Skocz do zawartości

Pióro do szkoły


Leanns

Polecane posty

Witam!

 

Od dłuższego czasu poszukuję pióra do pisania w szkole, gdyż mój Parker IM Premium przestał mnie satysfakcjonować. Moje wymagania to:

 

- mała waga pióra (na tyle by nie męczyła ręki podczas pisania),

- w miarę dobre wykonanie,

- ładne wizualnie (mogą być demonstratory),

- duża pojemność,

- cienko, gładko pisząca stalówka.

 

Najlepiej gdyby było to pióro do 250 zł, nie muszą być koniecznie dostępne z polskich sklepów, jestem otwarty na zagraniczne. 

Piszę głównie na zeszytach z Oxforda, ale dobrze by było gdyby pióro sprawdzało się też na słabszych jakościowo papierach.

 

Dodam tylko, że jestem zainteresowany piórem TWSBI Eco, co o nim sądzicie?

 

 

 

PS. Gdybyście mogli do pióra które proponujecie polecić jakiś dobry czarny atrament (w miarę tani) to byłbym ogromnie wdzięczny :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWSBI ECO to świetny wybór. Sprawdzi się w 100%.

Zastanawia mnie czy lepiej jest wziąć EF czy F? Bo zależy mi na cienkiej kresce, ale nie chcę by pióro drapało papier. Jak jest z przepływem w EF?

 

Pozostaje jeszcze kwestia czarnego tuszu (w miarę taniego) jaki pasowałby do ewentualnej EFki bo zależy mi na jakimś w miarę szybko zasychającym, ale takim który nie będzie zbyt suchy i powodujący drapanie.

Edytowano przez Leanns
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy lepiej jest wziąć EF czy F? Bo zależy mi na cienkiej kresce, ale nie chcę by pióro drapało papier. Jak jest z przepływem w EF?

 

Pozostaje jeszcze kwestia czarnego tuszu atramentu(w miarę taniego) jaki pasowałby do ewentualnej EFki bo zależy mi na jakimś w miarę szybko zasychającym, ale takim który nie będzie zbyt suchy i powodujący drapanie.

Moim zdaniem F-ka w tym piórze jest idealna do pisania w jednej kratce, z EF-ką niestety nie mam żadnego doświadczenia. Z czarnych atramentów, dobrze wspominam Pelikana Edelstein Onyx. Z często polecanych jest też Aurora i J. Herbin.

Edytowano przez Aventador13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tej chwili piórem notatkowym jest Reform 1745 przerobiony na eyedropera (uszkodziłem mechanizm).

Fajne piórko - nie jest strzałem w 10-tkę ale naprawdę dobrze się nim pisze. Musiałem wygładzić tylko stalówkę bo miała tendencję do drapania i teraz jest niezły pisak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • mała waga pióra (na tyle by nie męczyła ręki podczas pisania),
  • w miarę dobre wykonanie,
  • ładne wizualnie (mogą być demonstratory),
  • duża pojemność,
  • cienko, gładko pisząca stalówka.

Zupełnie jakbyś pisał o moim Hero 100 :-) Wiem, to chińszczyzna i mogą być problemy z powtarzalnością.

 

A tak na serio, to całe studia pisałem Pelikanem M200. Wiem, stalowa stalówka to nie taki prestiż jak złoto, ale na litość dzisiejsze atramenty nie są tak korodujące aby załatwić stalówkę nim skończysz edukację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dobre pióro do szkoły to ja odradzam plastikowego. Używam Sheaffera Award i pisze się nim świetnie:

 

http://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-SHEAFFER-Award-stalowy-CT-/1866

 

Jestem leworęczny, używam stalówki M i nie narzekam :) Teraz ci może wymienię wady i zalety pióra:

 

+ ma tłoczek

+ bardzo proste pióro (im prostrze tym lżejsze :D

+ lekki

 

- musisz przywyknąć do stalówki

- czasem potrafi "nie oddać tuszu" tzn. będziesz musiał poprawić kawałek literki bo tusz nie zaczął płynąć.

