Jump to content

Czy tankować atrament tego samego producenta co pióro?


Mikus1987

Recommended Posts

Witam, 

 

kiedyś zetknąłem się na forach z tezą,  że zawsze najlepiej będzie pasował pod kątem przepływu, zalepiania, zasychania itd atrament tego samego producenta co pióro. I chciałem was zapytać, czy faktycznie tak jest? 

Jakoś tego słuchałem i parkera tankuję blue-black parkera, pelikana m400 tankuję 4001 blue, i Edelstein tanzanite... no ale czy jakoś to zaszkodzi, jeśli np do parkera znajdę super odcień watermana?? albo właśnie pelikana?? 

 

piszę piórem dopiero od 10 lat więc doświadczenie mam nikłe, może wy coś więcej podpowiecie:) 

Link to comment
Share on other sites

Czasami to prawda, ale to nie jest reguła. Lać różne i patrzeć jak pióro pisze. Z jednym atramentem super, z innym przeciwnie. Na pewno -nie zaszkodzi. Zwłaszcza jeżeli mówimy o atramentach zwykłych, nie jakichś gallusowych czy jeszcze innych światło i wodoodpornych.

Link to comment
Share on other sites

Trudno mi sobie wyobrazić w jaki sposób przeznaczony do stosowania w piórach wiecznych atrament dowolnego producenta mógłby w jakiś sposób zaszkodzić pióru. Z pewnością forma Pelikan wolałaby, abyś pozostał wierny jej produktom, jednak mój pelikan bez żadnych problemów "przeżył" użytkowanie z atramentami Diamine, Watermana czy J. Herbin (i na odwrót: innym piórom oczywiście nic się złego nie stało od atramentu Pelikana).

Link to comment
Share on other sites

Na pewno nie lać żadnych wynalazków ze świecuszkami czy innymi drobinkami. Nad archiwalnymi też bym się z 1 raz zastanowił. Reszta- jak podchodzi. Gdy widać tendencje do zasychania, to trzeba częściej płukać (bo i tak trzeba).

Co do znanych obecnie niezgodności, to Noodlersy przyspieszają degenerację lateksowych zbiorniczków.

Link to comment
Share on other sites

Nawet jeżeli jest jakaś zależność (szczerze wątpię, tylko marketingowa), to może też przecież zachodzić w drugą stronę - że znajdzie się atrament, który działa lepiej z danym piórem, niż atrament polecany przez producenta.

Przecież istnieją różnice między tymi samymi modelami, a do tego dochodzą też preferencje użytkownika.

Link to comment
Share on other sites

Teza mówiąca, żeby do pióra danego producenta należy stosować atramenty tylko tego samego producenta, to mit. Współcześnie firmy raczej nie sięgają po takie sformułowania. Częściej można spotkać w instrukcjach (o ile w ogóle są dołączone) wywód w stylu: sięgnij po nasze atramenty, bo tylko dzięki nim będziesz miał pewność, że pióro będzie pisało najlepiej.

Link to comment
Share on other sites

Na konwerterach i w instrukcjach Montblanc jest zapis - use Montblanc ink only :) W Pelikanie w warunkach gwarancji również znalazłem zapis, żeby używać atramentu Pelikana, w przeciwnym wypadku ewentualna reklamacja może nie zostać uwzględniona. Firmy produkujące pióra z oczywistych względów będą zalecały własne atramenty. Moim zdaniem warto poeksperymentować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...