Skocz do zawartości

Pióro na start, czym się kierować?


Polecane posty

Temat piór bardzo mnie wkręcił... :D jako że kiedyś pisałem Pelikanem i ten czas wspominam bardzo miło, toteż chciałbym do pisania piórem wrócić.

Trochę na tym forum brakuje mi krótkiego kompendium wiedzy dla początkujących, z wyjaśnieniem następujących kwestii:

- jaki dobrać dla siebie rozmiar stalówki?

- jaka wielkość - grubość, długość, waga?

- na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiem, że na takie pytanie zapewne padnie odpowiedź - idź i pomacaj, dopasuj do siebie, oczywiście zdaję sobie sprawę, że to najlepsze rozwiązanie,

niestety nie zawsze możliwe. Odnośnie moich preferencji mam kilka pytań:

- jaki rozmiar stalówki na początek?

- szukam czegoś co ma powiązania z naturą - drewniane korpusy, roślinne/zwierzęce motywy na korpusach

Piórem na razie pisać zbyt wiele nie będę, nie będą to niezliczone strony dzień w dzień. Budżet... hmmm... powiedzmy do 400zł.

Edytowano przez MarioSan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestie są jasne jak słońce:

- rozmiar stalówki: zależy od Ciebie :-) Niektórzy są fanami EF czyli super cienkich linii, z drugiej strony BB czyli super grube. Do tego poboczne ścieżki czyli stalówki dla leworęcznych, stub czy italiki. Można uderzać w średnią czyli M (medium), najbardziej uniwersalne

- wielkość: zależy od Ciebie. Tu znów indywidualne preferencje, niektórzy lubią grube i ciężkie, inni lekkie, są pióra w wersji mini, w wersji jumbo i milion innych pośrodku.

- na co zwracać uwagę? Kupować oczami :-) W dużym przybliżeniu są pióra naj-naj-naj-tańsze, które piszą po prostu źle, potem jest mnóóóóstwo piór w cenie 10-200zł piszących dobrze/świetnie/nieźle/super, a potem jeszcze droższe, ale tam jakość pisania w ocenie właściciela zależy proporcjonalnie od ceny jaką dał za pióro :-)

 

Zasadniczo z piórem jak z kobietą - brunetki, blondynki, wysokie, niskie, szczupłe, wesołe, dobre w łóżku, dobre w kuchni, dobre na starość, dobre na młodość i tak dalej. Nie ma jednego najlepszego modelu, w każdym wkurza Cię co innego ;-)

 

Tutaj znajdziesz tylko podpowiedzi, nikt tak jak Ty nie trafi w swoje gusta. I dostaniesz pewnie ze 20 modeli do wyboru które komuś się kiedyś spodobały. Ciężka sprawa. A jeszcze ciężej trafić od razu w to jedyne. Najlepiej kupić kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt/(boję się nawet o tym myśleć) i wybrać najbardziej gustom odpowiadające. Gdyby było inaczej to każdy jeździłby tym samym modelem samochodu i miał taką samą pracę i mieszkał w takim samym domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hladko gada. Ot mądrego to i dobrze posłuchać.

Ciekawa myśl - z piórem jak z kobietą; zastanawiam się czy w drugą stronę też tak działa? Z piórem to jak z mężczyzną? Ale o tym tylko Panie będą mogły coś wiedzieć.

Dwoma rękoma, obiema kończynami dolnymi, podpisuję się pod tym, że osobiście dobierzesz coś, co Tobie odpowiada. Na jednym piórze się nie skończy. To świat pragnień, ich poznawania, poszukiwań, spełniania i ponownych pragnień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat piór bardzo mnie wkręcił... :D jako że kiedyś pisałem Pelikanem i ten czas wspominam bardzo miło, toteż chciałbym do pisania piórem wrócić.

Trochę na tym forum brakuje mi krótkiego kompendium wiedzy dla początkujących, z wyjaśnieniem następujących kwestii:

- jaki dobrać dla siebie rozmiar stalówki?

- jaka wielkość - grubość, długość, waga?

- na co zwracać uwagę przy zakupie?

Wiem, że na takie pytanie zapewne padnie odpowiedź - idź i pomacaj, dopasuj do siebie, oczywiście zdaję sobie sprawę, że to najlepsze rozwiązanie,

niestety nie zawsze możliwe. Odnośnie moich preferencji mam kilka pytań:

- jaki rozmiar stalówki na początek?

- szukam czegoś co ma powiązania z naturą - drewniane korpusy, roślinne/zwierzęce motywy na korpusach

Piórem na razie pisać zbyt wiele nie będę, nie będą to niezliczone strony dzień w dzień. Budżet... hmmm... powiedzmy do 400zł.

 

Witaj na PWF Mario!

 

Zadałeś bardzo trafne pytania o podstawowe problemy związane z zakupem pióra. Zmechu sporo już napisał, ale dodam jeszcze od siebie kilka spostrzeżeń.

 

1. Wybór rozmiaru stalówki - jaki rozmiar na początek? Najlepiej będzie, jeśli odpowiesz sobie na pytanie do czego masz zamiar używać pióra. Drobne pismo, a może szybkie notatki na marginesie? Musi być cienka linia - EF lub F. Pismo większe, dłuższe wysychanie atramentu to nie problem? M lub B.

2. Z naturą? Faber-Castell uwielbia produkować pióra z drewnianymi elementami (np. korpusy).

 

Powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...