Skocz do zawartości

Osmia 228 - ołówek mechaniczny.


Polecane posty

Producent – Osmia

Model – Osmia 228 – ołówek mechaniczny.

Lata produkcji – lata 40-te i 50-te XX wieku.

Ołówek to jedno z moich podstawowych narzędzi, a ponieważ zbieram sobie piórka firmy Osmia, naturalną rzeczą był zakup ołówka tej firmy. Zakupu dokonałem na międzynarodowej platformie aukcyjnej. Zapłaciłem przez PayPal i za tydzień nasza miła Pani listonoszka przyniosła mi paczkę z ołóweczkiem do domu. Gdy rozpakowałem paczkę zobaczyłem swój ołóweczek na żywo. Pomyślałem sobie, że to straszne maleństwo. Ale jak wziąłem go do ręki, to poczułem, że coś jednak trzymam. Przy długości 115 mm waży ponad 15 gramów. Rotring Tikky z paczką grafitów w sobie waży około 10 gramów, a więc Osmia jest o 1/3 cięższa.

Numerek 228 oznacza, że ołówek przeznaczony jest generalnie do kompletowania z piórami serii 222, 223, 224. Prawdę mówiąc górna część ołówka jest proporcjonalnie pomniejszoną kopią skuwki modelu pióra Osmia 223. Ołówek kupiłem w bardzo dobrym stanie. Wszystkie imprinty są wyraźne, jakby zrobione wczoraj a nie 60 ponad lat temu. Zauważyłem też pewną ciekawostkę. Zarówno ołówek jak i pióro były sprzedane przez duńskiego przedstawiciela handlowego firmy Osmia, gdyż posiadają dodatkowe oznaczenie składające się z trzech literek RWA na korpusie. Tak fabrycznie oznaczano wyroby przeznaczone do dystrybucji przez tego przedstawiciela.

Ołówek jest na grafity o średnicy 1,18 mm, które można kupić na eBay. Dostępne w handlu grafity 1,00 mm są niestety zbyt cienkie. Pokręcając stożkową końcówkę ołówka wysuwamy grafit. Kręcąc odwrotnie, chowamy grafit w ołówku.

4a34f91173533898.jpg

3d53136a9a5c4b0d.jpg

3cb12a4425de3289.jpg

9b306ddaaf792128.jpg

To jest komplet : pióro Osmia 223 i ołówek Osmia 228.

0a6f5b23df88080e.jpg

99f7f1daff63bfbf.jpg

07cab2e24d07593f.jpg

Oznaczenia wyrobów dla duńskiego przedstawiciela handlowego Osmii.

c2cc6c08a7a3a68a.jpg

Reasumując mogę powiedzieć, że taki komplecik nieźle się prezentuje i po cichu sobie marzę o takim kompleciku ale w wersji kolorowej.

I to by było na tyle.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...