Skocz do zawartości

Psucie Parkera, czyli konwersja zwykłego Vectora na "ściętego" :)


Mateusz_ja

Polecane posty

Dzieńdoberek :)

Pewnego pięknego dnia, w swych kaligraficznych zapędach pomyślałem, że prócz piór fleksowych przydałoby się w zanadrzu coś ze ściętą stalówką. Odwiedziłem więc dobrze zaopatrzony sklep dla plastyków i porozglądałem się za asortymentem - był dość duży. Podobnie jak ceny.

Jako, że budżet studencki na zbytnie ekstrawagancje nie pozwala, a jeden Vector leży nieużywany... i tak patrzy z nadzieją, że wezmę go w obroty... i nawet wolny piątek się przytrafił... i coś trzeba robić by nie zlecono opieki nad siostrzeńcem... Dobra Vectorku, przekonałeś mnie :D

Narzędzia:

1) Ostry nóż

2) Szliwierka

3) Osełka do noży Victorinox

4) Drobny paier ścierny

5) Pasta "AutoMax", lekkościerna

Etapy pracy:

1) Przemyśl jeszcze raz czy chcesz to zrobić. Hmmm... :D

2) Odcięcie odpowiedniej części spływka (wielkość części zależna od tego jak grubą linię chcemy uzyskać)

3) Przyszlifowanie na szlifierce stalówki do porządanej szerokości (obserwacja: Parek daje całkiem solidną stal. Dobrze się na niej pracuje, nie ściera się zbyt szybko)

4) Wstępne przygotowanie stalówki na osełce

5) Wygładzenie na papierze ściernym

6) Polerka na papierze biurowym przesmarowanym AutoMaxem.

Efekty:

Pióro pisze tak jak powinno, jednakowoż ze względu na lekkie zaokrąglenie profilu stalówki na razie nie jest w pełni dopracowane pisanie całą szerokością (kwestia kilku przeciągnięć po osełce jak sądzę). Pisze gładko i przyjemnie :) Przepływ może troszkę mały, ale jest to koszt wymuszenia zjawiska kapilarnego w przerobinej stalówce (dogięcie do spływaka).

Pewnie można to było zrobić lepiej, ale myślę, że efekt jest conajmniej zadowalacjąacy.

FotoStory (zdjęcia z komórki. Sorry):

img20120420114245.jpg

img20120420114337.jpg

img20120420114441.jpg

img20120420114656.jpg

img20120420114903.jpg

img20120420115252.jpg

img20120420125834.jpg

skanowanie0001ev.jpg

No to idę się opiekować siostrzeńcem ;)

Edytowano przez ArielN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Aleksandro :) Choć w porównaniu do innych, do kaligrafii mi daleko. Ale mogę zapewnić, że przy odrobinie wysiłku (w zasadzie to nawet nie wysiłku, a świadomoego pisania) pismo baaardzo może się poprawić - wystarczyłoby zobaczyć moje notatki z liceum i obecne (studia) ;)

Podszlifowałem stalówkę - pisze chyba bardziej gładko niż w pierwotnej wersji tego Vectora :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Tańsze pióro też kiedyś przerabiałem i wyszło spoko, choć nie tak jak Vector (po dopieszczeniu chodzi jak masełko) :D

Gdy będziesz już miał jakiś egzemplarz do eksperymentów, przyjrzyj się dokładnie budowie spływaka i stalówki (szczególnie w jakim stopniu jest zaokrąglona w poprzek linii środka) i dopiero zacznij pracę. No i koniecznie zastanów się jak grubą linię chcesz uzyskać, bo jeśli zeszlifujesz stalówkę za daleko, trudno jest wyprowadzić ją na powrót do cienkiej linii (choć w pewnym stopniu się da) ;)

hm... w sumie może bym nagrał filmik na jakimś tańszym piórze, jeśli byłoby zapotrzebowanie :ph34r:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...