Skocz do zawartości

Polski atrament - Super INK niebieski


Topaz

Polecane posty

Przedstawiam recenzję kolejnego polskiego atramentu zabytkowego, bo wyprodukowanego prawdopodobnie pod sam koniec XX wieku (prawdopodobnie rozlanego na zlecenie) przez Firmę TOP-2000 (znaną też z innych materiałów biurowych).

0a247bb4482a68f7med.jpg

Sygnowany jest jako Super INK niebieski. Wyprodukowany, po uzyskaniu atestu Państwowego Zakładu Higieny HŻ/02508/97. Norma, wzornictwo, opakowanie i zapach (bardzo zbliżony do chińskich atramentów HERO) sugerują właśnie produkcję z końca lat 90-tych XX wieku.

92ce3d57293be50dmed.jpg

Napis na opakowaniu sugeruje jeszcze, że jest to atrament, cytuję "o połyskującym kolorze, wolny od osadu, płynnie piszący, nie powoduje korozji końcówki pióra". Cieszy mnie zwłaszcza to ostatnie zapewnienie producenta, bo zalałem nim dwa pióra i z "korozji końcówki" bardzo byłbym niezadowolony.

59c1bfa7e6c68665med.jpg

Pojemność nominalna na opakowaniu to... (kuriozalne) 29,5 ml, ale do dzisiaj została z atramentu połowa (mimo praktycznego zamknięcia z zakrętką z piankową uszczelką). Sądzę, że znacznie odparował (kupowałem, jak deklarował sprzedawca na portalu aukcyjnym jako "nowy", "pełna butelka"). Cena na poziomie 3 zł.

Atrament jest w szklanej, ciekawej wzorniczo butelce koloru zielonego z niebieską twardą plastikową nakrętką, z wytłoczoną literą "Y" (dlaczego "y"?, może super ynk?), całość zamknięta w kartoniku. Po otworzeniu na dnie nie stwierdziłem zawiesiny czy osadu, tylko jak zaznaczyłem znaczny ubytek objętości.

Atrament testowałem w piórze Wearever z lat 40 (bo z naniesionym na korpus grawerem z 1948 roku) z mokrą stalówką M i piórze Monteverde Invincia ze stalówką F.

Przepływ ma prawidłowy, szybki, nie urywa się, nie strzępi, nie zasycha po minucie, startuje ze stalówek od razu.

Kolor początkowo na papierze niebiesko-czarny wpadający w lekki szary, w kropli intensywny, ale podczas wysychania atrament szybko traci granatowy odcień i praktycznie szarzeje. Ostatecznie kolor na papierze określiłbym jako szary z nutą granatu, na pewno nie jest niebieski. Kropla granatu w kałamarzu szarości. Atrament z lekkim cieniowaniem, szybko wysycha. Wbrew deklaracji bez połysku, po wyschnięciu jest matowy.

W teście pisania wygląda tak:

32c2bde25dfdb8e1med.jpg

(proszę nie regulować monitorów, tak... jest szary)

W mojej opinii atrament jest nadal użyteczny i po ponad 20 latach nadal ciekawy. Kolor specyficzny i trudny do jednoznacznego określenia- w butelce granatowo-czarny na papierze szaro-granatowy, pastelowy, mało wysycony, matowy.

Może właśnie przez tą pastelowość ciekawy. Polecam zakup, jeżeli gdzieś znajdziecie, dla sentymentu i eksperymentu jednocześnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...