Jump to content

Wrażenia po 3 miesiącach użytkowania pióra - jakie następne?


Recommended Posts

Mniej więcej 3 miesiące temu prosiłem Was o pomoc w wyborze pióra. Właściwie nigdy nie pisałem piórem (25 l.), jestem leworęczny.

 

Sprzedawca na początek polecił mi Pilot Plumix F, do tego naboje Pelikana.

https://wiecznepiora.eu/pl/p/pioro-wieczne-PILOT-Plumix-do-kaligrafii-F/1882

 

Pisałem nim bardzo nieregularnie, tzn. czasami codziennie robilem krótkie notatki, czasami leżało przez tydzień. Jakie wrażenia? Pióro pisało rożnie. Po załadowaniu nowego naboju pisało płynnie, ale po 2, 3 minutach był problem z dostarczaniem atramentu (przy bardzo szybkim pisaniu) i zaczynało skrobać. 

 

Gdy była jeszcze połowa wkładu, ale nie używałem go kilka dni, to również był problem ze skrobaniem stalówki. Próbowałem na różnych papierach, ale problem był podobny. Pytanie czy to przypadłość tego pióra czy raczej norma? Jakie kolejne polecacie?

Edited by robert723
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, ale podanie samej nazwy w kontekście mojego pytania niewiele pomaga. W moim piórze był nie tylko problem z wysychaniem, ale po prostu - po kilku minutach pisania pióro podaje mniej atramentu i zaczyna się skrobanie. Potem próba delikatnego podginania stalówki - jest lepiej, ale tylko na moment.

Link to comment
Share on other sites

@rafi206

Tak, ale plaisir to wytrzymały metalowy i lekki za razem korpus, a preppy niestety lubi ponoć pękać. Takie opinie czytałem osobiście nie mam, za typ Plaisir lubi przewalać się po plecaku nastolatki pełnym książek i jak na razie jest nie do zajechania.

W sumie plumix też ma dobre opinie. Może rzeczywiście trzeba by go wymoczyć w Ludwiku... no i kwestia jaki papier czasem są takie dziady w zeszytach, że szkoda gadać.

Link to comment
Share on other sites

Co do plumix to moczenie nie pomaga- bynajmniej u mnie. A jeśli chodzi o pióra Platinum Preppy to co prawda używam je tylko w pracy i nie noszę że sobą więc mi żadne nie pękło. Plaisir też posiadam i chodzi mi o to że aby się przekonać do piór Platinum wystarczy kupić Preppy ponieważ właściwości są takie same. Zawsze później dokupić Plaisir z inną grubością stalówki i przekładać.

Link to comment
Share on other sites

Może zabrzmię jak zacięta płyta, a niektórzy zaczną poza moimi plecami kręcić sobie znaczące kółka na czole, ale powtórzę po raz setny. Znajdź sobie dobry egzemplarz Hero 616 Jumbo (znajdź, bo egzemplarze nie są powtarzalne i czasem trzeba wypróbować kilka, żeby trafić na dobry) i zalej go jakimś dobrym, soczystym atramentem (ja używam Diamine). Do codziennego pisania (nieraz po kilka kartek z zeszytu A4) nie znam wygodniejszego narzędzia.

Link to comment
Share on other sites

Ech im więcej piór tym lepiej. Z tych "tanich" uważam, że warto mieć Platinum Plaisir, świetne piór tylko trzeba uważać bo to jednak japońska grubość stalówek i 0.3 jest bardzo cienkie. Oprócz tego Lamy Safari czy Pilot MR to wszytko są na prawdę bardzo fajne i dobre przybory piśmiennicze, a ceny są bardzo przyzwoite.

 

Co do twoje Pilota, sugeruje, co już Ci radzono, najpierw go wykąpać, a potem inny atrament. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zgodnie z Waszymi sugestiami wyczyściłem pióro pod bieżąca wodą. Początkowo pomogło, pisało może nie idealnie, ale bardzo dobrze. Wróciłem po ok. 5 dniach przerwy i znowu był problem z pisaniem. Na początku w ogóle nie podawało atramentu, a gdy już się udało, to zaczęło strasznie skrobać.

 

Czas na coś nowego :) Tylko jakie wybrać? Kilka osób poleca Platinum Plaisir. Szkoda tylko, że to pióro jest mało atrakcyjne wizualnie.

Edited by robert723
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...