Jump to content

Czemu niektóre atramenty powodują wykwity na stalówkach?


Tales

Recommended Posts

Zależy od wykwitu. Sam zgłębiam temat, więc wybacz brak dogłębnej i satysfakcjonującej odpowiedzi. Z tego co się odwiedziałem to wykwity na stalówce mogąpochodzić od:

 

- resztki zaschniętego atramentu. Za każdym razem kiedy odkrywasz stalówkę, minimalna część atramentu odparowuje pozostawiając barwnik i inne trwalsze składniki atramentu (dlatego nieużywane pióro pierwsze znaki/wyrazy pisze ciemniej). Nawarstwianie się takich osadów może spowodować, że na stalówce się pojawi "coś". Generalnie niezbyt szkodliwe (w porównaniu do poniższych), albo sam atrament od używania wypłucze, albo zwykłe czyszczenie/płukanie pióra temu zaradzi.

 

- reakcje chemiczne pomiędzy składnikami samego atramentu. Objawia się żelowym "glutem" w buteleczce, albo żelową warstewką w piórze.

 

- korozja. Dotyczy zwłaszcza atramentów żelazowych (iron gall), i jako że jest raczej kwasowy, to może zeżreć stalową stalówkę, metalowe elementy pióra. Nie tyka złotych stalówek - atrament znaczy się.

 

- "żarłoczność" atramentu, pH atramentu, alkaliczność/kwasowość atramentu. Niby atrament to kolorowy płyn do pisania, ale jego właściwości mogą popsuć pióro, jeśli źle dobierzesz. Alkaliczne atramenty "zjadają" pióra z żywic organicznych; robionych na bazie celulozy. Kwasowe potrafią uszkodzić plastikowe elementy pióra. Wyniki działalności atramentu, w reakcji z elementami pióra, mogą zaowocować również wykwitami.

 

- pleśń. Chyba najgorsze, co może się trafić. W teorii atramenty mają w składzie środki pleśniobójcze, ale i tak się potrafi stać, że pleśń zaatakuje. Jeśli tylko pióro to pół biedy - pożądne czyszczenie w środku plesniobójczym w myjce ultradźwiękowej powinno zaradzić. Zwykłe płukanie nie pomoże, bo wystarczy jeden zarodnik i problem wraca. Gorzej, jak zainfekowany jest atrament. Jedyne wyjście - utylizacja. A jak masz kilka piór i kilka atramentów, któe często używasz i zmieniasz kolory... to może zaboleć. Wszystkie pióra do czyszczenia, atramenty w kanał.

 

Jak chcesz poczytać mały horror do poduszki, to polecam tu i tu.

 

Jak widać wykwit na stalówce niejedną może mieć przyczynę. Dlatego warto trochę poczytać, co za pióro mamay i jaki atrament do niego planujemy. Poza tym, okresowy maintenance, czyszczenie i generalnie powinno być oki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...