Skocz do zawartości

Parker Duofold Maxima.


konis

Polecane posty

Firma – Parker (ten angielski)

Model – Duofold Maxima

Produkcję tego modelu zaczęto w 1958 roku i trwała ona do końca lat 60.

Maxima był największym produkowanym wówczas w Newhaven duofoldem. Był produkowany w czterech wersjach kolorystycznych : zielony, czerwony, niebieski i czarny. Mam dwa pióra tego modelu – w kolorze zielonym i czerwonym.

Angielskie duofoldy z tego okresu to przykład klasycznego, stonowanego designu.

Pióra mają cygarowaty kształt i są jednolicie ubarwione. Jedyne zdobnictwo, to szeroki ring przy zakończeniu skuwki ozdobiony wzorkiem zwanym „chevron”. Na ringu pozostawiono ¼ obwodu bez wzorku, zapewne w celu umożliwienia wykonania indywidualnego oznakowania pióra, oraz parkerowski klips w kształcie strzały.

Klips przechodzi w ring będący zakończeniem skuwki. Sam top to stożkowy klejnot w kolorze takim samym jak pióro. Skuwka ma dwa otworki odpowietrzające.

d8276fd199ff0fbf.jpg

fbb8c425190801a3.jpg

565043b9dda46313.jpg

2633e3d794dd24b1.jpg

Na korpusie czerwonego pióra w trzech wierszach wyryto napis :

PARKER

MAXIMA DUOFOLD

MADE IN ENGLAND

140054bdf37dfef4.jpg

Na korpusie zielonego pióra w dwóch wierszach wyryto napis :

PARKER MAXIMA

MADE IN ENGLAND

8692b5bf9631125c.jpg

O tym, czy pióro jest dobre i niezawodne w ogromnym stopniu decydują właściwości stalówki. Parker Duofold Maxima wyposażony został w wielką, złotą 14 karatową stalówkę. Stalówkę przyozdobiono rysunkiem strzały i dodano w czterech wierszach napisy : 14 K, PARKER, ENGLAND, 50. Gdzie 50 oznacza wielkość stalówki. Numer ten był uzależniony od wielkości pióra. Przypomnę za kolegą Adamonem przypisanie numeru stalówki do modelu angielskich duofoldów. Stalówkę nr 4 posiadały duofoldy Lady, co i tak nie było widać, bo w tym modelu stalówka była schowana. Stalówki z nr 5 montowano w Slimfoldach. Nr 10 w Juniorach. Nr 15 w Demi. Nr 25 w normalnych Duofoldach. Nr 35 w Seniorach. Nr 50 zarezerwowano dla Maximy.

Modele Demi i normalne Duofoldy mogły mieć też stalówki oznaczone literką N. Te oznaczone cyferkami były montowane w późniejszym okresie produkcji. Oto pełna rodzina stalówek angielskich duofoldów z tego okresu. Od lewej : Lady, Slimfold, Junior, Demi, Duofold, Senior. Maxima. Jak widać stalówki Duofolda i Demi, choć oznaczone są jednakową literką N (od miejsca produkcji Newhaven), to jednak różnią się wielkością.

668673d17a77a8fe.jpg

Stalówka oznaczona nr 50 ma nie tylko znakomite właściwości pisarskie, ale co tu dużo gadać, jest po prostu bardzo ładna.

c568d2dafe8f158a.jpg

b79544ed81e61ab5.jpg

System napełniania – aerometric. Wydajny i bezpieczny. Zbiorniczek na atrament wykonany jest z przezroczystego tworzywa, wzmocnionego wewnątrz profilowanymi podłużnie żeberkami. Dodatkowo otoczony stalową tulejką. Pomysłowe rozwiązanie. Na tulejce rozczulająca instrukcja obsługi :

„To fill, press ribbed bar at least 5 times”. Na tulejce wyryto również ozdobnie nazwę producenta PARKER i już normalnie „The Parker Pen Co. LTD. London, England”.

798c35d8648fe681.jpg

d1c267b187785913.jpg

Czas na próbkę pisma.

ec31ce99eeebaa4a.jpg

Angielskie Parkery Duofoldy, a zwłaszcza modele Maxima, to eleganckie, w pełni użytkowe pióra. Dobre na każdą okazję. Do zwykłej roboty, jak również do uroczystego podpisania umowy. Ich piękno i elegancja są ponadczasowe.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne pióra. Przyznam szczerze ze nie robiły na mnie większego wrażenia dopóki "pół przypadkiem" nie kupiłem Slimfolda na allegro. Ale jak już usiadłem do biurka żeby je porządnie obejrzeć, to urzekła mnie klasyczna linia tego pióra. Stalówka wersji Maxima jest faktycznie najładniejsza.

Aha, i dzięki za zwrócenie uwagi na przerwę w zdobieniu na skuwce. Dopiero teraz na to zwróciłem uwagę ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...