 

Posiada gumową "okładzinę" na palce. Są osoby które tego nie lubią - preferują metalową, ja lubię gumowa, ponieważ mokre palce nie ześlizgują się i nie "wpadniesz" ma stalówkę. :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że i tak mnie nie posłuchasz, ale wszystkie twoje wymagania spełniałoby pióro Waterman Kultur ze stalówką F. Przeważnie występują w wersji :demonstrator". Ono ma tylko jedną wadę. Kosztuje mniej, niż chcesz wydać. Więc pewnie go nie kupisz... Z tego co piszesz... Tak, z pewnością Ci się nie spodoba. :D

 

Poza tym... Zastanawia mnie jedna rzecz. Sorry za mały offtopik, ale... Ja w tej chwili piszę bardzo dużo. Naprawdę... Używam do tego celu kilku piór chińskich, Hero 616 Jumbo, z trzema ulubionymi atramentami Diamine. Wybrałem te trzy pióra spośród chyba... Trzydziestu, albo i więcej, ponieważ ta marka ma problemy z powtarzalnością. Nie interesowały mnie takie pierdoły, jak przepływ, pojemność (w końcu tankowanie pióra nie jest jakąś katorgą. Dla mnie to coś przyjemnego. Poza tym, nie mów mi, że pojemność wystarczająca na 20 - 30 stron A4, to coś, co Cię nie zadowala), a po prostu to, jak się danym piórem pisze. W tych trzech, stalówka sunie po papierze, jak po maśle, kreska jest soczysta, wyraźna, ale cienka, a po dwóch godzinach pisania nie odczuwam żadnego zmęczenia. I g... mnie obchodzi, czy to jest jakiś Sheafer Prelude, czy inny Pilot. Dla mnie to pióro mogłoby się nazywać jakkolwiek...

 

Po co ja to piszę? Bo Twoje pytanie (z całym szacunkiem) wygląda dokładnie tak samo, jak setki innych pytań, jakie kupić pióro. Najpierw lista wymagań, zwykle nie pasujących do siebie, później lista piór, żeby nie było, że nie zrobiłeś researchu i że modne (znane) marki, nie są Ci znane. Generalnie... Jakby Ci to powiedzieć? Ja nie pytałem nikogo, na żadnym forum, jakie pióro kupić. Bo to jest tak, jakbyś się umówił z dziewczyną twoich marzeń na pierwszą randkę i na jakimś forum pytał, co na tej randce robić. Nie chciałbym być na miejscu tej dziewczyny, bo jeśli w takich sprawach pytasz innych, co robić, to żaden z Ciebie facet. A z piórami... Myślę, że jest podobnie.

 

I nie bierz tego do siebie, ale poważnie. Jeśli naprawdę rajcuje Cię pisanie piórem, jeśli to nie jest tak, że chcesz się tylko na forum pochwalić (niby się radząc) znajomością tematu, albo chcesz zaszpanować (a myślę, że chcesz, bo jeśli komuś zależy na wyglądzie pióra, to nigdy, PRZENIGDY, nie będzie pytał innych, jakie pióro "dobrze wygląda"), to po prostu kup sobie jakiegoś Chińczyka, może Watermana kultur, albo innego taniego "plastika" i próbuj. Ucz się. Eksperymentuj. I nie zadaj więcej pytań, "co Ci się podoba". Bo tego nikt nie wie, oprócz Ciebie.

 

Jak ja bym chciał kupować i wybierać rzeczy, radząc się za każdym razem innych, to pewnie mieszkałbym w jaskini, jeździł najgorszym samochodem na świecie, skończył szkołę, która mnie w ogóle nie obchodzi i pisał na co dzień czterokolorowym długopisem BICa.

 

Serdecznie pozdrawiam :D

Edytowano przez Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z moim przedmówcą ale tylko częściowo.

