Skocz do zawartości

Znów pomoc w wyborze. Dość lekkie pióro.


Polecane posty

Witam,

 

Wiem, że na forum jest masa tematów "do 100zł", ale żaden z nich w pełni nie pomógł mi zdecydować się, co do pióra. Do tej pory miałam w rękach tylko typowo szkolne, tanie, plastikowe pióra, chciałabym pójść o krok dalej :) Raz, czy dwa zdarzyło mi się coś maznąć pożyczonym, niby porządniejszym, ale wydawały mi się strasznie ciężkie, więc bałam się inwestować nawet tej niby niewielkiej stówki.

 

Zależy mi na tym, żeby pióro było dość trwałe, ale nie ciężkie, bo strasznie mocno ściskam wszelkie pisaki i wiecznie męczę się z irytującą gulką/odciskiem. Wydaje mi się, że bardziej lubię grubą kreskę, więc celowałam w rozmiar M, ale piszę w jednej kratce, więc nie wiem, czy nie lepiej pomyśleć nad Fką. Nie będzie to sprzęt tylko do podpisu, zrobienia notatki, listy zakupów, a dość intensywnych notatek w szkole. Wygląd to sprawa drugorzędna.

 

Zastanawiam się nad:

*Pilot MR, choć mam wrażenie, że to trochę szajsowaty pilot dla biedniejszych, który nie jest wart swojej ceny, ale ma markę. Sama nie wiem, czy bardzo mi się nie podoba, czy właśnie ten krokodylek mnie trochę ujął (cena to sprawa, która strasznie mnie gryzie, bo nigdy nie wydałam nawet tych 30, czy 40zł na artykuł piśmienniczy, więc proszę mi wybaczyć to jęczenie :))

*Waterman GRADUATE chromowe CT- zwróciłam uwagę na uchwyt, który wydaje się być wygodniejszy niż w pilocie

*Faber castell loom piano- chyba mój faworyt, podoba mi się, że nadają się do niego uniwersalne naboje, bo jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla takiego lenia, jak ja. Czy różnica pomiędzy piano, a metallic, to rzeczywiście tylko ten mat lub połysk? Bardziej podoba mi się wersja matowa, ale recenzja pokazuje, że to tańsze piano pozwala nawet na pisanie ze stalówką odwróconą o 180 stopni, a do tego F nie jest aż takie cieniutkie.

*PARKER URBAN- o nim wiem tylko tyle, że na Allegro można kupić za niecałe 90zł

 

Miałam iść w kierunku czegoś poważniejszego, ale tańsze egzemplarze też wpadły mi w oko:

*Platinum Preppy- rozsądna cena, a podobno dobrze zrobione, jednak nie wiem, czy nie ma problemów ze znalezieniem wkładów? Słyszałam, że można napełniać wkład strzykawką, ale w końcu chyba wymienić go będzie trzeba? Strasznie mnie kusi, choć nie mam pojęcia dlaczego. Mam ochotę wziąć do pary z Piano, ale pomalutku :)

*Pilot Plumix- od jakiegoś czasu męczy mnie chęć zabawy w kaligrafa, jednak nie można mieć wszystkiego w jednym, nie wiem, czy będzie się sprawdzał do dłuższych notatek, które trzeba robić szybko na zajęciach. Z racji tego, że planuję też kupić sobie kilka stalówek po parę groszy typowo do kaligrafii, to nie wiem, czy jest sens takiego kombinowania.

 

 

Czy zamawiał ktoś z was jakieś perełki z Ali? Dostępne tam piloty i parkery to to samo, co dostanie się na polskim Allegro, czy podróbki podróbek? Niby oryginalne logo jest... Przejrzałam i tych wielkich marek chyba bałabym się zamawiać, ale spodobał mi się Jinhao 156 i Checker Walker, jednak nie wiem, czy warto się na coś takiego porywać.

 

Wiem, że te pytania są już uciążliwe, ale potrzebuję jakiegoś potwierdzenia mojego toku myślenia i wsparcia w tak poważnym zakupie :) Może drogą eliminacji jakoś uda mi się podjąć decyzję.

