola jakości. Każde pióro z osobna jest testowane przez Pana Przemysława pod względem pisarskim. Każda stalówka oglądana jest indywidualnie pod względem budowy, co ma np. wpływ na odczucia podczas pisania jak i przepływ atramentu. Niestety we współczesnych, nawet drogich modelach, powszechnie trafiają się pióra niezdatne do pisania.

 

Stalówki do wyboru:

stalowe  - srebrne

stalowe - dwukolorowe (złoto-srebrne z przewagą złota; częściowe złocenie)

stalowe - oksydowane na czarno,

złote (18k)

złote (18k) platerowane rodem na srebrno.

Stalówki złote / złote platerowane dostępne są jako opcja za dopłatą (informacja o cenie w dalszej części ogłoszenia)

 

Grubości stalówek: EF (extra fine), F (fine), M (medium), B (broad), stub 1,1 oraz 1,5 (uwaga, brak złotych w tym największym rozmiarze). Dokładny wykaz stanów magazynowych stalówek na samym końcu ogłoszenia.

583c884967484_zotosrebrna.jpg.b50e636c26

czarna.jpg.54ad34d9389fb714f9f80d20e887b

srebrna.jpg.ff686eee7c5d4187f7f715694e88

 

Ilość, czas realizacji i dostawa

Ilość piór w projekcie BwB limitowana do 30 egz. Istnieje możliwość wykonania pierwszych 10 piór przed świętami Bożego Narodzenia. O kolejności realizacji decyduje kolejność wpłat na konto firmowe. Zainteresowani realizacją przed świętami powinni wpłacić całą kwotę do dnia 8 grudnia 2016. Reszta piór realizowana będzie w styczniu - graniczna data wpłat dla II transzy to 11 stycznia 2017.

Dostawa jest w cenie pióra - kurierem, paczkomatem lub przesyłką / listem InPost, do wyboru. Przesyłki zagraniczne ustalane indywidualnie (dopłata).

Pióro otrzymacie w drewnianym pudełku.

 

Gwarancja

Dożywotnia gwarancja dla pierwszego właściciela (!)

 

Cena pióra

Moi drodzy, jak wiecie Pan Przemysław robi pióra głównie na indywidualne zamówienia. Ten model pióra, gdyby był oferowany poza projektem dla BwB, kosztowałby 1000 PLN (za złotą stalówkę dopłata 350 PLN).

W drodze negocjacji udało się zbić tę cenę do poziomu 750 PLN!

Zapraszam do wpisywania się na listę, przy czym przypominam, że o możliwości realizacji do świąt decyduje przede wszystkim wpłata na konto firmowe.

4.thumb.jpg.8fa0ddb95c6735dedb5476ba0b29

5.thumb.jpg.850eb6d1320646f9808b6f7a805b

583c8b372492c_stalowkimag.jpg.90a7b0ba85

2.thumb.jpg.1d09f944a851e3f9149e1bfc67f0

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Waldemarze na forum. O ile Przemek i jego pióra są na naszym forum znani ze świetnej jakości i niepowtarzalnego wzornictwa to akurat ten model mi osobiście się nie podoba i nie uznał bym go za reprezentacyjny. Jeśli tylko Ci się podoba to kupuj. Na pewno dostaniesz świetnie wykonane pióro z dopieszczoną przez Przemka stalówką. Osobiście bym go nie kupił tylko ze względu na to że nie trafiło w mój gust. Jako reprezentacyjne pióra wolę klasyki pokroju Montblanc 146 i jemu podobne Sailory czy Platinium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie wykonane pióra mają swój urok. Podobnie jak przedmówca nie jestem zachwycony proponowaną stylistyką. Co do ceny nie jest ona jakaś kosmiczna, ale wszystko zależy do czego ją odnosisz. W tej cenie kupić można wiele naprawdę ciekawych piór, a na przykład  za połowę tej ceny możesz mieć również ręcznie wykonanego Fosofora Islandera, w przypadku którego sam wybierasz kształt takich elementów jak sekcja, rodzaj stalówki, ozdoba skuwki, rodzaj drewna, itd http://www.fosforpens.com/islander.html

 

Wracając jednak do proponowanego pióra, na pewno jakości się nie zawiedziesz, ale wydaje mi się że to jest oferta dla osoby, która po prostu ceni pióra (entuzjasta?) i fakt posiadania czegoś limitowanego jest dla takiej osoby atutem, natomiast w przypadku  "Piórem nie piszę dużo, ale mam nadzieję, że się to wkrótce zmieni. Potrzebuję pióra trochę reprezentacyjnego do podpisywania ważnych dokumentów, co zdarza mi się stosunkowo często." myślę, że sugerowałbym Ci zakup czegoś z oferty, któregoś ze znanych i lubianych producentów. We wskazanej przez Ciebie cenie jest spory wybór. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

De gustibus non est disputandum. A mi się akurat pióro bardzo podoba. Natomiast moim zdaniem nie nadaje się ono do celów "reprezentacyjnych", w każdym razie w takim sensie w jakim Ty to chyba rozumiesz. Żeby uczestnicy parafaowania papierów "poznali" się na piórze musi być ono wyraźnie obrandowane. To cudeńko docenią tylko koneserzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już napisali o jakości piór Przemka. Mogę tylko potwierdzić.

Natomiast co do tego, że pióro nie jest reprezentacyjne... Cóż. Gdyby iść tropem, że pióro musi się rzucać w oczy osobom, które się na nich nie znają, to w zupełności by wystarczyła chińska podróba Montblanca. Bo po co oryginał, skoro laik i tak go nie rozpozna?