Wiadomo że nikt za daną osobę nie wybierze ale takie tematy są bardzo przydatne.

Tworząc nowy temat nie robi się tego po to żeby ktoś za nas wybrał albo żeby się pochwalić - bynajmniej mnie się tak wydaję. Tego typu tematy pozwalają częściowo poznać konkretne modele piór oraz doświadczenia z nimi związane. Nie każdy ma możliwość każde pióro zobaczyć na żywo, dotknąć czy spróbować próbki pisma. Ja wiele piór kupiłem tylko na podstawie zdjęć z Ebay i opinii na forum bo nigdy nie miał bym szansy na żywo je zobaczyć. Faktem jest że z kilku jestem bardzo zadowolony (wszystkie Piloty, kilka Platinum i Kaweco Student) a inne to porażki (Kaweco sport i jinhao).

Kolejnym pozytywem jest to że wrzucając temat o określonych parametrach można się dowiedzieć o modelach których w ogóle się nie bierze pod uwagę (ja ostrze sobie zęby na shaffer 300).

Tak więc dostrzegam pozytywy takich tematów i bardzo chętnie tu zaglądam.

Co do poszczególnych firm robiących pióra ja osobiście wolę trochę poczytać i kupić tańszy model Pilota i pięknego Hero gdzie trafienie dobrej stalówki to prawdziwa loteria.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj... Ja wiem, że loteria! Ale trza samemu losować! A tak poważnie... Oczywiście fora są po to, żeby się czegoś dowiedzieć. Kiedyś jednak ich nie było. Ja przez całą średnią szkołę pisałem właśnie Hero 616, bo akurat takie odziedziczyłem po starszym kuzynie. Trafiło mi się akurat dobre. Niestety gdzieś mi zaginęło. Po prawie dwudziestu latach postanowiłem zdobyć takie samo i zdobyłem je. Do szpanowania się nie nadaje. Wygląda dobrze, ale tylko dla mnie. Pisze.... Wspaniale. I to wszystko! Rozumiecie, co próbuję powiedzieć? Zdobywajcie doświadczenie sami. Dopiero później na forum...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kleks, pamiętam taką opowieść mojego polonisty z liceum sprzed dwóch lat. Otóż do pewnej zapadłej wsi sprowadzono kosy, by podnieść wydajność żniw. Jeden z chłopów odwiesił sierp swojego dziada na hak i jął żąć tą nową kosą. Wszyscy inni mieszkańcy patrzyli na niego krzywo, bo jak można tak sprzeniewierzyć się tradycji? Żeby zebrać plon sierpem, każdy kłos należy pochylić się nad nim, chwycić i ściąć z namaszczeniem. Gdzież do sierpa takiej barbarzyńskiej kosie, która ścina od razu wiele kłosów? Chłop tylko idzie i i nawet nie pochyla się, tylko tnie jak opętany. Nasi dziadowie i pradziadowie żęli sierpami, więc i my i nasze wnuki sierpem żąć będziem.

 

Nie odbieraj, proszę, tej opowieści jako ataku na Twoją osobę. Zapewniam, że nie chodziło mi o poniżanie czy wytykanie zaściankowości, etc. Chcę jedynie zwrócić uwagę na fakt, że forum służy również temu, by osoby mniej obeznane w temacie mogły zadawać właśnie takie pytania. Mam wrażenie, że trochę przesadziłeś z tym przypisywaniem intencji piszącym posty, jakoby chcieli się pochwalić wiedzą, pokazać jacy to oni są mocni w temacie. Zanim kupiłem swoje pierwsze pióro spędziłem ponad tydzień przekopując się (jako gość) między innymi przez to forum. Doświadczenie zacząłem zdobywać właśnie na forum i nie żałuję tego. Bo gdyby nie to, skończyłbym pewnie z jakimś Parkerem Vectorem i nabojami (celowo stereotypizuję) po czym stwierdziłbym, że pióra to jednak nie to.