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Aerogirl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Faber castell loom piano- chyba mój faworyt, podoba mi się, że nadają się do niego uniwersalne naboje, bo jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla takiego lenia, jak ja. Czy różnica pomiędzy piano, a metallic, to rzeczywiście tylko ten mat lub połysk? Bardziej podoba mi się wersja matowa, ale recenzja pokazuje, że to tańsze piano pozwala nawet na pisanie ze stalówką odwróconą o 180 stopni, a do tego F nie jest aż takie cieniutkie.

Do Watermana Graduate i Pilota MR też pasują uniwersalne naboje. Tak, Piano to wersja chromowana na połysk, a metalic to mat.

Stalówka to loteria. Możesz kupić tańsze i droższe piano i to droższe będzie pisać odwrócone,a tańsze nie, a stalówka FC jest dość cienka jak na europejską.

Z tych co wymieniłaś, ja wziąłbym Graduate; ma chyba najlepszy stosunek ceny do jakości.

 

Możesz się też zastanowić nad Lamy Safari lub Kaweco Classic Sport.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Classic Sport odrzuciłam od razu, wydaje mi się zbyt delikatnie wykonane i już mam wrażenie, że pęka mi w torbie. O Lamy myślałam, ale z najróżniejszych recenzji wychodzi na to, że nie ma jakichś mega lepszych stalówek od innych, które wymieniłam, więc wydaje mi się, że tylko jego waga tutaj jest na plus, przy cenie za jaką można kupić coś metalowego (na moją logikę- wytrzymalszego). Parker Vector jest też w wersji plastikowej, trochę taniej niż Lamy, tu już się zastanawiam. Może jeszcze jakiś inny Parker? Widzę, że ceny nie są takie tragiczne, tylko jak to się ma do jakości? Parker Reflex kusi mnie tym ogumowaniem.

 

A piloty MR są plastikowe, czy metalowe?

 

Dziękuję za opinię! Wychodzi na to, że jeśli więcej osób będzie miało podobne zdanie, co ty, to nawet nie będę musiała przekraczać magicznej stówki.

Edytowano przez Aerogirl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaweco Classic Sport odrzuciłam od razu, wydaje mi się zbyt delikatnie wykonane i już mam wrażenie, że pęka mi w torbie. O Lamy myślałam, ale z najróżniejszych recenzji wychodzi na to, że nie ma jakichś mega lepszych stalówek od innych, które wymieniłam, więc wydaje mi się, że tylko jego waga tutaj jest na plus, przy cenie za jaką można kupić coś metalowego (na moją logikę- wytrzymalszego). Parker Vector jest też w wersji plastikowej, trochę taniej niż Lamy, tu już się zastanawiam. Może jeszcze jakiś inny Parker? Widzę, że ceny nie są takie tragiczne, tylko jak to się ma do jakości? Parker Reflex kusi mnie tym ogumowaniem.

 

A piloty MR są plastikowe, czy metalowe?

 

Dziękuję za opinię! Wychodzi na to, że jeśli więcej osób będzie miało podobne zdanie, co ty, to nawet nie będę musiała przekraczać magicznej stówki.

Metalowe są MRki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Aerogirl!

 

Nie zastanawiałaś się nad pójściem w zupełnie inną stronę - pióra chińskie? Całkiem niezłe jakościowo produkty można kupić w cenie raptem kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkunastu złotych. Zajrzyj do działu "Pióra tanie niesłychanie".

 

Jeżeli jesteś pewna, że pióro ma być super jakości za rozsądną cenę, to Pilot MR (jest metalowy, a nie plastikowy) będzie strzałem w dziesiątkę. W Europie jest sprzedawany tylko ze stalówką M, która pisze jak F. Jeśli wolisz szerszą linię, to łap Lamy Safari. Safari mają uchwyt wymuszający takie ułożenie palców, że problem "gulki/odcisku" robi pa, pa!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, hej, raz jeszcze!

 

Chińskimi od zawsze się bawiłam i kończyło się atramentem wszędzie, skrobaniem stalówki i chęcią rzucenia wszystkiego w kąt. A zabiegana jestem trochę, więc zanim wezmę się później za szukanie czegoś lepszego... To zapomnę czego w ogóle szukam.