Czy ręcznie szyte buty, koszule i garnitury są obrandowane? Czy są reprezentacyjne? Sam sobie odpowiedz.  ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już napisali o jakości piór Przemka. Mogę tylko potwierdzić.

Natomiast co do tego, że pióro nie jest reprezentacyjne... Cóż. Gdyby iść tropem, że pióro musi się rzucać w oczy osobom, które się na nich nie znają, to w zupełności by wystarczyła chińska podróba Montblanca. Bo po co oryginał, skoro laik i tak go nie rozpozna?

Czy ręcznie szyte buty, koszule i garnitury są obrandowane? Czy są reprezentacyjne? Sam sobie odpowiedz.  ;)

No i nic nie zrozumiałeś. Nawet cudzysłowy nie pomogły :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już napisali o jakości piór Przemka. Mogę tylko potwierdzić.

Natomiast co do tego, że pióro nie jest reprezentacyjne... Cóż. Gdyby iść tropem, że pióro musi się rzucać w oczy osobom, które się na nich nie znają, to w zupełności by wystarczyła chińska podróba Montblanca. Bo po co oryginał, skoro laik i tak go nie rozpozna?

Czy ręcznie szyte buty, koszule i garnitury są obrandowane? Czy są reprezentacyjne? Sam sobie odpowiedz.  ;)

 

Tak jest chyba ze wszystkim. Jest produkt z rozpoznawalnym brandem  i produkt, który jest szyty na miarę dla pasjonatów.

 

Zegarki: Można kupić Tissota i wszyscy będą chwalić. Można kupić Sarpanevę i nikt nie będzie miał pojęcia co to.

Noże: Mozna kupić Spyderco, albo ZT i będą zachwyty, a można kupić customa od GTC i tez nikt nie będzie miał pojęcia co to.

Buty: przykład podany wyżej.. nikt kto się nie interesuje nie zauważy na przykład, że są z Cordovanu.

 

i można tak wymieniać i wymieniać ;)

 

 

Mi to pióro bardzo, bardzo się podoba, ale chyba nie spełni ono funkcji takiej jak autor tematu by chciał. 

Edytowano przez Szymon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za bardzo ciekawe opinie.

 

Właśnie, zainteresowało mnie to, że pióro jest limitowane (powstanie 30 egzemplarzy) i jak dla laika jest z niestandardowego materiału (drewno), a z tego co mi wiadomo, to ebonit, metal, plastik są znacznie częściej spotykane w tego typu produktach. I wg mnie takie wyróżniki są już wystarczające do tego, żeby poczuć, że obcuje się z czymś fajnym.

 

Pojawiły się przykłady odnośnie garderoby na miarę i innych "customowych" zakupów i tu się zgadza, też znacznie bardziej cenię jakość i niedostępność niż markę.

 

@emrzet te Fosfor pens też mi się podobają i dużo taniej :) Dziękuję bardzo zainformację :) sprawdzę to sobie dokładniej. Jeśli są jeszcze pdobne opcje innych wytwórców, to proszę o info

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona zamawiała, to był prezent. Kontakt z producentem (Manoy czy jakoś tak, to było chwilę temu)  super wszystkie szczegóły ustalasz przez email, i jeszcze dostajesz zdjęcia z etapów produkcji :). Sama produkcja chwilę trwała, ale najdłużej trwał transport, poczta z Indii... ale zabawa ze śledzeniem przesyłki była niezła. Pióro ładne, wygodne. Trudno mi coś więcej powiedzieć. Pióro jest duże, ale nie bardzo ciężkie, kształt sekcji wybierasz sam spośród kilku dostępnych modeli, więc można sobie dobrać pod swój gust. Konwerter i stalówka Schmidt.

 

MarcinEck tak właśnie spojrzałem na to co jest napisane pod Twoim awatarem, jak chcesz to możesz to pióro obejrzeć, bo tak się składa że jest na stałe w Krakowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nic nie zrozumiałeś. Nawet cudzysłowy nie pomogły :(

Hmmm... A czy mój post nie jest przypadkiem przyznaniem Ci racji?  :rolleyes:

 

EDIT: Zastanawia mnie natomiast, czy aby rzeczywiście można porównać pióra Fosfor do piór Przemka. Co Fosfor ma wspólnego z rękodziełem?

Edytowano przez Pan Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście ręcznie, czy na obrabiarce CNC - tego nie wiem. Sam fakt, że pióro można sobie zestawić  z gotowych elementów jeszcze nie świadczy o tym, że to rękodzieło.

Po prostu nigdzie się nie natknąłem na informację, że te pióra są robione od początku do końca ręcznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, tu jest odrobina informacji http://www.fosforpens.com/about.html http://fosforpens.blogspot.com/2013/12/making-of-islander-video.html tu nieco więcej http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/265529-a-sandalwood-custom-from-fosfor-pens-made-by-manojd/

 

a tu film 

 

Z mojego doświadczenia, klient jest z Manoj-em w powiedzmy stałym kontakcie mailowym i dostaje zdjęcia z poszczególnych etapów produkcji. Np w moim wypadku pióro miało nie być polerowane ani lakierowane, chciałem zachować wygląd surowego drewna. Wybrałem konkretną odmianę - dąb wiśniowy, jednakże po rozkrojeniu klocka okazało się, że ma ono bardzo skomplikowaną fakturę tak zwany burl, Manoj wysłał zdjęcia i zasugerował polerowanie w celu ukazania uroku tego typu drzewa i tak też zostało to zrobione. Cóż, już bardziej handmaid chyba się nie da. Natomiast nie twierdzę, ze pióra te są ekskluzywne, ale na pewno są ręcznie wykonane i maja swój urok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...