 

Porównanie zakupu pióra do pierwszej randki z dziewczyną, cóż... Dla niektórych, w tym dla uczniów, pióro jest przede wszystkim narzędziem codziennej pracy, więc pytania ogółem nie są złe szczególnie, że nie widzę, by @Leanns pytał innych o zdanie w kwestii wyglądu pióra. Zadał jedynie ogólne pytanie typu "co sądzicie o jakości tego pióra?".

 

Serdecznie pozdrawiam,

Fiamat

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fiamat

Prawda leży niestety po środku. Forum mogło by być uzupełnione przez wiki (FAQ) z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.

Forum nie sprzyja wyszukiwaniu informacji. Nawet jeśli pojawi się pytanie, a pod nim jest dyskusja na kilkaset postów to nie ma gwarancji, że jedynym wnioskiem z tych postów nie będzie “nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie”.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ksm

FAQ jak najbardziej rozwiązałoby problem powtarzających się po wielokroć pytań, lecz nie o to chodziło w moim poście ani, jeśli dobrze zrozumiałem, @kleks pisał też o czymś odrobinę innym. Pisał o indywidualnym zdobywaniu doświadczenia. Nasza wymiana zdań dotyczy raczej kwestii ogólniejszej niż ergonomia forum, o której (braku) napisałeś. Taka już natura forum, że informacje są w niej zaszyte pośród mocno subiektywnych opinii i offtopów (jak choćby i ten). Dlatego, jak sądzę, pytania są powielane. I, przy braku FAQ, jest to dobre. Pozwala na "wyduszenie" ciekawych opinii z jak największej grupy forumowiczów. Ktoś, kto nie wypowiedział się tydzień temu, może wypowiedzieć się za kilka tygodni.

Dla jasności- właśnie o złoty środek mi chodziło. Nie jestem typem "wiedza kolektywna ponad wszystko". Chodzi mi wyłącznie o to, by nie marginalizować wartości wymiany opinii w stawianiu pierwszych kroków w nowej dziedzinie. Każdemu według potrzeb. Sam wolę zdobywać wiedzę na własną rękę, dlatego dopiero niedawno się tutaj zarejestrowałem.

Edytowano przez Fiamat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja, zanim się pojawiłem na tym forum, nie miałem pojęcia, że w ogóle istnieją takie firmy, jak Sheaffer, Lamy, czy Kaweco. Tak! Wiem, że to wstyd, ale się przyznaję. Oczywiście wiedziałem, co to Pelikan, Waterman, Parker i yyy... Montblanc, ale na tym moja wiedza się kończyła. Teraz wiem dużo więcej i owszem, zawdzięczam to forum, czy mówiąc bardziej ogólnie, internetowi. Rzecz jednak w tym (i o to mi głównie chodziło), żeby nie słuchać wyłącznie "Łan Direkszyn", "Dżastina Bibera", czy jakiejś "Dżesi Dżej", tylko dlatego, że większość stacji radiowych puszcza te same utwory na okrągło, co pięć minut. Internet jest bardzo "poręcznym" źródłem informacji, ale niestety spłyca naszą wiedzę. Myślę, że dobrym przykładem jest coś takiego, jak nawigacja samochodowa. Sam jej teraz używam, ale pamiętam, jak mieszkałem kiedyś (przez dwa lata) w Goeteborgu i pracowałem z gościem, który właśnie miał nawigację (co było wtedy nowością), a ja dysponowałem jedynie mapą papierową i to taką wyciętą z książki telefonicznej. Po dwóch, czy trzech miesiącach, poruszałem się po Goeteborgu, jak po moim rodzinnym mieście. Wiedziałem gdzie są skróty, przed którym skrzyżowaniem, jaki pas zająć, żeby nie stać w korku, gdzie są zjazdy na poszczególne dzielnice... Mój kolega pewnego dnia upuścił swoją nawigację na podłogę, potłukła się... Miał gwarancję, więc wysłał, obiecali mu nową, ale przez dwa tygodnie był uziemiony. Nigdzie nie mógł trafić. Bez nawigacji był bezradny, jak żółw przewrócony na plecy...