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/7230-crocodile-215/ w recenzji krokodylka zobaczyłam też piękną grubaśną kreskę Lamy Logo (w kalendarzu), ale chyba odpada do wypracowań i innych takich, bo wszystko mi się pozlewa, a do tego wygląda na ciężki.

 

Co sądzicie o Parker Reflex? Lepszy jakościowo, gorszy od MR? Zawsze mi się marzył Parker, nawet kiedyś jak byłam mała i dorwałam pudełko po jednym z ich piór, to wsadziłam w nie sobie mój ulubiony długopis i dumnie go wyciągałam z paczuszki przed każdym pisaniem... :D

Ach, chciała bym pomacać dla porównania.

 

Dobrze wiedzieć, dzięki refal! Jeśli będę kupować, to pewnie ze starego, dobrego Allegro.

Edytowano przez Aerogirl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać o swoich doświadczeniach: zarówno mój Pilot MR jak i Faber-Castell Loom to porządne pióra z dobrymi stalówkami. Obie oznaczone literą M, ale Pilot to tak naprawdę najcieniej piszące pióro z tych, które mam, z kolei F-C to pióro, którym pisze mi się wyjątkowo przyjemnie, lekko szumi przy tym w taki miły sposób. Mam również LAMY AL Star ze stalówką F (choć obecnie jej nie używam, zamieniłem na 1,1), która nie sprawiała mi nigdy problemów, pisała po prostu jak należy. Produktami marki Jinhao trochę się bawiłem (X450, X750, 159, 886), ale ostatecznie wszystkie wylądowały w czeluściach szuflady, bo za dużo miałem z nimi nerwów - atrament wylewał się do skuwki albo znikał momentalnie (odparowywał), a stalówki nie działały tak jak bym tego oczekiwał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aerogirl, obie propozycje są dobrym wyborem, i Watermana Graduate i Pilota Metropolitan to świetne pióra, Waterman jest cięższy i z wyglądu bardziej poważny, są też wersje kolorystyczne, weselsze niż stalowe. Pilot jest lżejszy ale bardzo wytrzymały (aluminium), kilka lat posłuży. W Pilocie możesz zamieniać elementy, korpusy, nasadki, wszystko do siebie fajnie pasuje, także jak kupisz drugi będziesz miała kilka opcji kolorystycznych. Mają serie Animal  (4 wzory bardziej poważne kolorystycznie) i zdaje się Etno (5 weselszych kolorów).

 

Przed zamianą:

zxS2FV.jpg

 

 

Po zamianie:

 

 

mRVolE.jpg

 

Może się niektórym narażę, ale faktycznie tańsze Parkery to "pisadełka", szkoda pieniędzy wydawać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteśmy przy zmianie, to czy jeśli zdecyduję się na Pilota MR i później dokupiłabym sobie np. Platinum Preppy, czy coś takiego, w niższej cenie, to będę miała możliwość podmiany stalówki? (chodzi mi o coś z grubszą) Czy raczej tylko te same firmy/modele będą miały pasujące?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Platinum Preppy podmiana stalówki nie ma sensu, bo to dobre ale tanie pióro, są ze stalówką bliską F - z oznaczeniem 0,3 i stalówka bliską M - z oznaczeniem -0,5. Kupisz i jak Ci będzie pasowało do ręki i polubisz, trzy albo cztery takie Preppy za 100 zł. 

Stalówki pomiędzy Platinum i Pilotem nie są wymienialne.

Pilot ma stalówkę rozmiarem zbliżoną do F (chociaż na stalówce jest oznaczenie M, ale to takie japońskie M czyli nasze F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wygląd uraz jest ważny i za to się płaci w tych droższych piórach. A co będzie lepiej pisało faber castell basic z stalówką f czy pilot mr? Obecnie mam 78g stalówka i po 5 latach użytkowania czas na zmianę. Mnie osobiście grubość kreski M w pilot bardzo odpowiada natomiast nie znam w ogóle6 piór faber castelle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Aerogirl:

 

Na Twoim miejscu zacząłbym od problemu mocnego chwytu pióra. Niestety zmiana chwytu pióra wymaga wiele ćwiczeń i możesz mieć z tym problem w trakcie roku szkolnego. Bez zmiany chwytu (a raczej nauczenia się pisania ręką a nie tylko palcami), przejście z długopisu na pióro niewiele daje.

