Jump to content

Czyszczenie Watermana Charleston (?)


Recommended Posts

Witam serdecznie. U dziewczyny w biurku znalazłem pióro, które pokazane jest na załączonych zdjęciach. Zidentyfikowałem go jako Waterman Charleston. Nie wiem co dokładnie z nim się stało, ale widać że zostało zalane wskutek pęknięcia tłoczka, który stawiał spory opór zanim udało mi się go wyciągnąć. Niestety nikt go porządnie nie wyczyścił, a gdy zobaczyłem go w takim stanie to za punkt honoru obrałem sobie doprowadzenie go do stanu używalności. Ktoś doradzi w jaki sposób czyścić w/w piórko? Standardowo płukać ciepłą wodą? A co z wewnętrzną stroną sekcji (miejscem osadzenia naboju)? Próbować jakimś alkoholem/detergentem? Z góry dziękuję za wszelaką pomoc! Pozdrawiam.

post-3891-0-78983200-1473961869_thumb.jpg

post-3891-0-80996000-1473961887_thumb.jpg

post-3891-0-33602100-1473961902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie, warto popłukać sekcję pod bieżącą, ciepłą wodą, można ją też zostawić na noc z detergentem. Ja bym pewnie wyciągnął stalówkę ze spływakiem i osobno je oczyścił, ale jeśli nie czujesz się na siłach, to lepiej nie próbować.

 

A korpus, skuwkę etc można by wypolerować pastą lekkościerną do lakierów samochodowych (np. Tempo, K2, Sonax), oczywiście wcześniej wypróbowując w mniej widocznym miejscu, czy nic się nie rysuje, nie uszkadza (nie powinno, to solidna laka). Zanim zastosujesz pastę, wymyj dokładnie te elementy, polecam użyć szamponu do włosów (fajnie odtłuszcza).

 

Nakładanie pasty i polerowanie powinno się robić miękką, bawełnianą szmatką (ja mam taką spraną ileś razy koszulkę). Ten zabieg można powtórzyć kilka razy. A! Po nałożeniu pasty nie czekaj dłużej niż 5-10 sekund, bo kiedy zaschnie mocno, to zwiększają się właściwości ścierne i pojawia się ryzyko porysowania. 

 

A swoją drogą fajne rzeczy ma Twoja dziewczyna w szufladzie! Też bym takiego chciał znaleźć :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...