 

Z piórami, aparatami fotograficznymi, modelami samolotów, znaczkami pocztowymi, narzędziami... Jest podobnie. Internet, forum, może Ci pomóc, ale prawdziwą wiedzę zdobywa się samemu. Aha, byłbym zapomniał... W internecie (na forum) jest oczywiście tak, ze każdy ma inne zdanie. Każdy z doradców przekonuje Cię do swojej opinii. I jak tu wybrać najlepszą i nie zwariować? Hę?

 

Tak czy inaczej, proszę o wybaczenie za offtop, ale nie mogłem się powstrzymać. Jeśli kogoś uraziłem (niechcący), to przepraszam. Grunt, że możemy o tym pogadać. Zdrówko! :D

Edytowano przez Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja, zanim się pojawiłem na tym forum, nie miałem pojęcia, że w ogóle istnieją takie firmy, jak Sheaffer, Lamy, czy Kaweco. Tak! Wiem, że to wstyd, ale się przyznaję. Oczywiście wiedziałem, co to Pelikan, Waterman, Parker i yyy... Montblanc, ale na tym moja wiedza się kończyła.

To dużo wiedziałeś. Ja przez tyle lat myślałem że produkcja piór zajmują się tylko Parker i Waterman, a atrament może być tylko niebieski lub czarny. W dodatku nie wiedziałem nawet ze można kupić go w butelce zamiast nabojów. Co ciekawe, nie trafiłem na to forum z zapytaniem o pióro a...ołówek.

Mało tego, nie zamierzałem tu zostać na dłużej.

Edytowano przez Aventador13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja, zanim się pojawiłem na tym forum, nie miałem pojęcia, że w ogóle istnieją takie firmy, jak Sheaffer, Lamy, czy Kaweco. Tak! Wiem, że to wstyd, ale się przyznaję. Oczywiście wiedziałem, co to Pelikan, Waterman, Parker i yyy... Montblanc, ale na tym moja wiedza się kończyła. Teraz wiem dużo więcej i owszem, zawdzięczam to forum, czy mówiąc bardziej ogólnie, internetowi.

 

 Och, to bardzo podobnie jak ja. Co prawda widziałam w sklepach pióra Sheaffer, ale jeszcze do niedawna myślałam, że to niższa półka, a ta wyższa to wiadomo - Parker i Waterman ;) Nie żebym miała coś do zarzucenia tym piórom - mam przedstawicieli obu tych marek i bardzo je lubię :)

A co do szukania informacji na forum. Wychodzę z założenia, że nikt za mnie "lekcji nie odrobi". Oczywiście można zapytać na forum, co bardziej doświadczeni użytkownicy sądzą o danym piórze (sama tak zresztą zrobiłam), ale ostateczna decyzja należy do mnie i to ja będę pióro uwielbiać albo męczyć się z nim. Aczkolwiek opinia forumowiczów była dla mnie ważna - bo wyrosłam trochę w kulcie wiedzy, na zasadzie - nie wiesz? Pytaj mądrzejszych od siebie :)

 

To dużo wiedziałeś. Ja przez tyle lat myślałem że produkcja piór zajmują się tylko Parker i Waterman, a atrament może być tylko niebieski lub czarny. W dodatku nie wiedziałem nawet ze można kupić go w butelce zamiast nabojów. Co ciekawe, nie trafiłem na to forum z zapytaniem o pióro a...ołówek.

Mało tego, nie zamierzałem tu zostać na dłużej.

Padłam :D Wiem, że na forum są działy dotyczące innych narzędzi piśmienniczych, ale zabrzmiało to wyjątkowo śmiesznie  :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...