Skocz do zawartości

Mechanizm caplessa.


egzo18

Polecane posty

Wiam.

Ok kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem żółtego pilota capless z 18 karatową stalówką f.

Wszysko z nim ok. Świetne pióro, ale nasuwa mi się pewnie pytanie.

Mechanizm otwierwnia klapki.

No właśnie, podczas momentu otwarcia klapki następuje sytuacja gdzie ziarno beztrosko skrobie po klapce.... Czyli co? Klapka jest otwierana stalówką?

Czy tak ma być? Czy to nie doprowadzi do przetarcia ziarna po pewnym czasie?

Powiem szczerze, że trochę mi to daje do myślenia na temat tego pióra...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiam.

Ok kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem żółtego pilota capless z 18 karatową stalówką f.

Wszysko z nim ok. Świetne pióro, ale nasuwa mi się pewnie pytanie.

Mechanizm otwierwnia klapki.

No właśnie, podczas momentu otwarcia klapki następuje sytuacja gdzie ziarno beztrosko skrobie po klapce.... Czyli co? Klapka jest otwierana stalówką?

Czy tak ma być? Czy to nie doprowadzi do przetarcia ziarna po pewnym czasie?

Powiem szczerze, że trochę mi to daje do myślenia na temat tego pióra...

 

To nie tak działa, klapka jest otwierana przez spodnią stronę spływaka. Nie wiem z jakiego jest materiału zrobiona, ale moje obydwa Caplessy są w uzytku od 1983, a więc jakieś 33 lata i się nie wytarły. Pióra są regularnie napełniane i raz na rok-dwa czyszczone. Czyszczenie to przepłukanie pióra, wyjęcie sprężynki i usunięcie resztek atramentu. W jednym z piór działa wciąż oryginalny konwerter CON-20 (ma niec inny kształt blasznej osłony, w drugim ostatnio wymieniłem CON-20 na CON-40 bo sak się zniekształcił (tak jakby spuchł). Atrament od nowości Parher Quink czarny i Royal Blue.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No powiem, że lejesz miód na moje serce tym co napisałeś.

A jak wyjąć sprężyne?

Tylko,że dalej mnie coś pika.... To widać jak ziarno leci po klapce.

U ciebie też tak jest? S tego co wyczytałem na zagranicznych forach, to współczesne tak mają.

Coś się tutaj nie zgadza:

1. "Klapka" jest zawieszona na zawiasie, na swojej dolnej krawędzi, więc stalówka nie ma znią w ogóle kontaktu fizycznego

2. Więc jeżeli Twoje pióra nie ma jakiegoś problemu fizycznego to to co slszysz to ruch mechanizmu klapki i ewentualnie cos związane z częściami ruchomymi np. sprężynka.

3. Na świecie jest kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy tych piór, i nie widziałem ani nie słyszałem o problemie z ocieraniem stalówki o mechanizm.

 

Z drugiej strony jest to mechanizm wrażliwy na czystość, w jednym z moich Caplessów malęńki paproch z zaschniętego atramentu powodował nieszczelność i za tym zasychanie atramentu na stalówce. Po usunięciu wszystko wróciło do perfekcji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodźi mi o moment, gdzie stalówkę już widać

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DZYE5lOtdMgw&ved=0ahUKEwjP8eqjiNDQAhWNZpoKHWGTA5cQo7QBCB0wAA&usg=AFQjCNFy4fvO3LvtFGt8Ne86dga2ZqhKiQ&sig2=Etn7pxagY_CVd9ceg2Znjg

Na tym filmiku widać o co mi chodzi, moment przesunięcia ziarna po klapce.

A jak wyglada sprawa wyjścia sprężyny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodźi mi o moment, gdzie stalówkę już widać

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DZYE5lOtdMgw&ved=0ahUKEwjP8eqjiNDQAhWNZpoKHWGTA5cQo7QBCB0wAA&usg=AFQjCNFy4fvO3LvtFGt8Ne86dga2ZqhKiQ&sig2=Etn7pxagY_CVd9ceg2Znjg

Na tym filmiku widać o co mi chodzi, moment przesunięcia ziarna po klapce.

A jak wyglada sprawa wyjścia sprężyny?

Nie, nie widać bo kanał w którym się stalówka porusza jest tak uformowany by tego właśnie nie było. Dow yjmowania spężynki trzeba sobie zrobić narzędżie ze sztywnego drutu o grobości ok. 0,5 milimetra z wygięciem na końcu tworzącym mały haczyk (pod kątem prostym). Nadaje się do tego średniej wielkości spinacz po uprzednim rozprostowaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...