Skocz do zawartości

Pióro do 500 zł - klasyczna elegancja


Polecane posty

Proszę o pomoc w wyborze pióra. Kryteria, które powinno spełniać:

  • wygląd: klasyczna elegancja,
  • stalówka: cienkopisząca, ale bez przesady, raczej F, gładko sunące po papierze
  • dobrze wyważone, zawsze gotowe do pracy, którego nie trzeba rozpisywać,
  • budżet: do 500 zł,

fajnie gdyby to było pióro rzadziej spotykane, nie oklepane Waterman Hemisphere czy Parker Sonnet

koniecznie pióro nowe

Edytowano przez omickal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trzymałem w sklepie w ręku Waterman Perspective Czerń GT. Przepiękne pióro (chociaż czarnych nie lubię, kupiłbym jako jedyne). Ciężkie w sam raz, do palców jak przyrośnięte, prowadzi się gładko, delikatnie. Mało ich jest w obiegu, wygląda na droższe o dwa razy niż kosztuje (a kosztuje ok 450-550 zł), sama klasyka, ale...z eleganckim nowoczesnym wykończeniem. Na pewno szybko się taki projekt nie zestarzeje.

Jestem nim poważnie zarażony (a dodam, że w życiu nie miałem i nie mam teraz żadnego Watermana, zawsze wydawały mi się nudne i...pretensjonalne).

Polecam.  Zobacz na zdjęciach w sieci. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kategorii cenowej bardzo dobrym wyborem jest Platinum 3776 Century, w porównaniu powyżej proponowanymi ma nastepujące zalety. Stalówka złota wyjątkowo gładka, uniklany system slip and seal uszczelniajacy zakręcone pióro, tak że startuje bezproblemowo nawet po 6 miesiącach leżenia. W kraju jeszcze do znalezienia za PLN 569,00 sprowadzany z Japonii poniżej USD 100,00. Jak sie dobrze poszuka to zdaża się za USD 75,00 +/-. Używam go na co dzień tak z f-ką i z M-ką (japońska F-ka to chyba nawet cieńsza od europejskiego XF.

 

w nieco niższek kategorii cenowej są TWSBI VAC700 albo 580, obydwa w wersji F bardzo przyjemne i gładko piszące, zaletą jest system napełniania o dużej pojemności i modularnośc pióra (wymiana stalówki, czyszczenie po zmianie atramentu, etc.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinny być napisane krótkie wskazówki na forum odnośnie kupowania piór przez nowych użytkowników. Takie wskazówki, które są uniwersalne. Wiele osób patrzy na wygląd,ewentualnie stalówkę, a prawda jest taka, że nie tylko stalówka odpowiada za komfort ale też ciężar pióra. Jedne pióra maja wage ołówka a inne cięższe wagę kilku długopisów (wiem, że to porównanie bardzo nieprecyzyjne, ale chodzi o pokazanie, jak bardzo różnią się masą pióra). W przypadku pióromaniaków to nie ma takiego znaczenia, ale jeśli ktoś chce pierwsze pióro to juz ma i to wielkie znaczenie. Ktoś z ciężką ręką do pisania chcący pisać na codzień Pelikanem M200 to będzie najczęściej nieporozumienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam opinię Wąsatego, Pura to klasyczna ale nowoczesna elegancja. Bardzo stonowany, dyskretny luksus. Nie jest też powszechne w użyciu, raczej dwa przy jednym stole konferencyjnym się nie spotkają. Genialnie rozwiązany ma klips, wsuwa się do każdej kieszonki marynarki bez problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Do 500, to Pelikana 400, niezawodne pióro... Tylko nowego raczej nie kupisz.

Do większości osób, szczególnie zaczynających swoją przygodę z wiecznymi piórami, nie dociera fakt, że stare używane pióro może być o wiele lepsze niż to nowe, prosto ze sklepu.

Wcale się nie dziwię.

Do mnie też też to początkowo nie docierało.

Do czasu aż pewnego dnia kupiłem sobie na eBayu za dwie stówki starą Osmię.

Wszystkie nowe, nawet te powyżej tysiąca zetów poszły w odstawkę.

Dziś rzadko kupuję nowe pióra.

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...