 

Na początek polecam Lamy Safari, z tłoczkiem będzie kosztować około 100PLN. Safari jest lżejsze od Pilota MR, nie ma "stopnia" pomiędzy sekcją a korpusem przez co jest nieco wygodniejsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę się przekonać do tej Lamy (choć może powinnam), coś mi w niej nie pasuje. Niby już trochę mniej duszę pisadła w rękach, staram się to kontrolować, ale przy szybkim notowaniu mi nie wychodzi. Kiedyś, ktoś mi powiedział, że to zapewne z nerwów. Pisanie ręką- jak najbardziej tak w kaligrafii, ale nie jeśli chodzi o notowanie w zeszytach, nie przejdzie przy wykładach ;)

 

Zakładam, że i tak na początku niektóre rzeczy wygodniej pisałoby mi się długopisem, który się przynajmniej nie rozmazuje (wiem, wiem, są szybkoschnące atramenty, ale mam w szufladzie jeszcze dwie inne buteleczki i nie chcę już planować kolejnego zakupu), więc może ten ciężar MR nie byłby taki męczący, skoro i tak byłby używany na zmianę z długopisami?

Z drugiej strony, skoro Preppy jest całkiem dobry, a tani i lekki, to może to byłby dobry wybór na początek? Tylko wciąż nigdzie nie mogę znaleźć do tego wkładów...

Edytowano przez Aerogirl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naboje platinum:

http://wiecznepiora.eu/pl/p/Naboje-PLATINUM-NAKAYA-granatowe-10szt./1215

Niestety liczą jak za zboże, >25 złotych za 10 nabojów (łącznie 12ml). Tłoczki Platinum mają złą sławę.

 

Z tego co słyszałem to ludziska napełniają ponownie naboje Platinum lub leją atrament bezpośrednio do korpusu pióra i uszczelniają gwint silikonem.

Edytowano przez ksm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam ponownie!

Czytałam, czytałam i czytałam o najróżniejszych piórach, aż w końcu i tak dałam się ponieść pewnej chińskiej stronie... Zamówiłam oczywiście Hero, oraz Lamy safari. Za dwa pióra zapłaciłam ok 35zł. Dopiero po zamówieniu zaczęłam się zastanawiać, jak wielką podróbą może być Lamy za 32zł... Jednak zaryzykowałam i nawet jeśli doszła do mnie chińska wersja, to jestem całkiem zadowolona! Pióro nie przyszło z wkładem, a konwerterem z wybitym "Germany", więc może chociaż on jest oryginalny? ;)

Niestety akurat kilka dni temu wymazałam resztkę tuszu, jaką miałam i nie mogę wstawić wam próbki. Jak tylko znajdę tani ciemnofioletowy tusz piszący jak Private Reserve Ebony Purple... Lub pewnie prędzej kupię jakiś czarny w pobliskim papierniczym, to postaram się dorzucić.

 

 

https://zapodaj.net/8bbc6ae5bcf6f.jpg.html

https://zapodaj.net/3d76759ccf424.jpg.html

https://zapodaj.net/610e530e8a74f.jpg.html

https://zapodaj.net/2949c5448c5fb.jpg.html

 

Uzupełniając kolekcję planuję sobie jeszcze dokupić stalówkę Rose Brause lub Joseph Gillott z mocnym flexem do kaligrafii, tylko czy Rose wejdzie do zwykłej, taniej, plastikowej obsadki? Pytam ze względu na to, że wygląda na trochę zakrzywioną https://calligraphers.eu/pl/stalowki/555-stalowka-roza-brause.html Czy obsadki ukośne mają jakieś inne "wejście"? Tylko w takich widziałam tą stalówkę.

Czy będzie odpowiednia dla początkującego kaligrafa? Jeśli JG, to jaki proponujecie? Myślałam o 303 lub 404.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...